Google zlepšuje JPEG. Fotky ve špičkové kvalitě mají být o 30 % menší

2
Formát JPEG
Formát JPEG pochází už z roku 1992, ale stále je nejpoužívanějším

Přestože by Google rád prosadil svůj obrazový formát WebP coby univerzální náhradu za JPEG, PNG i GIF, nedaří se mu to. Kromě jeho samotného jej prakticky nikdo jiný nepoužívá. Proto hledá způsob, jak vylepšit pětadvacet starý JPEG.

Tým vývojářů ve švýcarském Curychu vytvořil nový JPEG enkodér Guetzli, který prý produkuje o 20 až 30 % menší soubory při zachování stejné kvality jako široce rozšířený enkodér libjpeg.

Na podzim tvůrci tvrdili, že dokážou dosáhnout až 35% úspory dat. Ve srovnání s libjpeg má prý Guetzli o 13–14 % horší SSIM (index podobnosti) a PSNR (špičkový odstup signálu k šumu). Google ale navrhl vlastní nástroj Butteraugli, který porovnáná psychovizuální podobnosti dvou obrázků, a podle ní je Guetzli o 30 % lepší. I subjektivně prý obsahuje méně obvyklých JPEG artefaktů.

Vlastní enkodér vyvíjí i Mozilla. Její mozjpeg dokáže ušetřit až 20 % dat při zachování kvality. Je ale více než dvakrát pomalejší než libjpeg. A googlovský Guetzli je prý až 100× pomalejší než mozjpeg. Výrazná úspora dat je „zaplacena“ delší dobou komprese. Dekomprese už je ale rychlá, na tom se nic nezmění. Problém ale je v tom, že Guetzli nepodporuje progresivní formát, takže při stahování se nebude obrázek načítat průběžně v postupně zlepšujících se vrstvách, ale zobrazí se až po celém stažení.

Mozjpeg a Guetzli jsou trochu jinak orientované. Google je zaměřený na co nejvyšší kvalitu fotografií (tu po analýze volí sám, nejčastěji q=90+). Mozilla chce spíš co nejmenší „tak akorát“ obrázky pro web (nejvíce jí sedí kvalita okolo 75).

Guetzli se stále vyvíjí (včera vyšla verze 0.2), ale podle changelogů zatím nedošlo k žádné optimalizaci rychlosti. Bez toho jen těžko najde uplatnění. Zvlášť se stále zrychlujícím se internetem (takže obrázky nemusí být tak malé) a hladem profesionálů po lepších formátech, které mají efektivnější kompresi, vyšší rychlost i více funkcí.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Pokud jsem porovnával fotky z WebP a JPEG, tak rozhodně nebyly při stejné kvalitě menší nebo při stejné velikosti kvalitnější. Ty vzorky, které jsem srovnával, dopadly spíš obráceně, „stejná kvalita“ byla v případě WebP o poznání „méně stejná“. 🙂

  2. Chápu to správně, že Google vyrobil Guetzli pro lepší kompresi JPEG, ale musel vyrobit i svůj nástroj Butteraugli se svou metrikou pro vizuální porovnání, aby měl lepší výsledky, protože standardní nástroje hlásily zhoršení? 🙂