Google znovu vynalézá e-mail. Služba Inbox je jako Gmail křížený s Google Now

0

E-mail je nejdéle používaným digitálním komunikačním kanálem. Má přes 40 let, je starší než web i osobní počítač. Dinosauří technologie ale pořád nemá nástupce, které by ji definitivně nahradil. V mnoha ohledech je to pořád dokonalá služba, jen by potřebovala trochu vylepšit. Google tvrdí, že ví, jak na to. Před pár hodinami představil Inbox.

Služba v tuto chvíli funguje jako alternativní rozhraní pro Gmail, tudíž je v něm stejná pošta, kontakty i štítky. Je na webu a má aplikace pro Android a iOS. Abyste Inbox mohli používat, musíte nejdříve obdržet pozvánku od kamaráda nebo samotného Googlu. Požádejte jej e-mailem poslaným na inbox@google.com. Ani my zatím pozvánku nemáme, takže můžeme vycházet pouze z informací, které nám firma dodala.

Inbox má úplně jiný design než Gmail a zakládá se na šesti hlavních funkcích: bundles, highlights, reminders, snooze, search a assist.

 

Šest pilířů Inboxu

Bundles seskupují podobné zprávy do jednoho balíku. Notifikace ze sociálních sítí, zprávy z banky, e-shopů nebo reklamní letáky seskupí pod jeden štítek a v příchozí poště je možné je najednou označit jako přečtené, smazat apod. Inbox se bude také učit, jaké typy zpráv chcete seskupovat a pod který štítek.

Roztříděné reklamy
Roztříděné reklamy

Highlights umí ve složce s příchozími zprávami vypíchnout to důležité. Pokud vám přijde zpráva z PPL, uvidíte odkaz na sledování zásilky. Inbox vypíchne i fotky, dokumenty a jiné přílohy, případně informace z kalendáře a map, kdy a kde se která akce koná.

Důležité informace o objednávkách a odletech
Důležité informace o objednávkách a odletech

Reminders jsou klasické upomínky. Napíšete poznámku, že musíte zavolat šéfovi a pak si u ní nastavíte, ať se vám připomene za pár hodin.

Přidání nového úkolu
Přidání nového úkolu

Snooze známe z budíku. Stisknete tlačítko, aby se pípání ozvalo až za pár minut, zatímco si ještě trochu zdřímnete. Odložit na potom můžete příchozí e-maily i upomínky, ozvou se vám později. E-maily jakoby znovu přišly do schránky.

Odložení upomínky
Odložení upomínky

Search, zkrátka vyhledávač s našeptávačem. Píšete a Inbox napovídá, co asi chcete napsat. Hned při psaní zároveň odpovídá pomocí krátkých výstřižků z e-mailů.

Assist bude pomáhat tak, že když například zadáte upomínku pro zavolání do obchodu ABC, Inbox automaticky vyhledá telefonní číslo a provozní hodiny.

Odložená upomínka

Více toho o Inboxu zatím nevíme. V praxi je to zkrátka Gmail převlečený do Material Designu. Umí chytřeji třídit poštu a lépe vyhledávat. Google chce, abyste u příchozích zpráv hned rozhodli, co s nimi. V jednotlivých řádcích je proto hned několik nových ikon. Špendlíkem připíchnete důležitou zprávu a ta zůstane nahoře. Hodiny slouží pro odložení. Zatržítkem označíte zprávu jako přečtenou.

Pokročilejší funkce budete muset hledat někde v menu. Jak je u moderních aplikací zvykem, dost plýtvají místem. To bude zřejmě případ také Inboxu. Mimochodem: jeho podobu jsme viděli už na jaře. Dokud si Inbox sami nevyzkoušíme, tak nebudeme dělat žádné závěry. Faktem ale je, že Gmail potřeboval vylepšit a zpřehlednit.

Funkce obrazem

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!