Google v prosinci „uklidí“ Gmail Offline. Doplněk pro Chrome už nebude potřeba

Na tomto servisním oznámení není nic k vidění.

0
Gmail Offline
Gmail Offline

Máme tady jednu technickou. Google oznámil, že brzy skončí životnost doplňku pro Chrome, který je fakticky jednoduchou aplikací pro práci s Gmailem bez připojení k internetu. Doplněk pro Chrome se nazývá Gmail Offline a je pro něj charakteristická obálka s modrým, nikoli červeným lemováním. Představen byl v roce 2011, nebyl to však první pokus o nabídnutí práce s e-maily bez připojení.

Ještě dříve si provozovatel populární poštovní služby zahrával s Google Gears. Tento projekt měl však poměrně krátký život – zrodil se v roce 2007 (Gmail navíc režim offline podporoval až od roku 2009) a o tři roky později byl jeho vývoj zastaven. Proprietární technologie byla odsunuta ve prospěch webových standardů a technologií, tedy primárně JavaScriptu a HTML5.

Tip: Konec experimentů, Google zruší Inbox

Na tomto příkladu můžeme krásně pozorovat postupnou evoluci webových technologií a webu jako platformy. Doplněk Gmail Offline už není potřeba, protože nové generace webových aplikací (říká se jim progresivní webové aplikace), už slibuje i běh bez připojení. Koncem letošního dubna byla uvedena po sedmi dlouhých letech nová řada Gmailu, který podporuje ukládání až 90 dnů staré počaty na lokální úložiště.

Gmail Offine zatím ještě funguje, ale nový webový Gmail nabízí jak režim offline, tak více funkcí
Gmail Offine zatím ještě funguje, ale nový webový Gmail nabízí jak režim offline, tak více funkcí

Kdo nový Gmail ještě nemá, získá jej nejpozději 16. října 2018. Proto už starý doplněk nebude potřeba. Gmail Offline bude odstraněn z Internetového obchodu Chrome po 3. prosinci 2018. I kdybyste si ho v prohlížeči nechali, s novým Gmailem stejně nefunguje.

Google v prosinci „uklidí“ Gmail Offline. Doplněk pro Chrome už nebude potřeba
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů