Googlujte v prohlížeči přetažením textu, okořeňte si vyhledávání

0

Již od svých raných let Google umožňuje hledat zadáním textu. Doba se v tomto zase tak moc nezměnila, aspoň ne na počítači. Všemožná mobilní zařízení se nebojí inovovat. Své dotazy můžete telefonům tlumočit, ale kvalita není obvykle zázračná, hlasové hledání často nerozumí češtině, navíc stále nejsme příliš zvyklí na to, abychom si s počítačem obecně povídali. Připadá nám to zvláštní. Ani obrazové hledání příliš nepokročilo, to je ale stejně nevyužitelné, pokud si chceme zjistit něco o něčem, o čem se psalo na internetu.

Hesla ze článku tedy obvykle zkopírujeme a vložíme do vyhledávače, případně je ručně přepíšeme. Vyhledávání psaním zatím stále dominuje a v minulosti se mu uzpůsobovaly celé prohlížeče. Google napadlo, že rozdíl mezi zadáváním konkrétní adresy webu a hledáním není příliš velký. Chrome proto dostalo do vínku unifikované (a intuitivní!) pole jak pro hledání, tak pro adresy. Přímé zadávání hesel do kombinovaného adresního řádku se stalo velmi oblíbeným, možná dokonce překonalo starý způsob, kdy jsme nejprve otevřeli stránku s vyhledávačem a hledali odtud.

 

Kromě zmíněné transformace se žádný z výrobců prohlížečů nepokusil hledání zase jednou pořádně oživit. Stačí přitom jeden malý doplněk od autora, který má v hlavě svěží nápady a přemýšlí jinak. Firefox například dlouhá léta obsahuje funkci hledání pomocí Googlu z kontextové nabídky. Jenže na tu si skoro nevzpomenete. Umí to i Chrome. Jestli byste nicméně rádi zažili něco nového, vyzkoušejte Drag & Drop Search pro Google Chrome. (Nebojte, i na Firefox dojde.)

 

Přetáhněte text do vyhledávače

Příjemný doplněk je na míru ušitý ovládání myší. O to nám ostatně na běžných počítačích jde především. Tablety a smartphony jsou ve vlastní kategorii, zde se experimentuje na jiné úrovni. Na dnešním běžném stroji ovšem nemůžete vyžívat doteku, protože nemáme dotekové obrazovky. Diktování vyhledávači momentálně spadá do kategorie zbožných přání, takže jsme ve výsledku skutečně odkázáni na myš s klávesnicí.

Drag & Drop Search dosahuje skutečně pozoruhodných výsledků. Myš využívá k tomu, k čemu se toto polohovací zařízení hodí skvěle: k přetahování položek. Onou zásadní položkou je v našem případě text, který jste si přečetli někde na webu. Pakliže si například nejste jistí významem některého z použitých výrazů, dané slovo myší označíte a uchopíte. V ten moment se vám v okně prohlížeče ukáže několik políček (patrně více, než kolik by bylo nutné) s různými vyhledávači.

Stránka trochu připomíná Rychlý přístup z Opery. Místo odkazů na oblíbené stránky obsahuje celou plejádu poskytovatelů vyhledávání. Proč ne, že? Když můžeme stránku vyplnit odkazy na často navštěvované weby, můžeme ji podobně efektivně využít k rychlému hledání. Český uživatel možná neocení všech dvanáct výchozích poskytovatelů, avšak můžete si je upravit. Nechybí zde Google, YouTube nebo Twitter, často naproti tomu nevyužijete Baidu nebo MySpace. Tyto zástupce lze z výběru vyřadit.

 

„Rychlý přístup“ pro vyhledávače

Každé prázdné políčko vám uvolní trochu místa v prohlížeči ve chvíli, když se výběr zobrazí. Autor docela inteligentně zvolil takovou cestu, že vyhledávače vyplní obvod okna, ve středu vám ale zůstane prázdné místo. Jestli vám stačí pár vyhledávačů, bez problému je seřadíte do jednoho řádku. Kdybyste lačněli po vyšším počtu, nic vám nebrání v tom, abyste zaplnili ještě prázdná místa ve středu stránky. Původní stránku pak pod nánosem vyhledávačů pořádně neuvidíte.

Uchopený text jednoduše upustíte do vybraného políčka a v novém panelu na pozadí (při podržení Ctrl v popředí) se sešikují výsledky hledání. Jakmile si koncept osvojíte, nebudete chtít hledat „postaru“. Vlastní vyhledávače považujeme za velkou výhodu. Kdybyste si chtěli přidat například magazín ExtraWindows, zadejte do jednoho z políček tuto adresu: http://extrawindows.cnews.cz/search/node/

Tento „rychlý přístup“ vám navíc nebude při prohlížení překážet, po přetažení textu zase zmizí. Drag & Drop Search pro Chrome nicméně není úplně originální počin, jeho autor se inspiroval u doplňku Drag & DropZones pro Firefox. Pro neotřelý způsob vyhledávání tedy nutně nemusíte instalovat prohlížeč od Googlu, také doplňkového krále od Mozilly můžete snadno rozšířit o podobnou funkci. Jak se vám uvedený způsob hledání zamlouvá?

Ohodnoťte tento článek!