GoTenna spojí mobily až na 80 km, i když síť operátora zrovna nefunguje

0

Když v roce 2012 zasáhl východ USA hurikán Sandy, až čtvrtina mobilních vysílačů byla mimo provoz. To výrazně zkomplikovalo komunikaci i záchranářské práce. V tom skupina newyorských techniků a vývojářů dostala nápad na startup. Vytvoří systém, jenž spojí mobily i bez tradičního signálu. Vznikla GoTenna.

Letos na podzim chtějí tvůrci začít prodávat pár antén, jež se s mobilem spojí přes Bluetooth a samy se dorozumívají přes velmi krátké vlny v pásmu 151–154 MHz, vysílací výkon je 2 W. V ideálních podmínkách je dosah až 50 mil (80 km).

GoTenna odolá prachu i vodě a pásek přímo na těle si říká o to, abyste zařízení připnuli na batoh. Je tak malé, že se ani nepronese. Váží 57 gramů a měří 147 × 25 × 13 mm. Anténa je teleskopická, po vysunutí se ještě o 56 mm prodlouží. Akumulátor se dobíjí pomocí microUSB, vydrží asi 30 hodin provozu.

Zařízení je závislé na aplikacích pro Android a iOS. Těm překvapivě chybí funkce vysílačky, GoTenna umí pouze zabezpečený textový chat. Zprávy jsou šifrovány pomocí RSA-1024. Posílat je lze jednotlivcům, skupinám a v případě problémů i všem lidem v okolí. Pomocí GPS v mobilu si lze vyměňovat i vzájemnou polohu. To vše funguje bez jakýchkoliv dalších poplatků.

Prodávají se pouze samotné antény. V předprodeji je pár za 150 dolarů, běžná cena bude dvojnásobná. Tvůrci zatím čekají na udělení patentu i povolení od amerického úřadu FCC. To je také důvod, proč se zařízení bude prodávat (zatím) jen v USA. Provoz v Česku by bez povolení ČTÚ byl nelegální. Úřad tyto frekvence přidělil pohyblivým sítím, radioastronomům a meteorologům.

Ohodnoťte tento článek!