GPU procesorů Skylake poskočí výkonem o třídu výš. Intel přidá kategorii GT4

0

Zřejmě ještě letos uvede Intel první 14nm procesory, včetně CPU generace Broadwell. Vzhledem k vývojovému modelu Tick-Tock by ale měla být mnohem zajímavější generace následující, jelikož s ní přijde nová architektura Skylake. O těchto čipech nyní informuje čínský web VR-Zone; ukazuje se, že kromě nových jader CPU přinese tato generace také skok v grafickém výkonu.

Dokument, který web zveřejnil, ukazuje čtyři skupiny čipů Skylake, označené SKL-H, SKL-U, SKL-Y a SKL-S. V prvních třech asi snadno rozeznáte písmena značící už u Haswellu různé řady BGA čipů pro notebooky a tablety, SKL-S je pak socketová verze, určená pro platformu LGA, čili desktopové základní desky. Slajd popisuje konfigurace grafiky a CPU různých variant, a právě zde lze lze vyčíst zajímavou věc.

K dosavadním třem výkonnostním typům GT1, GT2 a GT3 (které mají u Haswellu 10, 20, respektive 40 jednotek EU; u Broadwellu 12, 24, 48 EU) přibude u Haswellu čtvrtá ještě rychlejší kategorie GT4. Pokud bude mít opět dvojnásobek výpočetních jednotek oproti GT3, mohl by to být velký pokrok na poli integrované grafiky; počty EU v grafikách Skylaku ale známy nejsou.

Toto GPU se navíc bude pojit s integrovanou eDRAM (správně se tedy označuje GT4e). Jak se GPU GT4e bude jmenovat oficiálně, nevíme. Nejspíš by mohlo převzít označení Iris Pro.

Procesor generace Haswell s integrovanou eDRAM a grafikou Iris Pro 5200 (GT3e)
Procesor generace Haswell s integrovanou eDRAM a grafikou Iris Pro 5200 (GT3e)

Pro nás je zajímavé, že tato integrovaná grafika bude dostupná i na desktopových čipech pro socket. Skylake v provedení LGA se bude vyrábět jako dvoujádro s grafikou GT2, čtyřjádro s GT2 (což máme u Core i5/i7 generace Haswell) a také jako čtyřjádro s oním nejvyšším GPU GT4 a eDRAM. Nicméně je možné, že tato varianta bude k dispozici jen v rámci odemčených čipů K (tak to zatím vypadá v případě Broadwellu s grafikou GT3e).

Grafiku s eDRAM dostanou i ULV čipy řady U

Procesory řady H pro nejvýkonnější notebooky se budou vyrábět vždy jako čtyřjádra, jejich grafické jádro bude typu GT2 nebo nejvýkonnějšího typu GT4e. Nejúspornější čipy Y pro tablety budou dále nanejvýš dvoujádrové a s grafikou GT2, zatímco notebookové ULV procesory řady U budou sice také jen dvoujádra, ale vedle verzí s GPU GT2 budou k mání i varianty GT3, a to dokonce s integrovanou eDRAM.

Zajímavé je, že u Haswellu nemohou procesory s integrovanou čipovou sadou tuto paměť obsahovat, protože obojí používá stejné rozhraní OPIO. Jak Skylake Y, tak Skylake U budou ale čipset integrovat, takže Intel toto omezení asi nějak obešel (například tím, že rozhraní zdvojil). VR-Zone také naznačuje, že Skylake by mohl mít integrovaný řadič pro dotykové obrazovky, což by zjednodušilo práci výrobcům tabletů a konvertiblů.

 

Čipové sady pro Skylake dostanou označení odvozené od čísla 100 (asi tedy Z107, H107 a tak podobně). Skylake nebude kompatibilní s čipsety osmičkové či devítkové generace, což ale asi nikoho nepřekvapí. Změní se socket (měl by prý mít 1151 kontaktů), takže nové desky budou třeba tak jako tak.

Novou sadu čipů chystá Intel také pro bezdrátové technologie. Pro Skylake bude k dispozici WiFi adaptér kombinovaný s Bluetoothem, označený Snowfield Peak; Intel ale uvede i adaptér Douglas Peak, který bude navíc umět WiGig/Wi-Fi 802.11ad (a pro tuto technologii bude mít i samostatný čip Pine Peak).

S platformou se budou párovat i datové modemy 4G LTE (XMM 726x) a Intel chystá i komunikační čipy pro satelitní navigační systémy jako je GPS (GC2000). Jak jsme se již dozvěděli nedávno, Intel také chystá novou generaci Thunderboltu s řadičem Alpine Ridge (přinese napájení a zdvojnásobení rychlosti). Sadu pak uzavírá nový diskrétní adaptér Ethernet s kódovým označením Jacksonville; slajd bohužel ani k němu, ani k dalším neudává žádné technické detaily.

Roadmapa k platofrmě procesorů Skylake (Zdroj: VR-Zone)
Roadmapa k platofrmě procesorů Skylake (Zdroj: VR-Zone)

Již z dřívějška víme, že Skylake by měl přinést nasazení pamětí DDR4 do běžného desktopu (a notebooků). Tyto procesory také zřejmě převezmou 512bitové instrukce SIMD z Xeonů Phi. Nazývají se AVX-512 a tímto by se Skylake měl stát přímo kompatibilním s 14nm Xeony Phi (Knights Landing). 14nm tock tedy asi bude značně zajímavým procesorem; vzhledem k zpožděnému nástupu Broadwellu se s ním ale nejspíš setkáme až koncem roku 2015.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!