GPU Vega 10 bude hodně podobné Fiji. Ovladač pro Linux ukazuje stejné parametry

28

Ačkoliv by se mělo blížit uvedení GPU Vega a na něm založených grafik – které AMD oficiálně přislíbilo do druhého čtvrtletí – paradoxně proud (pravda spíš pramínek) unikajících informací poslední dobou spíš „uchřadával“, než že by mohutněl. Tento týden se nicméně přece jen něco nového vynořilo.

O přicházejících grafikách AMD se dá často něco zjistit předem díky tomu, že firma poskytuje vlastní otevřené ovladače pro Linux. Jejich kód musí totiž kvůli fungování vývoje a distribuce ovladačů skrze jádro vycházet předem. V těchto ovladačích se stopy Vegy poprvé objevily už v březnu, nyní byl ale kód aktualizován a v nových částech byly zásluhou pozorných uživatelů Redditu zřejmě objevieny náznaky specifikací karty Radeon RX Vega.

V kódu se objevily definice některých parametrů čipu Vega 10, které můžete vidět níže. Zajímavé na nich je, že jsou značně podobné údajům pro 28nm čip Fiji z Radeonů R9 Fury X. Vega 10 má stejně jako Fiji mít 4096 stream procesorů (což není nový poznatek), ale sedět má i řada dalších parametrů. Stream procesory budou opět organizovány ve čtyřech Shader Enginech po 16 CU, což znamená, že částečně deaktivované modely budou moci mít 60, 56, 52 a tak dále CU (3840, 3584, 3328 shaderů).

Parametry GPU Vega 10 v ovladači pro Linux, a srovnání s GPU Fiji (Zdroj: Reddit)
Parametry GPU Vega 10 v ovladači pro Linux, a srovnání s GPU Fiji (Zdroj: Reddit)

Ačkoliv by tedy Vega měla být nová architektura, dost možná budou její nové elementy infrastrukturně pospojovány do prakticky stejného půdorysu. Pravda, víme i o některých odlišnostech (například sběrnice pamětí HBM2 je nyní údajně jen 2048bitová) a zatím není jasné, jak se bude lišit třeba systém rasterizačních jednotek. Je také třeba upozornit, že kód vložený do ovladače může někdy být prozatímní. Často je vytvořen třeba i zkopírováním podpory pro starší GPU s tím, že vše bude později přepsáno. Takže není zaručeno, že jsou řádky, které zde probíráme, definitivní.

Zdá se každopádně, že 4096 stream procesorů pro Vegu 10 je definitivních. Zatím ale stále nelze říct moc o jejím výkonu, protože neznáme takt, s kterým půjde na trh, a faktor zlepšení IPC. Tedy to, o kolik bude mít GPU Vega vyšší výkon než hypotetický Polaris se stejným počtem jednotek a stejným taktem.

Čip Vega 10 (Zdroj: ComputerBase)
Čip Vega 10 (Zdroj: ComputerBase)

Uniklý benchmark byl fake…

Tento týden se také na webu objevily údajné výsledky ve 3DMarku, kterých dosáhla „neidentifikovaná grafika“ považovaná za Radeon RX Vega nebo jeho prototyp. Detaily dokonce ukazovaly i údajný takt GPU – 1600 MHz, což by bylo o hodně víc, než kolik má zřejmě čip Vega 10 v kartě Radeon Instict MI25. Tento až příliš dobrý výsledek je však podle všeho zcela zfalšovaný, tudíž nám indicii o výkonu nedává. Zdá se, že dotyčný report 3DMarku byl ručně zeditován a původce tohoto pokusu skutečnou kartu v ruce neměl.

Ohodnoťte tento článek!

28 KOMENTÁŘE

 1. Vega v nedohlednu, nejspíš bude žrát jak Cadillac viz nové Polarisy… Kdo gtx 1070 popř. 1080 nyní koupí, neprohloupí. Lepší cena i takty proti předchozím, problém mají jen lidé s Freesync monitorem, i když ty karty jsou dost výkonné, na to aby se ani nemusel použít.

  • Bohužel, jak byl Ryzen překvapivě dobrý, mám obavu, že Vega bude překvapivě nezajímavá na úrovni GTX 1080 s větší spotřebou… Freesync je zajímavej dostupností, ale pravda je, že kdo má 1070+ tak tyhle synchronizace ani většinou nepotřebuje. Já nedávno 1070 koupil a rozhodně neprohloupil.
   Zvláště když Vega nedopadne, tak bohužel Nvidia nebude mít důvod dál zlepšovat poměr cena/výkon, a další generace (Volta) sice nepochybně bude znatelně výkonnější, ale s tou cenovou výhodností to asi nějak extra zajímavé nebude, protože monopol je holt monopol.
   Upřímně, kéž by Vega ještě nakonec překvapila a konkurence přišla, ale podle posledních zpráv to opravdu vypadá na velké PR a šedý výsledek.

   • Jaroušku, každej nemusí mít špatný zkušenosti s AMD jako ty. Ale co píše Warda je fakt, čekání na Vegu je už dlouhý a měla tu být po novým roce nebo líp před vánocema.
    A doufám, že se AMD pochlapí (mělo by, když to tak trvalo) a bude zdatně konkurovat 1080Ti.
    I kdyby koncem roku Nvidia vydala Voltu, tak pro AMD je důležitý mít aspoň karty vyšší střední třídy – s cenovkama od 10 do 20 tisíc, tak jsou dnes velký prodeje a velký marže. To, že by neměla odpověď na TOP high end Volty asi lidi moc trápit nebude.

    • Wendak: Mám stejný názor na Vegu už od uvedení Polarisů a každej si mě dobíral, zesměšňoval a dehonestoval, tady na diit, na DD i pct… a najednou t napíše Warda a je to rozumný názor… pche pokrytci! Moje gtx1080 Vám ukazuje vztyčený prostředníček, ale nemám tady foťák abych vám to vyfotil. Tak příště.

     • Ale houby Jardo, ty sis to dobírání dělal sám, podle toho co a jak si psal, prostě jak trotl. Útočil si na všechny kolem, takže se nedalo čekat nic jinýho, než že lidi si z tebe budou dělat srandu.
      Jinak já s R7 a Fury Strix nemám ve hrách žádný problém stejně jako ty. A
      jestli to tobě běží 120FPS a mě 90, je mi „šuma fuk“, prostě hraju si stejně kvalitně jako ty… (4k monitor nemám a v mém věku už ani 4k pořizovat nebudu, oči už nejsou jak za mlada)

     • jenomže tobě to při 90FPS žere 300W a mě při 120PS jen 180W. Ale jinak souhlas, moje tažení totiž začalo tím, že nemá cenu kupovat odpad z výroby, tedy uzamčené zkriplené karty jako je 1070 nebo 1050 nebo rx470, 460… apod. To byl úplně ten nejzákladnější fakt, až později se z toho vyklubal kult Járy Cimrmana.
      Mě teda dvě obrazovky už štvou chci si teď pořídit jeden zaoblenej 3800×2000 ale s uhlopříčkou víc jak metr dvacet abych na tom něco viděl. Jak na práci tak na zábavu ta 1080sátka to utáhne.

   • Víš Crho, jediný kdo se praštil do palice a je zaslepený neustálou nenávistí vůči jedné značce jsi ty sám. Stačilo by, kdybys nebyl tak senilní a pamatoval si moje příspěvky z minulosti. Nikdy jsem karty 1070 a 1080 nepomlouval narozdíl od tvých keců ohledně hrozně špatných Ryzenů. Spíš mě těší, ze ta grafika, co jsi kupoval je nyní ještě výkonnější a navíc levnější. Doufám, že si trháš zbytky vlasů a dost tě to žere.

 2. Jen pomatenec může napsat že Vega bude konkurovat 1080Ti, proč asi už není Vega v reálném provozu? protože její výkon je na úrovni 1070 a AMD neví co s tím, zvyšují takty, ale nedaří se jim to uchladit, spotřeba je taky šílená, proto tento zmetek nemůžou pustit do světa.

 3. podle všeho to vypadá na lehký refresh Fiji (a vcelku zapadne do silně recyklované řady 5xx) kdy problémy i spotřeba budou hodně podobné, stejně jako rozkolísaný výkon. Osobně typuji že v DX11 (kterých je naprostá převaha) se bude plácat kolem výkonu 1070 a v DX12 jako hodně přetaktovaná 1080. Ale ovšem spotřeba jako 1080 Ti po oc.

  • Nevím jestli opravdu se to dá nazva „lehký refresh“, přesto je teď jasné, že Vega je upravená verze Fiji a v mnoha zásadních věcech se diametrálně lišit nebude, a to samo o sobě je dost vleké zklamání řekl bych, i kdyby nakonec tak špatná nebyla. A s výkonec v DX11 nejspíš problém bude, byť tedy nevím jestli ten rozdíl může být až tak obrovský.

   • No pozor, právě že se v těch důležitých věcech lišit bude. „Lehký refresh“ rozhodně ne, když je v tom nová architektura (IIRC shaderů i rasterizačního backendu) + změna výrobního procesu naráz. Navíc se tam přeskakuje jedna evoluční generace mezi tím (Polaris, kterej nemá identickou architekturu, jako Fiji).

    To, že má čip stejně stream procesorů, stejně texturovacích jednotek, že Vega má stejné členění (ty čtyři shader enginy), to právě říká málo o tom, jak se to bude chovat. Reálné „IPC“ na 1 TFLOPS bude určitě odlišné proti Fiji.

    Celkovej výkon se ale tipuje blbě, když nevíme ani jak velký vliv ty architektonické změny budou mít, ani takt (1200 MHz jako u těch prototypů? 1500 MHz jako u té serverové verze?)

    • je fakt, že na někoho to může působit jako Fiji na „steroidech“, ale pravda je že v tom čipu je spoustu věcí naprosto nově navržených a i jinak fungujících než u Fiji. To že blokové uspořádání čipu zůstalo podobné spíš jen dokazuje, že toto uspořádání jim z hlediska simulací vyšlo nejlépe. Nejdůležitější bude to jaké finální takty AMD z Vegy vymáčkne a kolik IPC přinesou všechny ty změny ve shaderech. Vzhledem k přístupu AMD mám ale trochu obavu, že Vega bude excelovat hlavně v optimalizovaných enginech a titulech, které jí budou takříkajíc ušité na tělo. Tam pak můžou vyniknout ty featury jako primitive shader, high bandwidth cache a programovatelná geometrická pipeline. řeba Prey bude asi na Vega běžet velmi dobře. V neoptimalizovaných titule ale bude GeForce lepší.

     Fakt je ale, že to čekání na Vega je už docela otravné a AMD by mělo opravdu trochu více máknout v té grafické divizi !

     • Právě z toho mám obavu, že AMD opět největší pokrok udělá ve specifických prvcích, které se projeví jen někde a samotný „hrubý výkon“ jádra bude trochu zklamáním. Ale třeba se pletu.

      A souhlasím, že právě ta kvalita nově navržených IIRC shaderů, bude extrémně důležitá.

      Ale stejně jsem doufal, že celou tu architekturu v ještě širší slova smyslu udělají novou a lepší jak Fiji. To, že blokové uspořádání čipu jim pořád vychází takto nejlépe je jedna věc, to že tento faktor tím pádem výkonu, oproti Fiji, nepomůže je věc druhá.

     • Fiji měla bottleneck ve fron-endu, diky čemu ten papírový potenciál nebyl využit úplně dokonale. Už jen v navýšením taktů deafult frekvence Fiji proti Vega je obrovský rozdíl 1050Mhz vs 1500Mhz. ( vycházím z parametrů MI25 )
      To je 42% + další rozdíl je přínos samotné IPC nových shaderů. (ten zatím neznáme)

     • To máte pravdu, ale má to svá ale. Jednak teda není ta frekvence 1500Mhz zrovna potvrzená, imho u refereční verze by mě to překvapilo, ale to uvidíme.
      Ale i kdyby to takto vyšlo, je tu pořád ten fakt obrovského výkonostního skoku Pascalu, navíc už rok starého, kažopádně kdyby Vega dosáhla těch + 45-50% oproti Fury X, pořád by to nemělo stačit na 1080Ti, max. v některých úlohách, nebo u optimalizovaných her.
      A i kdyby stačilo, tak na pouhé dorovnání Pascalu je pozdě, už se blíží Volta. Na velký úspěch by buť musela Vega „překonávat“, nebo prostě nabídnout tak dobrý poměr cena/výkon, že bude zajímavá i v době plné nabídky Volta karet. Ale máte pocit, že si AMD může dovolit jít do nějakých extrémních „cenových válek“? Spíš potřebuje už i něco vydělat, takže např. karta o výkonu 1080 za 10-12tis., nebo 1080Ti za 14-16tis. se čekat nedá, viděl bych to tak na 2, max. 3tisíce pod nvidiema při stejném výkonu, ovšem s méně optimalizacema SW.

     • Frekvence 1500MHz je u MI25 potvrzená a je daná výkonem 12,5 TFLOPS který potvrzují slajdy od AMD. Pokud serverové čipy (které běží většinou na nižších frekvencích než desktopové) běží na 1500MHz, je logické domnívat se, že frekvence desktopových čipů nebude nižšší než je frekvence serverových karet.
      Jak jsem už psal, neznáme samotné IPC nové GFX architektury, které může být 10%, ale taky třeba 20%, takže se závěry je potřeba počkat na vydání samotné karty.