GPU Vega 10 by prý mohlo vyjít ještě letos. Ale jen v profi grafických kartách

0

Grafické karty Radeon s novou architekturou Vega (respektive novým GPU označeným Vega 10), AMD podle svých slov letos už nevydá, má se na ně dostat někdy v první polovině roku 2017. Objevily se sice nějaké zvěsti o vydání posunutém dopředu už na říjen, zřejmě ale šlo jen o spekulace. Nicméně teď se objevuje písnička částečně podobná znovu. Podle webu Fudzilla by se toto GPU mohlo vynořit na světlo přece jen ještě letos, ale s tím vtipem, že by to nebylo v rámci herních grafik Radeon, které by tak přece jen dodržely oficiálně slíbený termín v H1 2017.

Podle údajně dobře informovaných „donašečů“ by se Vega 10 měla dočkat oficiálního odhalení ještě před koncem letoška v profesionálním segmentu. Toto GPU by se údajně mohlo uplatnit jako výpočetní čip (ale ne přímo v superpočítačích vyžadujících rychlé výpočty v FP64, na které Vega 10 údajně nemá výbavu), nebo v kartách pro profesionální grafiku, dřív nesoucích označení FirePro a nyní zdá se přecházejících na jméno Radeon Pro.

Ještě letošní předčasné uvedení či představení má údajně dokonce být „potvrzeno“, nicméně jako se všemi zprávami tohoto druhu uděláte nejlépe, když vše zatím budete brát s rezervou. Přesné datum známo není, ale podle Fudzilly by jedna z příležitostí pro představení čipu mohla být na konferenci SC16 v polovině listopadu. Jde ale asi jen dohad, AMD může stejně dobře uspořádat vlastní tiskovou konferenci, třeba těsně před koncem roku.

Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)
Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)

Každopádně ale poběží jen o tyto neherní segmenty, které by tak čip dostaly jako první a v předstihu, zatímco Radeony budou muset počkat. K uvedení herních grafik by totiž bylo potřeba mít čipů a karet po ruce poměrně hodně, kdežto uvedení profi nebo výpočetní grafiky lze udělat i s podstatně menšími zásobami.

I tak ale bude toto odhalení asi do značné míry (pokud dokonce ne úplně) papírové. Podle Fudzilly vyrobených GPU nebude velké množství, takže do případného prodeje by se asi dostala jen hrstka. Význam této akce by tak byl do velké míry v propagaci a navnazení zákazníků. Ve větším množství má Vega 10 jít na trh až během roku 2017, podle Fudzilly v jeho „prvních měsících“. K tomu bych dodal, že profesionální a výpočetní grafiky se běžně odhalují či oznamují předem, několik týdnů až měsíců před tím, než jsou masově dostupné. Pokud bude tedy Vega 10 poprvé odhalena jako profesionální produkt, nebylo by tudíž na papírovém uvedení nic nezvyklého.

Srovnání známých parametrů Vegy 11, 10 a 20 (Zdroj: VideoCardz)
Srovnání známých parametrů Vegy 11, 10 a 20 (Zdroj: VideoCardz)

 

Vega 10 má mít paměti HBM2, údajně s kapacitou až 16 GB (něco o vlastnostech a parametrech čipu nedávno vyzvěděl web VideoCardz); podle Fudzilly ale mají existovat také verze se sníženou kapacitou. Vega 10 v neherním provedení by s touto pamětí asi částečně tvořila protiváhu Tesle P100 s čipem GP100, také vybaveným pamětmi HBM2. Ani ten není určen pro masový trh herních grafik a také byl vlastně oznámen v předstihu (nyní by měl být dostupný jen v serverech přímo od Nvidie a většina tradičních dodavatelů jej má začít nabízet také až v Q1 2017).

 

Pro nás bude důležité, že při tomto údajně blížícím odhalení snad vyjdou najevo některé parametry a technické aspekty nového GPU, takže bychom poté měli mít lepší představu o tom, co Vega později přinese do herních Radeonů či jak daleko ještě tyto karty jsou. Ještě před koncem roku by tak snad mohlo být více jasno o tom, co se bude na grafickém roli v tom následujícím dít.

Zdroj: Fudzilla

GPU Vega 10 by prý mohlo vyjít ještě letos. Ale jen v profi grafických kartách

Ohodnoťte tento článek!