Grafická karta na bázi S3 Chrome podporuje osm monitorů

0

Z našeho diskusního fóra vzešlo upozornění na zajímavý kousek hardwaru (děkujeme za tip!). Je jím grafická karta FI 5400E 2G8H 1GF z produkce nám zatím neznámé japonské firmy FIT (Flexible Intellectual Technology). Výrobek staví na čipech S3 Graphics, dnes vlastněné společností VIA Technologies.

Grafické čipy S3 Chrome nikdy neslavily velký úspěch u hráčů (jejich budoucnost je dle všeho spjata s integrací v čipových sadách Via). Karta 5400E 2G8H 1GF je však určena pro zcela jiné zájemce. Jde o profesionální grafiku, která umožňuje připojení až osmi monitorů. FIT slibuje, že do PC osadíte i dvě najednou (zda lze i více, to nevím), čímž počet připojitelných monitorů stoupne na šestnáct.

Karta FI 5400E 2G8H 1GFFI 5400E 2G8H 1GF - redukce

Podle všeho by měla karta stavět na páru čipů Chrome 5400E, taktovaných na 800 Mhz. Ty jsou určeny pro průmyslové použití a jejich architektura podporuje DirectX 10.1 a OpenGL 3.1. Součástí jádra je i integrovaný dekodér videa Chromotion HD. Celková spotřeba karty nesoucí 1 GB DDR3 paměti je i se dvěma jádry pouze
48 W. Díky tomu bylo možné vše vměstnat na jediný plošný spoj a použít poměrně jednoduchý jednoslotový chladič.

Leckdo teď možná přemítá, jak je možné na jedinou záslepku umístit osm konektorů. Radeon HD 5870 Eyefinity 6 Edition svého času řešil podobný problém použitím zmenšené verze konektoru DisplayPort. Tehdy se však jednalo „pouze“ o šest výstupů. V FIT použili jiný přístup: na záslepku vyvedli dvojici 68pinových konektorů VHDCI, z nichž každý pomocí redukce poskytuje čtveřici HDMI portů. Výhodou tohoto řešení je mimo jiné, že lze použít běžné levné LCD panely. U těch je totiž (oproti DisplayPortu) přítomnost konektoru HDMI častější.

Použití HDMI ovšem omezuje rozlišení jedné obrazovky na 1920 × 1080 bodů. Při použití asi nejběžnějšího uspořádání 4 × 2 tak docílíte pracovní plochy o rozlišení 7680 × 2160 (nebo také 4320 × 3840) bodů. Seskupit všech osm monitorů do řady či sloupce je dle specifikací možné, kvůli omezením systému Windows však šířka či výška plochy údajně nemůže přesáhnout 8192 bodů.

Dostupnost karet S3 Chrome byla v našich končinách tradičně špatná až nulová. Na tom se asi ani nic nezmění, vzhledem k tomu, o jak úzkoprofilové zboží se v případě FI 5400E 2G8H 1GF jedná. FIT dle všech indicií se západními trhy ani příliš nepočítá (stránky nemají anglickou verzi). Pokud si tedy výrobku nevšimne nějaký podnikavý distributor, nejspíš u nás kartu nikdy nespatříte.

Zdroj: FIT

Grafická karta na bázi S3 Chrome podporuje osm monitorů

Ohodnoťte tento článek!