Grafické karty na Computexu 2014: voda, vzduch, Ares, Darbee [Computex]

0

Ani grafické karty na Computexu 2014 nemohly chybět. Přímo na veletrhu nebylo uvedeno žádné nové GPU (na čip AMD Tonga si tedy ještě počkáme) ani model, takže „show“ zůstala na všemožných kartách s nereferenčním chlazením – vzduchovým, vodním i hybridním. Kromě toho ale máme i jednu inovaci z jiného soudku.

Začněme kartou, o níž prosákly zvěsti už v zimě, a sice nereferenčním duálním Radeonu Asus ROG Ares III. Karta s dvěma čipy Hawaii bude vyrobena v omezené edici 500 očíslovaných kusů (čti: drahá záležitost pro svérázné sběratele) a vyjde někdy v třetím čtvrtletí. Karta se proti Radeonu R9 295X2 odlišuje čistě vodním chladícím blokem od EK Water Blocks (nejde o uzavřený okruh i s radiátorem a pumpou) a je dokonce jednoslotová. Což ale možná není šťastné, neboť na záslepce zbylo místo jen pro tři výstupy – HDMI, DVI a DisplayPort. Co se taktů týče, měl by ROG Ares III běžet na 1030 MHz a Asus jej vyhlásil nejrychlejší grafikou na světě.    

Nicméně cílem uživatelů bude asi další přetaktování, kterému budou nahrávat i tři osmipinové konektory napájení a GPU, která Asus údajně speciálně vytřídil. Kartu si kromě fotografií můžete prohlédnout i na videu, které pořídil web NordicHardware.

 

 

Evga ukazovala nereferenční Titany Z

Také nejnovější duální grafika, GeForce GTX Titan Z, byl na Computexu k vidění v nereferenčním kabátě. Jednak šlo o model Evga s označením HydroCopper, který je chlazen čistě vodním blokem opět od EK. Model má GPU přetočeno na 758–941 MHz (základ/boost). Ovšem tím Evga neskončila. Firma předvedla také Titan Z s nereferenčním vzduchovým chladičem, založeným na řešení ACX. Má dva 100mm axiální ventilátory a vejde se na rozdíl od referenčního do dvou slotů. V tomto případě ale ještě nejde o finální produkt, podle webu techPowerUp ani není jasné, zda Nvidia povolí jeho vydání.    

 

 

V Asii podnikající značka Colorful předváděla svou tříslotovou GeForce GTX Ti Kudan, která má vodní blok jako volitelnou vložku v jinak vzduchovém chladiči s třemi ventilátory. Kromě toho ale firma měla vystavenu také čistě vodní kartu iGame GeForce GTX 780 Buri-Liquid. V tomto případě je použito očesané GPU GK110 charakteristické pro model GTX 780, nicméně karta má místo standardní 3GB paměti osazeno rovnou 6 GB. Na záslepce je tlačítko pro instantní přetaktování GPU na 1006 MHz.

Colorful GeForce GTX Ti Kudan (Zdroj: techPowerUp)
Colorful GeForce GTX Ti Kudan (Zdroj: techPowerUp)

 

Další vodní monstrum předvedla firma Galaxy. Její GeForce GTX 780 Ti HOF V20 má bílé PCB, typické pro tuto řadu, ale také skutečně obludné rozměry – všimněte si, o kolik deska přečnívá záslepku. Pro přetaktování nabízí dvanáctifázovou napájecí kaskádu (krmenou ze dvou osmipinových konektorů a jednoho šestipinu navrch) a dva BIOSy s přepínačem na záslepce. Vodní blok, kterým je HOF V20 chlazena, je také dílem firmy EK Water Blocks.

Galaxy GeForce GTX 780 Ti HOF V20 (Zdroj: techPowerUp)
Galaxy GeForce GTX 780 Ti HOF V20 (Zdroj: techPowerUp)

Druhá generace Galaxy GeForce GTX 780 Ti HOF (Zdroj: techPowerUp)
Druhá generace Galaxy GeForce GTX 780 Ti HOF (Zdroj: techPowerUp)

Kromě této lopaty firma odhalila také druhou revizi vzduchem chlazené GeForce GTX 780 Ti HOF. Chladič má tři 100mm axiální ventilátory, napájecí kaskáda je desetifázová, externí napájení jde pro změnu přes tři osmipiny. Takty zde bohužel opět neznáme.

Jednoslotová GeForce GTX 750 Ti Razor (Zdroj: techPowerUp)
Jednoslotová GeForce GTX 750 Ti Razor (Zdroj: techPowerUp)

 

Je libo grafiku s obvodem Darbee pro postprocessing obrazu?

Galaxy ukazovala také dvě GeForce GTX 750 Ti. Jednak model Razor s jednoslotovým chladičem, zejména pak ale značně komplikovanější záležitost GTX 750 Ti Darbee Edition. Darbee je dodavatelem obvodů sloužících k „vylepšování“ videa, a grafika má modul (používající 60nm FPGA Altera Cyclone IV) této firmy má na dceřiném PCB pod chladičem. Tím pádem si můžete hry i filmy užívat s uměle přiostřeným obrazem, pokud by vám to vyhovovalo. I s tímto „příživníkem“ se karta obejde bez přídavného napájení, rozměry jsou však poněkud větší a karta je dvouslotová.

 

GeForce GTX 750 Ti ukázal také Asus, a to v sovím provedení Strix, s kterým firma nedávno přišla u Radeonu R9 280X a 6GB GeForce GTX 780. Použitý chladič má tu zvláštnost, že zcela odpojuje ventilátory, je-li zátěž (a tedy teploty) GPU nízká. Tato funkce by na poměrně úsporném GPU GM107 mohla být docela užitečná. Kdy karta přijde na trh, není úplně jasné. Vystaven byl prototyp a uvedení je prý ještě poměrně daleko.

 

FirePro W8100: Radeon R9 290 pro profesionály

Na Computexu 2014 zachytili novináři i profesionální grafiku AMD FirePro W8100, což by měl být nový model. Někteří novináři si zprvu mysleli, že pod chladičem by už mohlo být nové GPU Tonga, pravda ale byla prozaičtější. Karta má částečně deaktivovaný čip Hawaii s 2560 stream procesory na 917 MHz. Jde tedy o převlečený Radeon R9 290, ovšem s 8 GB paměti GDDR5 na taktu 5 GHz. Karta je tedy příbuzná s nedávno uvedeným FirePro W9100, pod nějž se zařadí jako levnější model.

AMD FirePro W8100 (Zdroj: ComputerBase)
AMD FirePro W8100 (Zdroj: ComputerBase)

 

U vody jsme začali a také skončíme, totiž u chladícího řešení pro grafické karty, které předvedl Corsair. Jde vlastně o adaptér, který umožňuje nasazení bezúdržbového vodníka HG10 na různé highendové modely grafických karet jak od AMD, tak od Nvidie. Na veletrhu byla předvedena aplikace na žhavý Radeon R9 290X.

 

Že by na kartách s čipem Hawaii dávalo hybridní chlazení smysl i mimo duální špičku R9 295X2, si pomysleli i v HIS. Výsledkem je Radeon R9 290X IceQ Hybrid. Model je založen na chladiči Arctic Cooling Accelero Hybrid, kombinujícím externí radiátor uzavřeného vodního okruhu s ventilátorem, který zajišťuje palebnou podporu zejména pro regulátory napětí a paměti.

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), ComputerBase (1, 2, 3), techPowerUp (1, 2, 3, 4, 5), VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!