Grafiky Nvidia mají problém s DisplayPortem u nových LCD, je třeba aktualizace BIOSu

17

Pokud máte monitor používající rozhraní DisplayPort 1.3 nebo DisplayPort 1.4 a obrazně řečeno ho zapřaháte do do společného povozu s nějakou grafickou kartou Nvidia, možná se vás mohou týkat určité poruchy zobrazení. Měly by být způsobené tím, že karty nejsou úplně správně kompatibilní s novými verzemi DisplayPortu nebo jim zřejmě chybí podpora určitých funkcí těchto standardů. Dobrá zpráva ale je, že si tento problém nyní budete moci opravit. Nvidia vydává nástroj k aktualizaci firmwaru, který by měl nekompatibilitu vyřešit.

 

Pascaly a Maxwelly mají problém s částí funkcí DP 1.4 a DP 1.3

Tyto problémy se projevují při nabíhání počítače předtím, než je spuštěn operační systém. Pokud se vás ona šlamastika týká, může se projevovat tím, že při spouštění počítače monitor neukazuje obraz (což by asi také znamenalo nemožnost dostat se do konfigurace BIOSu), dokud se nezinicializuje operační systém. Poté už zřejmě ovladač potíže odkloní. Podle popisu Nvidie může být ale průběh i závažnější, v některých případech se stane, že systém při spouštění zatuhne.

Jak už bylo nadhozeno, problém spočítá v tom, že standardy DisplayPort 1.3 a 1.4 přinášejí některé nové funkce, které GPU Nvidie neuměly (nebo s těmito funkcemi byla spojená nějaká chyba, ale před dostupností LCD, které by je využívala, s na to nepřišlo – absence těchto funkcí by například mohla být špatně signalizována). Řešením je tyto nové vlastnosti doimplementovat, nebo opravit. Nejde to ovšem provést aktualizací ovladačů, kartám je třeba přeflashovat jejich BIOS (firmware). To je bohužel méně uživatelsky příjemná akce, ale Nvidia nyní pro karty tuto opravu dodala.

Nástroj pro aktualizaci BIOSu

Program zkontroluje grafickou kartu a zjistí nejprve, zda se jí problém týká a je třeba BIOS aktualizovat. V případě, že ano, přečte a zkopíruje jeho obraz, opatchuje je potřebnou opravou a poté nahraje na kartu opravenou verzi. Jde tedy o relativně citlivou operaci, protože flashování představuje vždy určité riziko. Během aplikace tedy nedělejte nic jiného a také potřebujete, aby nedošlo k výpadku napájení. Asi je asi také dobré deaktivovat přetaktování. Pokud máte záložní grafiku, tak se obvykle dá i „bricknutá“ karta spravit, ale je třeba mít zálohu funkčního obrazu BIOSu. Tu bych si tedy doporučil udělat a uschovat. Operaci flashování BIOSu také za žádných okolností nepřerušujte (pokud tedy počítač zrovna nehoří).

Nástroj pro aktualizace BIOSu grafikcých karet Nvidia k vyřešení problémů s DP 1.3 a 1.4
Nástroj pro aktualizace BIOSu grafikcých karet Nvidia k vyřešení problémů s DP 1.3 a 1.4

Výhoda této záplaty je naopak v tom, že by měla fungovat na široké škále karet. Nvidia potvrdila webu techPowerUp, že má zvládnout opatchovat jak referenční (či „Founders Edition“, chcete-li) karty, tak ty nereferenční od různých výrobců. Jen byste asi nástroj neměli nechat patchovat grafiky s upraveným BIOSem. Pokud máte jakýkoliv mod, nahrajete nejdřív originální BIOS. Požadované úpravy pak budete muset opět udělat novému opatchovanému BIOSu. S upravenými firmwary asi není fungování nástroje testováno ani zaručeno a mohlo by dojít k problémům a znefunkčnění grafické karty.

Kterých karet se tento problém týká? Podle Nvidie jde o grafiky generace Pascal, a to prakticky všechny – od GeForce GT 1030 přes GTX 1080/GTX 1080 Ti až pro Titany X a Xp. Chyby může mít i poměrně nová GeFore GTX 1070 Ti. Dále pak na problém trpí předchozí generace Maxwellů od GTX 950 po GTX 980 Ti a opět i včetně verze GTX Titan X. Rozbitá podpora monitorů s dotyčnými funkcemi je i grafik generace 700 s čipem GM107 – tedy GeForce GTX 745, GTX 750 a GTX 750 Ti. Kromě spotřebitelských karet GeForce jsou stejně postižené také profesionální verze Quadro založené na stejných GPU. Podle popisu na webu Nvidie se také zdá, že nástroj je určen pro desktopové karty pro slot PCI Express. GPU v noteboocích budou možná muset řešit zvláštní aktualizace od jejich výrobců.

Karty, které mohou být postižené nekompatibilitou s DisplayPortem 1.3/1.4 a vyžadovat opravu svého BIOSu (firmwaru)
Karty, které mohou být postižené nekompatibilitou s DisplayPortem 1.3/1.4 a vyžadovat opravu svého BIOSu (firmwaru)

Nástroj je dostupný ve verzích pro 32bitové Windows64bitové Windows. Zda bude někdy vydán i Nástroj pro přeflashování karet z Linuxu, zatím nevíme. Je možné, že bude třeba je vymontovat a dočasně osadit do PC s Windows nebo tento OS dočasně nainstalovat. Jako alternativu této opravy Nvidia uvádí několik improvizovaných řešení – připojení obrazovky na port DVI nebo HDMI, spustit PC s jiným monitorem, nebo problematické LCD osadit na výstup integrovaného GPU, pokud v procesoru nějaké máte. Údajně někdy může pomoci přepnout režim bootu z UEFI na legacy BIOS, případě opačně, když již běžíte v legacy módu. Tyto metody pochopitelně nejsou plnohodnotné, ale mohou se hodit k dočasnému vyřešení, pokud vám při bootu systém zamrzá a brání vám tím v naflashování opravy.

Grafiky Nvidia mají problém s DisplayPortem u nových LCD, je třeba aktualizace BIOSu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 15 hlasů

17 KOMENTÁŘE

  • Zdroj toho tvrzení? Přijde mi to jenom jako vaše domněnka.

   Protože
   1. v popisu updatu není o HDR/G-Sync/G-Sync HDR ani slovo: http://www.nvidia.com/object/nv-uefi-update-x64.html
   2. To by tam pak spíš bylo napsáno „Add support for G-Sync HDR“ a ne „Without the update, systems that are connected to a DisplayPort 1.3 / 1.4 monitor could experience blank screens on boot until the OS loads, or could experience a hang on boot.“
   3. G-Sync HDR podporuje jenom GTX 1050 a výš a jenom Pascaly. Ale chyba/update se týká už všech Maxwellů.

   • Tento bios update byl zminen poprve v preview videu LTS o PG27UQ v dobe, kdy o nem jeste nikdo/verejnost nevedel, a v souvislosti s kompatibilitou s gsync hdr. Vsichni na to cumeli jak pero z gauce, dokonce to puvodne melo byt jen pro 1080/1080Ti. Na Asus Rog foru o PG27UQ se to tez rozebiralo a podporu pro gsync hdr by mely mit i 9xx karty. Nvidia sice uvedla jako minimalni pozadavky pro gsync hdr 1050ku, ale muze se jednat jen o marketingove rozhodnuti, protoze podporu mely mit i Maxwelly.
    Z toho lze vyvodit, proc je ten update i pro Maxwelly.

     • Jiste, samozrejme, presne tak jsem to myslel. Cely muj prispevek je o tom, ze za to muze AMD. To je preci z predlozenych informaci zrejme, alespon pro pama vanucha a podobne inteligentni jedince.
      Ostatni pouze ziskali informaci jestli potrebuji nebo nepotrebuji update, a byli tak ochuzeni o to podstatne. Nastesti na pomoc prispechal pan vanuch. Jeste ze ho mame.

 1. Dlouhodobé potíže nvidie a intelu s moderními zobrazovacími technologiemi jsou všeobecně známy. Prostě se jednou za čas ukáže, že jim ten jejich zprasený blackbox nefunguje.

  Jako příklad můžu uvést první 1440p panely před cca 8-9 lety.

   • já nechápu o čem ten člověk mluví. Problém s ovladači a obrazem jsem dosud na svým pracovním intelu a herní gtx1080 dodneška neměl.
    ovšem ovladače grafické karti ATi AMD R10 485, jsou naprosto v katastrofálním stavu, kdy na nich pro změnu obraz nejede vůbec. Pokud chcete multi obrazový režim intel + amd kvůli dvoum monitorům přes DVI (konekktor DVI přidělala až firma vyrábějící nereferenční provedení, protože AMD normálně officiálně s portem DVI již nepočítá), tak to samozřejmě nejde protože AMD, protože jejich skvělý marketing a skvělé ovladače nedají zobrazovat stejný obsah na dvou kartách zároveň. A pokud se něco rozbije nebo jen aktualizuje při přeinstalování ovladačů, které se přeinstalovávají natvrdo tak, že se nejprve původní ovladač odebere a poté se instaluje nový tak smaže všechna uložená nastavení. A pokud nadále ovladač chybuje, musí se kompletně stávající ovladač odinstalovat a poté stáhnout ATi uninstall tool, který odinstaluje i to co se neodinstalovalo při normální odinstalaci, protože se na to kašle aby se všechno odinstalovávalo a musí se to odinstalovat ručně. Bravo AMD máte vynikající produkty a vynikající karty, hlavně fuj fuj zlá nvidia!

    • Ty zřejmě toho nechápeš víc. Stejný obsah na dva různé čipy nikdy nedostaneš, leda bys použil jeden z nich jako průchozí (což se děje výhradně u notebooků).

     S DVI nepočítá už nikdo, dnes se jede DP, přinejhorším HDMI2.0.

     Ovladače AMD aktualizuji příležitostně a kromě jediného specifického případu za posledních 6 let, kdy jsem v driverech objevil chybu, jsem nedělal čistou instalaci a nastavení mi zůstala. Zřejmě to je tvýma rukama…

    • @Crha
     – tak proč tu grafiku od AMD máš když Ti vůbec nefunguje 😀
     – více monitorů (2-3) používám již roky a zatím jsem zažil jen 2 případy kdy mi to nefungovalo a bohužel to bylo jen u grafik nVidia a to po updatu ovladačů… Ty případy jsou ale i známé a zdokumentované. Stačilo se pak vrátit na starší ovladače a počkat si až to opraví…
     – Jak tak pročítám ty Tvoje lamenty, tak si opravdu myslím, že může být i problém mezi klávesnicí a židlí 🙂 V noteboocích tam problém je to vím sám… I když taky záleží od koho ten noťas je… By mě zajímalo co bys dělal za časů ATi 🙂 To se chodilo pro alternativní ovladače na Guru3D 🙂 , ale i tehdy platilo, že ten kdo uměl potíže neměl.

     • 1) na těžbu
      2) já to používám asi 12 let a nikd yjsem neměl poblém pokud jsou monitory krmený z jedné karty, pokud jsou, ale krmený ze dvou karet tak prosím u AMD to nejde bo zčerná obrazovka. Jak říkám u nvidie s tím neměl nikdy problém a abych pravdu uznal dřív ani u ATi karet, ale až tahle Polariska zlobí, ale je to vyloženě funkce nikoliv chyba.
      3) doma hraju dooma a k tomu děcka koukaj na projektoru na film a mám bezproblému v doomu 160 snímků za vteřinu. Fakt nevěřím že to všechno zvládne HD530 a gtx1080 je jen průchozí. S AMD Polariskou na toto můžu zapomenout. Buď integrovaná grafika nebo AMD grafika současně prostě ne.

      • @Crha
       – o té „těžbě“ sme se už bavili. Divím se, že stále jedeš na W… PS: k čemu u těžby potřebuješ více monitorů??? Normálně jak pod W tak pod Hive se nastaví jako výchozí integrovaná grafika a výstupy z dalších grafik nepotřebuješ…
       – tak já můžu na jakékoli grafice AMD – nVidia co mám mít na jednom monitoru jednu věc na druhém druhou… Domam mám i kombinaci 2 monitorů a projektoru…
       – Ten Tvůj problém zkusím namodelovat… Jen tam kde mám Intel procák, tak mám 1050Ti LP nic jiného se mi tam nevejde…

   • Případně (snad – pokud jej po těch letech najdu) můžu posloužit i support casem nvidie, protože se jednalo o Quadro. Jo, ten případ byl fakt „dobrej,“ zvláště když test s o generaci starší FireGL (a bez šaškování s drivery, na testovacím PC byly neupdatované drivery) proběhl naprosto v pořádku.