Grafické karty opět začaly zdražovat. Navíc má výrazně klesnout výroba levnějších modelů

41
Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac 1600
Těžba kryptoměn na grafických kartách Zotac (Zdroj: Zotac)
-
Zdroj: Zotac

Špatné zprávy o cenách grafických karet. Začaly opět zdražovat a navíc máme i zprávy o tom, že některé továrny omezují výrobu, což by mohlo věci ještě výrazně zhoršit.

Začátkem léta jsme tu měli optimistické zprávy o tom, že konečně začaly klesat ceny grafických karet – a první sešup z největších extrémů byl dokonce i docela rychlý. Bohužel teď zase musíme informovat o opaku. Trend se otočil, a pokud se v nejbližší době něco nezmění a nenastane nějaký dolů směřující vývoj u kryptoměn, budou grafiky teď zase zdražovat. Navíc přišly zprávy o problémech ve výrobě, což všechno ještě zhorší.

Jak se vyvíjejí ceny grafických karet, sleduje poměrně podrobně německý web 3DCenter.org podle dat z tamních eshopů. Není to tedy přesně podle stavu u nás, ale vzhledem k blízkosti by tento obecný trend pro nás měl být relevantní, protože náš a německý trh by měly být spojené nádoby.

Analýza cen podle 3DCenteru začátkem léta uváděla, že ceny grafik začaly klesat a z úrovně, kdy stály karty v průměru 2,3× až 3,0× svých oficiálně stanovených (doporučených) cen, se koncem července dostaly na ceny, které už byly jen asi jedenapůlnásobné (150 %) proti pomyslnému standardu (v grafu 100 %). Ovšem většinu července podle této statisticky ceny už stagnovaly a v srpnu se trend obrátil. Bohužel to vypadá, že toto bylo ve vývoj grafu minimum a ceny se obrací k dalšímu růstu.

Momentálně 3DCenter uvádí, že grafiky Nvidie se při zprůměrování nyní prodávají za cenu o 59 % vyšší, než by podle Nvidie měly mít. U Radeonů, jejichž dostupnost je asi relativně horší proti tomu, jak se daří grafikami GeForce zásobovat trh Nvidii, je to ještě horší. Průměrné předražení karet AMD vychází 3DCenteru na +64 %.

Vývoj cen grafických karet v Německu průměrné reálné ceny uvedené jako procenta doporučených oficiálních cen
Vývoj cen grafických karet v Německu, průměrné reálné ceny uvedené jako procenta doporučených oficiálních cen (Zdroj: 3DCenter.org)

Pokud se podíváte na ceny kryptoměn, je hned vidět jeden faktor, který v tomto asi má prsty. Spekulace do kryptoměn prošly evidentně značným oživením, Bitcoin se dostal z úrovní nad 30 000 až k 48 000 $ a protože ceny všech kryptoměn rostou víceméně navázaně na sebe, narostlo také Ethereum těžené na grafikách (na ceny přes 3000 $). Vyšší výnosnost těžby logicky zvedá tržní cenu GPU, určovanou kryptohorníky.

Vyrobí se mnohem méně GeForce RTX 3060 a RTX 3060 Ti

Co je horší, vypadá to, že se to sejde se snížením výroby a dodávek grafických karet na trh, což je přesně opak toho, co bychom pro snížení cen potřebovali. Web ITHome informuje o tom, že v měsíci září (septembri) se patrně výrazně ztenčí proud některých levnějších karet na trh, konkrétně je zmiňována GeForce RTX 3060 a GeForce RTX 3060 Ti. Těchto modelů by během září údajně mohlo z továren proudit do distribuce až o polovinu méně. Situace by se pak měla zlepšit v následujícím měsíci říjnu nebo koncem září, ale je jasné, že když ubude značná část měsíční produkce, hodně se prohloubí nedostatek těchto karet.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition ilustrace 1600
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

VideoCardz uvádí, že se mu tyto zvěsti také podařilo zjistit u svých zdrojů. Důvodem tohoto omezení výroby karet by mělo být to, že řada továren v Číně patrně má omezit provoz kvůli lokálním ohniskům onemocnění COVID. Naštěstí je asi možné, že údaj o polovičnímu výpadku výroby se týká specificky některých z výrobců karet, protože jednotlivé firmy asi mohou používat služby různých továren a dalo by se čekat, že tímto faktorem budou postiženy v různé míře a ne všechny stejně. Je tedy asi naděje, že výroba karet nebude snížená o 50 % v úplně globálním měřítku. Na druhou stranu zase asi lze čekat, že když dojde k zavření nebo k omezení provozu továren, nebude pravděpodobně postižená jen produkce grafik Nvidia, ale i karet Radeon, protože asi není pravděpodobné, že by problémy postihly čistě linky, které se zabývají exkluzivně výrobou grafik GeForce.

Bohužel tedy asi na podzim lze očekávat zdražování grafických karet. Nám asi nezbývá než doufat, že to nebude stoupat na stejné závratné výše, jako na jaře – a že půjde o přechodný jev. Nicméně vánoční nákupy herních počítačů tím asi budou už nenávratně poznamenány, protože během nějakých 2–3 měsíců, které zbývají, se asi normalizování nedočkáme. Pozitivní vývoj v ceně GPU navíc bude záviset na tom, aby kryptoměny dál neposilovaly a aby naopak pokud možno oslabily. Ale jedna věc je, co by nám/světu prospělo, a jiná, co se opravdu stane, jak už to chodí…

Zdroje: VideoCardz (1, 2), 3DCenter.org

Grafické karty opět začaly zdražovat. Navíc má výrazně klesnout výroba levnějších modelů
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 16 hlasů

41 KOMENTÁŘE

 1. Tak hlavne, ze mi tu nejaky trollove furt nadavaji, kdyz rikam, ze vyrobci (oba dva, jak AMD, tak NVidia) vyrobu grafik nezvladaji a ty pak nejsou. Jiste, nezvladaji vyrobu z ruznych duvodu, AMD proste dala prednost vyrobe procesoru a konzoli, kde u procesoru maji vyssi zisky a u konzoli proste musi, maji to nasmlouvane. U NVidie je to tak, ze je ta firma spatnym managerskym rozhodnutim totalne v prdeli a Samsung jim neni schopen dodavat cipy v potrebnem mnozstvi, protoze proste Samsung je proti TSMC totalni becko a jednoduse takove monolity nedava.

  • tož nevím, neviděl jsem nikoho psát, že by to(výrobu) zvládali na 100%, tys ale několikrát psal, že vyrobí jen pár kusů na testy … ne jednou … o těch managerských rozhodnutích .. co měl podle tebe huang udělat? Vyrábět u tsmc 100 grafik pro novináře a na testy? Nebo nevyrábět nic? Jj, přesně takoví manageři jako ty jim chybějí …
   vždyť výrobci jeden za druhým „šidí“, nejsou součástky, paměti … vem si nvme disky … dokonce i Samsung dává do nových revizí 970 evo nové řadiče, ten tam alespoň cpe ty kvalitnější, co jinak dává do pcie 4.0 disků, ostatní ale spíše opačně …

   • Jasny, s tim souhlasim, svet se zblaznil z koronaviru, prestalo se vyrabet a ted jsme vsichni ve skutecny prdeli.
    Faktem ale je, ze Samsung vyrobu nezvlada a NVidia k nemu odesla spatnym managerskym rozhodnutim. Pravdepodobne, kdyby Huang nedrzkoval, tak ten kdo by ostrouhal nejvic, bylo AMD.

    • Svět se z koronaviru nezbláznil. Nemocní lidi jednoduše a prostě zůstávají doma (logicky!!!!!!!!!!!!) a někde je jich tak moc, že se jednoduše zastaví výroba. Každý to chápe, snad kromě tebe, ale podle příspěvků zde stejně nepatříš mezi nejbystřejší.

      • ne až tak moc, ale pokud sleduješ třeba taiwan news, objeví se jeden-dva s covidem a provoz stojí tři dny … a to přerušení pak stojí měsíc času … neber ta časová data jako nevyvratitelná, jen příklad …
       … čínský lidový soud vrací nějaké těžařské firmě po třech letech skoro 490 tisíc rx470, hashrate zase o něco stoupne, i když ty karty už nejsou nej … 😀

      • A problémy se pořád táhnou i v logistice. Čína tento měsíc zavřela terminál třetího nejvytíženějšího přístavu na světě na 2 týdny kvůli jedinému případu Covid. Za tu dobu by ten terminál normálně odbavil asi čtvrt milionu kontejnerů.

     • Viz. co ti tu pisou ostatni. Problem neni v koronaviru, ale v uzavirkach. Jeden clovek je nemocen a dalsich 20 lidi je uplne zbytecne 14 dni v karantene, takze nemohou pracovat a potom vsechno vazne.
      Zemi proste ridi idioti, kteri posrali, co mohli. Nejhorsi na tom je, ze je to celosvetovy, neni stat, kde by to ridili normalne.

      • Pokud se chovají všichni stejně, pak toto je normálně (normou). Takže ve skutečnosti hledáte přesný opak, stát kde by to řídili jinak (lépe, správně, úspěšněji?). 😉

     • Co to meleš ? Číňani nebo kdo tam na východě vyrábí rekordní počet čipů za měsíc. REKORDNÍ! Něco okolo miliardu čipů měsíčně! Ty covide, je to válka, obchodní válka, nedodávají nám naschvál.

      • tím byly myšleny všechny čipy, do spotřební elektroniky, do vysávače a kdejakých nevím co … 1x1mm, i tak jsou to tuny 12 palcových waferů, ty pak chybí třeba na čipy pro auta … v číně se nevyrábí žádné čipy do x86 pc, nebo grafik …

  • Ale to se poněkud mýlíte když tvrdíte „rikam, ze vyrobci (oba dva, jak AMD, tak NVidia) vyrobu grafik nezvladaji“ tyto společnosti výrobu ovlivňují jenom designem svých výrobků. Výrobu jako takovou nezvládají hlavně TSMC, Samsung, Intel. Kdyby tito výrobci měli kapacity tak si jistě jak Nvidia, AMD i Intel objednají mnohem více grafických chipů.

   PS: Samsung hlásí další zpoždění i potíže a tak se můžeme těšit na další zdražení u TSMC.

   • však co týden to zpráva o zdražování, jednou jeden, jednou druhý … jen se střídají … na druhou stranu, co jim zbývá … v podstatě duopol, kdo by toho nevyužil … glofo jen do počtu a intel si hledí hlavně svýho … teď naspou stovky miliard do nových továren, náhodou něco rupne a všechno víme kde …

 2. Podívejte se na Grand Tour třetí serie č.6 o číně… Od těch dob, kdy čína byla prezentovaná jako obrovské rýžové pole a na něm ohnuté babičky, které se staraly o rýžové políčka jsou dávno minulostí. Najděte si to na amazonu a podívejte se jak vypadá čína dneška a pochopíte i proč nejsou čipy a vůbec spousta věcí. Prostě zasobují svůj trh a na náš kašlou. Vidí že si tam taháme muslimy a máme plnou hubu keců o demokracii a svobodě slova. Tak se situace otočila a nyní oni ukážou nám kdo je tady v pozici síly. Dobrovolně jsme jim předali tu moc nad námi. Teď jsme po zásluze potrestáni.

  • Ono by bylo fajn podívat se to v Číně vypadá mimo velká města převážně na venkově.A to moc radostné není.Buď ona babička tahající za rohy buvola nebo často oblastí s totálně zničeným životním prostředím.
   Ono je to jednoduché,stejně jak západ pomohl rozkvětu Číny tak jí může i zničit.Nakoupíme jinde,ale Rejžák bude zase okusovat hlady bambus.Stačí malé sankce a firma jako Huawei padá na hubu:)

   • on je venkov jako venkov, v US to taky není na každé farmě supermoderní výbava a co se týče životního prostředí, USA v tom nelichotivém žebříčlu budou na prvních místech … vytahovat tyto věci, čemu to pomáhá? A s tím „nakoupíme jinde“, to je jako co? Kde jinde? Nebo myslíš jinde, ale tovar z číny? Prašť jak uhoď … Západ nemá jak čínu zničit, pokud nechce zničit sebe … na to je číňan dostatečně vychcanej … je to tak obrovský trh, že jej nelze ignorovat … a prý malá sankce 😀 Huawei padl na hubu, vede xiaomi, xiaomi padne na hubu? Převezme to další a další …

   • Ano je to tak. Jsou to komunisti a mají rádi Potěmkinovi vesnice. Když srovnáte tvorbu HDP na hlavu mezi Čínou a Tchaj-wanem ta tahle jejich nahota vleze ven. Svobodní Číňané mají násobně vetší tvorbu HDP na hlavu než ti komunističtí.

    Soudruzi honí svoje hospodářské výsledky množstvím lidí a díky dřívější politice jednoho dítěte je čeká populační imploze.

    • srovnávat taiwan s 1,5 miliardovou čínou, to není zrovna fér …proč ne s kapitalistickou indií?
     taiwan taky hodně využívá čínskou levnou pracovní sílu, má tam hodně fabrik … tohle bych zrovna nevytahoval …

     • Každé srovnání je trochu nefér. Kdybych srovnával s Čínu s kapitalistickou Indií tak je tam těch neférovostí bude mnohem více.

      Schválně přepočítávám HPP na hlavu abych vyloučil množství lidí ve státu. Schválně používám jeden kdysi společný stát jehož pevninskou část anektovali komunisti a vyhnali oficiální vládu na Tchaj-wan. Krásné srovnání a podobně férové jako v případech SRN x DDR nebo Jižní Korea x KLDR. Další důkaz v řadě jak jsou komunisté neefektivní.

      • jj u Korey tohle lze, tam bych to bral … ale jak píšeš, že schválně hpp na hlavu, abys vyloučil množství lidí ve státě … tím to naopak potvrzuješ … Taiwan je výjimeční v mnoha ohledech, v žádném případě nelze srovnávat hdp na hlavu …v současnosti je Taiwan snad v první pětce, kde jsou lepší už jen některé evropské pidistátečky a třeba emiráty nebo katar … i superduper usa jsou daleko za nimi …

      • gogo1963 1.9.2021 at 5:52

       A chybička mělo tam být HDP ne HPP. Ano Tchaj-wan je výjimečný. To ale nebylo to vždy. Tu svoji výjimečnost si vypracovali svojí prací a díky tomu, že je nebrzdili komunisti. Startovací podmínky měli velice podobné jako v Číně. HDP mohli mít nyní srovnatelní.

       Komunisti vyhnáním Čankajška vyhnali blahobyt z pevninské Číny na Thaj-wan. Tam udělali soudruzi z ČLR chybu.

      • ne, takhle to fungovat určitě nemohlo … na taiwanu byl ještě pár desítek led dozadu výjimečný stav, pak se začla tvořit demokracie … mě by ale zajímalo, za čí peníze, kde se tam najednou vzaly ty biliony dolarů do těch mega investic … ty parky se supermoderními fabrikami nerostly z ničeho a když se podíváš na „shareholders“ těch gigantů, nejsou mezi nimi známé investiční fondy, které ovládají většinu nej firem světa … to je jedno … potíž je ve složené obyvatelstva, na taiwanu jsou, dá se říct, stejná krevní skupina, jiná odnož bývalých i současných komunistů, čína má cca 60x víc obyvatel různých krevních skupin … pokud povolí, čína se rozpadne …Taiwan je na tom tak dobře dá se říct hlavně kvůli číně … není tam jazyková bariéra, proto stovky fabrik staví v číně, levná pracovní síla … přidaná hodnota všeho vyrobeného jde na taiwan … čína je v podstatě montovna taiwanu, něco, ako my pro němce …
       a s tím čankajškem jsi vedle úplně … nemá smysl rozebírat to … ten nechtěl žádný blahobyt v tom tvém smyslu …

 3. No to je v pr*eli. Už několik měsíců trpím s RX 570 s 2GB paměti. Z nouze si koupil Xbox Series S (za ty peníze je skvělý, jen jsem omezen hraním na gamepadu).
  Vypadá to na hlídacího psa na srajdu (za ty peníze) RX6600 za 13K a budu tak nějak radostně smutný, že něco mám a nestálo mě to úplný nesmysl (20K a více).