Grafiky AMD FirePro dostanou 28nm GPU: Cape Verde i duální Tahiti

0

Po uvedení nové grafické architektury GCN na přelomu roku jako by si AMD dávalo načas s jejím nasazením na lukrativní trh profesionálních karet. Na konferenci AFDS 2012 však byla konečně prezentována grafika FirePro založená na čipu Tahiti z Radeonu HD 7970. Více detailů o připravovaných modelech nyní přinesl server SemiAccurate.

Celkově má podle tohoto webu jít o čtyři modely: po jednom od čipů Cape Verde a Pitcairn, zatímco na čipu Tahiti budou postaveny grafiky dvě. Karta s Cape Verde bude mít podobně jako Radeon HD 7750 spotřebu do 75 W a 128bitovou paměťovou sběrnici, přičemž paměť bude (stejně jako u ostatních karet) typu GDDR5. Výstupy bude mít karta (s označením W4000) tři: dva DisplayPorty a jedno DVI. Karta W6000 s čipem Pitcairn bude mít dle očekávání dvojnásobnou šířku sběrnice, jakož i 4 DisplayPorty a TDP 150 W.

Modely W8000 a W9000 pak mají jádro Tahiti s 384bitovou sběrnicí. Osmitisícovka se dle SemiAccurate spotřebou vejde do 225 W a poskytne stejně jako W6000 čtyři DisplayPorty. W9000 pak nabídne hned šest výstupů, ovšem v podobě mini DisplayPortu. Spotřeba této karty půjde až k 300 W.

Vzhledem k zvýšenému TDP karty W9000 je poměrně pravděpodobné, že půjde o duální model. Na AFDS byl Mark Papermater skutečně vidět s duální kartou v ruce. Pravděpodobně však šlo o Radeon HD 7970 X2 toliko opatřený nálepkami FirePro pro účely prezentace. Karta totiž neměla odpovídající konfiguraci výstupů. Naopak na slajdech pak byla s titulkem W9000 představena karta, která výstupy odpovídá modelu W8000. Je tedy možné, že všem překvapením ještě není konec a některé informace se ukáží být mylné.

 

Již dříve, v polovině tohoto měsíce pak AMD vydalo další kartu FirePro, tentokrát s modelovým označením W600 (což je vzhledem k údajné existenci modelu W6000 značně matoucí). Jde o odvozeninu jádra Cape Verde z Radeonu HD 7750. Tato karta ovšem neměla za cíl ani tak trh s grafickými stanicemi, jako spíše použití v systémech řídících informační tabule, či pro tzv. videozdi složené z velkého počtu obrazovek.

 

Tahákem této grafiky je totiž primárně schopnost poskytovat najednou 6 výstupů (fyzicky jde o mini DisplayPorty). Pro toto použití má architektura GCN dvě vylepšení. Maximální rozlišení pracovní plochy vzrostlo na 16 000 × 16 000 bodů, a zároveň byla přidána schopnost softwarově kompenzovat deformace vznikající při skládání obrazu z více projektorů.

Zdroje: SemiAccurate, techPowerUp, AMD

Ohodnoťte tento článek!