Grafiky Intel Arc nepodporují všechny základní desky a procesory. Vyžadují PCIe Resizable BAR

32
Intel Xe DG1 Software Development Vehicle 1600
Grafická karta Intel Xe DG1 Software Development Vehicle
-
Zdroj: Intel

Zatímco grafiky GeForce a Radeon nekladou oficiální požadavky na to, s jakým CPU nebo deskou je budete používat, karty Intelu ano. Zřejmě kvůli výkonu.

Intel teď definitivně vkročil na trh samostatných grafických karet pro hráče, byť je to jen s levným modelem Arc A380 v Číně. Intel sice již předtím zkusil terén grafikou Iris Xe, ale ta bizarně nefungovala s většinou PC vyjma pár vybraných počítačů. Až nynější novinka by měla být skutečně standardní karta. Nicméně má také asi svoje zvláštnosti, podle Intelu totiž vyžaduje, aby deska a procesor podporovaly PCIe Resizable BAR.

Dokumenty ke grafice Intel Arc A380 překvapivě uvádějí, že grafiky Intelu mají jisté požadavky, což ve specifikacích karet Nvidia a AMD (s výjimkou požadavků na napájení) obvykle nevidíte. Intel uvádí, že od základní desky, do které byste chtěli kartu Arc A380 instalovat, se vyžaduje logicky slot PCI Express 3.0 (nebo novější) ×16. I když pravděpodobně by měl stačit i fyzicky takto dlouhý slot s pouhými osmi aktivními linkami, protože GPU by snad mělo mít rozhraní jen PCIe 4.0 ×8.

Vedle toho ale také Intel uvádí druhý požadavek: že deska musí podporovat funkci Resizable BAR (či také ReBAR a podobně). To je funkce, která se začala objevovat na přelomu roku 2020 a 2021 – jde o označení pro technologii rozšiřující přístup k paměti grafické karty ze strany procesoru. Jako první s ní přišlo AMD pod označením Smart Access Memory, ovšem poté funkci v aktualizacích BIOSu přidala také Nvidia a Intel právě pod označením PCIe Resizable BAR. Její aktivace obvykle zlepšuje výkon grafické karty.

Grafiky Intel Arc vyžadují podporu PCIe Resizable BAR
Grafiky Intel Arc vyžadují podporu PCIe Resizable BAR (zdroj: Intel)

Intel podle dokumentů podporuje provoz grafik Arc jenom v počítačích, které PCIe Resizable BAR podporují. Oficiálně musí mít procesor Intel Core 10., 11. nebo 12. generace, tedy Comet Lake, Rocket Lake, nebo Alder Lake. Deska musí tedy logicky být něco se socketem LGA 1200 a čipsetem generace 400 či 500, nebo LGA 1700 s čipsetem řady 600 (nebo novější).

Platformy podporované pro provoz grafických karet Intel Arc
Platformy podporované pro provoz grafických karet Intel Arc (zdroj: Intel)

Je k tomu však připojena poznámka, že „další platformy nebo základní desky“ mohou také podporovat grafiky Arc série A (tedy generace Alchemist), pokud podporují PCIe Resizable BAR / Smart Access Memory. Intel skutečně uvádí přímo toto označení používané na platformě AMD, takže karty můžete použít s procesorem Ryzen (přičemž AMD podporu poskytuje i na Ryzenech 3000deskách platformy X470 a B450).

Proč je tato funkce vyžadována? Jde asi o výkon, protože dle dokumentu „musí být Resizable BAR zapnutý, aby grafika Intel Arc série A dosahovala ve všech aplikacích optimální výkon“. Intel tedy tímto požadavkem asi chce dosáhnout, aby v testech karty měly co nejlepší možné skóre. Je možné, že rozdíl ve výkonu s ReBAR a bez je u jeho grafik relativně velký.

PCIe Resizable BAR je oficiáně požadovaný kvůli výkonu
PCIe Resizable BAR je oficiálně požadovaný kvůli výkonu (zdroj: Intel)

Pokud ale jde jen o výkon, pak je celkem pravděpodobné, že toto nebude úplně tvrdý požadavek. Zatím proto spíš čekáme, že grafika vám bude normálně fungovat i v PC, které PCIe ReBAR neumí zapnout kvůli starší desce a procesoru. Snad Intel nebude blokovat fungování ovladačů nebo něco podobného. Asi se zde nebavíme o nepodpoře v tom smyslu, že karta vůbec nefunguje, ale o nepodpoře v tom smyslu, že výrobce na takovouto konfiguraci odmítá dát záruku funkčnosti a odpovídajícího výkonu. Je možné, že Intel si tím, že podporuje jen zapnutý PCIe ReBAR, usnadňuje práci při vývoji a testování ovladačů, protože ve hrách musí kontrolovat a optimalizovat jen jednu variantu kódu místo dvou.

AMD Smart Access Memory 02
S AMD Smart Access Memory je přístupná celá paměť najednou, což může zlepšit výkon (zdroj: AMD)

V dokumentu se píše, že „podpora pro více platforem“ bude přidána v budoucnu, takže je asi možné, že se třeba tento požadavek v budoucnu rozvolní. Ale toto také může mluvit o dalších platformách, které ale budou požadavek na PCI ReBAR splňovat. Pokud se ukáže, že karty neoficiálně budou fungovat i bez PCIe ReBAR (s „nepodporovaným statusem“), bude zajímavé otestovat, zda to nevede k nějaké velké degradaci výkonu nebo případně k chybám ve hrách.

Mimochodem, Intel také uvádí, že karty Arc jsou podporované pod operačním systémem Windows 10 až od verze 20H2 a Windows 11, nezmiňuje podporu Linuxu (která ale pravděpodobně eventuálně bude existovat v open source ovladačích). OS ovšem musí být 64bitový a používat rozdělení oddílů GPT.

Grafika Gunnir Arc A380 Photon 6G OC 2
Grafika Gunnir Arc A380 Photon 6G OC (zdroj: Gunnir, via: VideoCardz)

Zdroje: Intel, VideoCardz

Grafiky Intel Arc nepodporují všechny základní desky a procesory. Vyžadují PCIe Resizable BAR
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.33%) 12 hlasů

32 KOMENTÁŘE

 1. 1. ReBAR
  2. Win10 20H2
  3. GPT

  Tak podminky fungovani grafiky od Intelu nesplnuju. Nastesti mi je to jedno, cekani na Intel jsem vzdal a poridil NVidii RTX3080. Nicmene aspon je do budoucna zrejme, ze o Intel grafiky za techto podminek zajem nemam.

 2. S tím jak vyplouvají technické specifikace (spíše omezení) a výkon (spíše zaostávání za výkonem konkurence) těchto grafických karet tak se stále víc potvrzuje, že jediným cílem bylo sebrat konkurenci kapacity u TSMC. Koduri byl nejblíže po ruce a tak to byly tyhle „povedené“ grafiky.

  • Nechci nějak Intel bránit, ale bylo jasný, že při tom, jaký má konkurence náskok, nemůže být jejich první generace karet na trhu konkurenceschopná. I v procesorech kde mají roky praxi jaksi zaspali a AMD dokáži konkurovat jen za cenu ohromné spotřeby (240W u desktopového procesoru je fakt ohromná spotřeba). Navíc neustálým odkládáním svých produktů tento náskok ještě zvyšují. Kdysi se psalo o tom, že by intel karty vydal nějak na přelomu 2021 a 2022. To by bývalo bylo skvělé načasování. Karty byly nedostatkové, předražené a na těžbu by ty Intely mohly být více konkurenceschopné než na hry. Jenže přišel jeden odsun, druhý odsun a teď vzhledem k situaci na trhu s grafickými kartami je možné, že intel zůstane jen u prodejů v číne, což by ve výsledku asi ani nikoho nemrzelo.

   • Inak je celkom sranda a mne sa to aj páči ako si Intel z číňanov robí betatesterov 😁

    Čo sa týka spotreby Intel CPU tak je vysoká, „ohromná“ (240w), ale spôsob ktorým to prezentujete vyzerá, že toľko žerie neustále, čo nieje pravda tak isto ako AMD stále nežere 140w 😉 Tak bacha .. okrem toho ide o spotrebu TOP modelov z veľkého portfólia produktov.

      • Ale tady přece nejde o spotřebu ale o průvodní jevy toho spotřebování. Rozpálený počítač, hučící větráky, omezení výkonu, omezení životnosti. Všechny tyto jevy vykresluje ta svatá spotřeba.

      • AMD má v tomto nepopierateľne veľkú výhodu, to je pravda. Pri porovnateľnej spotrebe na ktorú Intel vieme samozrejme tiež nastaviť je kompromisom nižší výkon.

       Preto Intel ide do TSMC (GPU, CPU), aby dohnal výhodu lepšieho procesu, čo práve tak vehementne kritizujes.

      • Ano souhlas ale já nekritizuji to že se Intel vyrábí u TSMC. Já kritizuji že u TSMC vyrábí takové plevy. Kdyby Intel vyráběl třeba svoje top procesory nebo nějaké top grafiky (které bohužel nemá) u TSMC a konkuroval AMD tak mu za to ještě zatleskám. Ale tyhle karty. Nevidím na tom jediné pozitivum pro nás pro zákazníky.

   • Jj, přesně tak, Hribovi už to tu bylo mnohokrát vyvráceno, ale s ním to je marný, jede si stále svou jak kolovrátek.
    Intel chce dělat grafiky, jen blázen jakým je Koduri, si mohl myslet, že dožene NVidii v první ateraci nových grafik Intelu. Že mu to u Intelu žerou je podobné jako když zavírají oči před náskokem AMD v procesorech, prostě nabubřelej Intel. Až jim to zákazníci vysvětlí tím, že ty karty nebudou kupovat, pak se teprve začnou u Intelu hrozně divit, jakto že to tak dopadlo.

    • Jo kdyby tohle byl první pokus Intelu tak máte pravdu. Jenomže tohle je x-tý pokus začít dělat rozumné grafiky a světě div se zase to nevyšlo. Tenhle malý detail Vám asi unikl. Nebo snad neznáte i740, Larrabee, GMA …

     Intel není nováčkem a dlouholetým neúspěšným tvůrcem grafik. Ano prodal jich hodně ale bylo to hlavně nechtěné zboží které bylo skoro vždy vždy pod standardem na trhu a nakonec vždy zaniklo.

     • Můžete vysvětlit jakým způsobem dedukujete, že z toho že Intel nevzdává pokus o GPU/výpočetní karty(kde se točí obrovské peníze), mu jde pouze o blokaci výrobních kapacit?

      Kdyby Intelu šlo o blokaci kapacit, tak by neplatil jejich navýšení.

      • Mám k tomu dva důvody. Jednak čas. Nechali si vyrobit chipy a karty dlouho ne a ne vyjít. Druhým jsou parametry. Vzhledem k tomu co se že je to za „skvost“ tak si myslím, že si to mohli vyrobit doma.

       Nechápu co myslíte tímhle „Kdyby Intelu šlo o blokaci kapacit, tak by neplatil jejich navýšení.“

     • Intel si udajne alokoval kapacitu pro 4 miliony grafik u TSMC jen pro tento rok. Coz neni malo. Ze by to udelal jen z duvodu blokace, mi prijde trosku nepravdepodobne. Preci jen ty chipy u TSMC nechat vyrobit, nebude uplne levne.
      Nicmene to nic nemeni na tom, ze podle tech zprav, je to „vyhozeny kremik“, coz vzhledem k tem kapacitam, ktere Intel tim padem AMD/NV zabral, je vic nez naprd a ve vysledku to blokuje jak tyhle firmy, tak uzivatele od koupi lepsiho produktu.

      • Dobře máte lepší hypotézu proč tenhle skvost dělá u TSMC? Mě dává smysl jedině to že že sebere kapacity konkurenci. Poněkud zoufalé ale asi se jim to vyplatí.

       Ano přesně je to vyhozený křemík ale i pro Intel.

      • Jejich aktualni verze 10nm nema potrebne parametry A/NEBO maji vytizene 10nm linky.

      • No zrovna Intel že by měl problémy s kapacitou to se mi opravdu nezdá. Když jsou schopni vyrobit sami svoje top procesory a tyhle grafiky ne? Víte připadalo by mi logičtější kdyby právě svoje procesory nechali vyrobit nelepším procesem. U TSMC. To by možná AMDčku dalo pěkný políček a zlepšilo cenu na trhu.

       Myslím si, že Intel nechtěl aby AMD vyrobilo tolik serverových procesorů protože by ho to asi i hodně bolelo. Přece potřebuje prodávat svoje procesory ze svých továren. Přezbrojit tyhle továrny na výrobu grafik se mu nechtělo a bolelo by ho to víc.

       Prostě logicky mi to Vaše vysvětlení nesedí. Ale je fakt že oba spekulujeme a pravdu zná jenom Intel.

      • Na procesu TSMC dělá Intel grafiky jednoduše proto, že to bude nutnost. Pro konkurenceschopnost herních GPU je potřeba mít nový proces a TSMC je má vždycky dřív než Intel, jinka bude fail v energetické efektivitě a GPU bude schopné konkurovat jenom předchozí generaci. V GPU je totiž energetické efektivita skoro to samé co výkon, když máte horší výkon/watt, tak se do TDP nevejde tolik výkonu.
       Takže dlouhodobá strategie Intelu musí být dělat GPU u TSMC, protože time-to-market. (Jiná věc je, že jeho GPU bylo teď stejně zpožděné i přes to, že ho nechal dělat TSMC, ale to je separátní problém).

       U procesorů si asi Intel myslí, že ten nejnovější proces ve stejné chvíli jako jho bude mít AMD nepotřebuje. U procesorů vsadil na to, že tam vžýrazně vyšší spotřeba lidem nevadí, nebo nevadí většině lidí a ani OEM zákazníkům, a zdá se, že mu to vychází. Takže prostě zvýší „Maximum Turbo Power“.
       Druhý důvode je asi to, že přesunout k TSMC malý objem výroby, kterým ty GPU jsou, celkem nic nezmění. Ale kdyby Intel k TSMC přesunul velkou část procesorů, tak co budou jeho továrny dělat?

      • Nutnost bude dělat i procesory u TSMC to je bohužel smutný výsledek zanedbání výroby Intelem. Ano jak uvádíte vzhledem ke spotřebě grafik to hraje k výrobě u TSMC. Naproti tomu výkon hraje zase k tomu že by to mohl zvládnout samotný Intel. Ale asi jste blíže pravdě Vy. Nyní jim u Intelu ale o výronu procesorů nejde. Tu plánují do budoucna a je to listě smysluplnější využití než tyhle grafiky.
       Budoucnost ukáže kdo má více pravdu. Když tyhle grafiky budou dále dělat tak jsem měl pravdu Vy. Když ne pak to opravu byl jenom blokace výrobních kapacit konkurenci nepovedeným výrobkem.

      • „vyšší spotřeba lidem nevadí, nebo nevadí většině lidí a ani OEM zákazníkům, a zdá se, že mu to vychází. Takže prostě zvýší „Maximum Turbo Power“.“
       .. ja bych s tim trochu polemizoval. Ono nevadi, kdyz ma jedno CPU 100 a druhe 120. Ale i tam najdete uzivatele, kteri budou vriskat. Ncmene rozdil treba 140 vs 240W podle mne definitivne vadi a spis budete hledat u koho to nevadi.
       Intelu to prochazi porad ze stejnych duvodu..jednak je stale dominantni hrac,ktery „urcuje pravidla“, jednak trhy (treba notebookovy OEM) maji velkou setrvacnost a do tretice…hlavne AMD stejne nema kapacity na pokryti vetsich casti trhu. Takze Intel muze byt v klidu, co vyrobi stejne proda.

     • Tak prvně to Intel stále neodpískal, idkyž už kapacity TSMC má i pro ostatní a za druhé je to sice x-tý pokus, ale začínali při vývoji úplně odznova.
      Nikdo nečekal, že Intel dá RTX3080 a vše nasvědčovalo tomu, že Intel grafiky vydá v době, kdy se občas daly sehnat maximálně RTX3060, což je výkon, který Intel nejspíš překoná.

      Myslím, že než vymýšlet blaznivou teorii o tom, jak Intel objednal miliony čipů, aby se mohl spláchnout konkurenci před očima, je mnohem pravěpodobnější, že se opět u Intelu něco nepovedlo, což pravděpodobně stejně uvidíme, protože Pat na Raju tlačí, aby s tím šel ven a Raja se kroutí jak může, protože to prostě ví, že to zase posral. 😉

      • Ale to Intel před vydání nikdy nic neodpískal. Přece si nemyslíte, že jsou u Intelu tak hloupí a nechápou, že tohle dělali od píky a ze to nebude nic moc?

       Neříkám žádné splachování, čtěte pozorněji. Já tvrdím, že Intel ty kapacity blokuje protože by ho hodně bolelo kdyby TSMC místo toho vyrobilo serverové procesory od AMD. U Intelu moc dobře vědí, že grafika je propadák ale dobře si spočítali, že se jim to vyplatí i tak vyrobit. Přišli by o víc kdyby to nevyrobili. Tohle je jenom zachování tváře a šetření peněženky.

      • Tak Intel tie kapacity hlavne drží, lebo ho dooosť stálo ich získať (Vieme ako Pat lietal na Taiwan bozkávať TSMC šéfom zadky 🤭) a keby ich teraz pustil tak sa k nim už najbližšie roky nedostane.
       A po Raptor Lake bude do ďalšej generácie CPU niake čiplety používať aj od TSMC.

      • Ano a to je další důvod proč by Intel bolelo kdyby ty kapacity pustil. Ale přiznejme si, že alespoň já měl na mysli jenom ty kapacity potřebné k výrobě téhle grafické parády. To že intel má nasmlouvaní kapacity u TSMC na procesory vůbec nemyslím protože to nechápu jako plýtvání křemíkem ale dobrou motivaci pro AMD aby se více snažilo.

   • Ano máte pravdu konkurence má náskok ale přece od dob i740 uplynulo přece tolik času a Intel má tolik peněz a o ono to zase nevychází. Pročpak asi?

    Bohužel je stále něco shnilého v Intelu.