Grafiky od nVidie možná míří do Ultrabooků

0

Intel má ve specifikacích, které určují podobu Ultrabooků, jasné pravidlo: musí používat integrované grafiky Intelu – současnou HD 3000 a budoucí HD 4000, která přijde společně s čipy Ivy Bridge. Nvidia na to ale jde chytře a zřejmě svá budoucí GPU do Ultrabooků stejně dostane – pomocí svého “bezešvého” přepínání Optimus.

Nová grafická jádra Nvidie ze šestistovkové řady, postavená na jádře Kepler vyráběném 28nm technologií, se mají začít na trh dostávat někdy ve druhém kvartálu roku 2012. To koresponduje s předpokládaným uvedením nových procesorů Intel Ivy Bridge a pro Nvidii to znamená příležitost, jak Kepler “propašovat” i do nového a rostoucího segmentu supertenkých přenosných počítačů. Nečekejme samozřejmě žádné trhače pomyslného asfaltu, pokud se tak stane, bude se jednat o čipy s nízkým výkonem (a spotřebou), ale i tak by nárůst výkonu oproti Intel HD 4000 mohl být celkem vysoký.

Momentálně nejsou k dispozici žádné oficiální informace, všechno o případných diskrétních grafikách v Ultraboocích je pouze šuškanda. Některé zdroje ale uvádí, že minimálně Asus a Acer už nějaké ty Ultrabooky s přepínatelnými grafikami připravují. Otázkou je, zda se stále bude jednat o Ultrabooky – Intel jasně řekl, že tyto počítače mají používat jeho grafické čipy, o přepínání přes Optimus se však až doposud nemluvilo.

Ultrabookům by možná větší dávka grafického výkonu mohla prospět, zvlášť pokud se AMD podaří rozjet jejich vlastní, levnější řadu s pracovním názvem Ultrathin. Ultrathiny by měly nabízet o něco vyšší grafický výkon, což by mohl být jeden z jejich hlavních taháků – otázkou však je, zda je u této kategorie vůbec potřeba lepší grafika než podle všeho docela výkonná (a úsporná a na prostor a chlazení nenáročná) Intel HD 4000.

Zdroj: Nordic Hardware, Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!