GT216 a GT214: novinky u nVidie

0

Server techPowerUp! včera informoval o novém, 40nm jádře ze stáje Nvidie, a to GT216. Toto GPU by mělo být ryze mainstreamové a jeho výtěžnost by měla být značná. Specifikace takovéhoto řešení vypadají zajímavě: 192bit sběrnice, z toho plynoucí kapacita VRAM 768 MB (eventuelně 384 MB pro OEM výrobce) a frekvence GDDR3 pamětí 2,4 GHz efektivně. Počet stream procesorů by měl být atypických 168, jejich frekvenci neznáme (nicméně je vysoce pravděpodobné, že 40nm výrobní proces pomůže opět k navýšení frekvence nad hodnoty, na které jsme zvyklí).

Nvidia Logo

Specifikace takovéhoto čipu jsou nanejvýš exotické a nabízí se srovnání se současnou oblíbenou GeForce 9800 GTX+. Karta s čipem GT216 by měla sice o 40 stream procesorů více, ale propustnost pamětí by o dost klesla (192bit u GT216 vs. 256bit u G92, frekvence paměti je podobná). Pokud jsou tyto specifikace reálné, je otázkou, jak moc bude nižší propustnost paměťového subsystému GT216 brzdit. GeForce 9600 GT také nevypadala na papíře nikterak výkonně, přesto překvapila a za svou cenu nabídla výborný výkon.

To server X-bit Labs přišel s jiným jádrem, nečekaně právě GT214. X-bit Labs se nepouští do žádných divokých spekulací o počtu shaderů, frekvenci pamětí atd., de facto jediné, co nám sděluje, je skutečnost, že Nvidia vzala paměti GDDR5 na milost a rozhodla se je vyzkoušet právě u jádra GT214. Zajímavostí je, že práci na tomto jádře prozradil na svém LinkedIn profilu Zhenggang Cheng, který pracoval i na nepříliš úspěšném G84 (GeForce 8600) a low-endovém G96 (GeForce 9400).

Nvidia GPUs

Aplikace přece jen high-endových pamětí na očividně low-endový (nebo přinejmenším slabší, než GT216) produkt je podivná a vypadá nesmyslně. Čas ukáže, který z těchto dvou zdrojů byl pravdě blíž, nyní těžko soudit. Můžeme si být asi jisti jenom tím, že prvním 40nm čipem firmy Nvidia bude mainstreamový produkt, což potěší valnou většinu zákazníků.

Zdroje: X-bit Labs & techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!