GTA 5 je „překvapivě“ nejdražší hrou všech dob. Na vývoj padlo 270 milionů

0

Videoherní průmysl nezasahuje tak širokou obec jako ten filmový, rozpočty na jednotlivé projekty z obou sektorů se přesto docela přiblížily. Dokazuje to GTA 5, které převzalo štafetu nejdražší hry všech dob. Podle národních skotských novin The Scotsman ve vývoji studio Rockstar utopilo zhruba 268 milionů dolarů. Pátý díl bude co se rozlohy a možností otevřeného světa týče, nejobsáhlejším dílem zaběhnuté série.

Těžko člověka překvapí, že to byl právě Rockstar, kdo dosud držel rekord. Rozpočty her jsou bohužel povětšinou tajeny, takže se musíme spoléhat na odhady a informace z podezřelých zdrojů. Podle známých informací bylo dlouho nejdražší hrou všech dob GTA 4. Otevřené světy plné gangsterů se nafoukly do neuvěřitelných proporcí.

Ve své době (rok 2008) neměl čtvrtý díl konkurenci. O pár let později se ale rozpočty dále nafoukly, takže se mu několik málo her přiblížilo. A pak přišel Rockstar, aby všem vytřel zrak. Tohle přestává být sranda, neboť rozpočty dosahují mamutích proporcí a všichni čekáme, kde se růsty zastaví.

Za zmíněných 268 milionů byste v Hollywoodu natočili obří spektákl, kde by všechno vybuchovalo a herecké obsazení by bylo hvězdné. Filmy za 200 milionů jsou považovány za nákladné. Solidní film, který vypadá draze a má slušnou výpravu, natočíte klidně za 100 milionů.

 

Letos přitom na trh dorazí nová generace konzolí, od které se opět čeká, že přinese novou generaci her. Ty budou propracovanější, s lepší umělou inteligencí, budou lépe vypadat a nabídnou větší a otevřenější světy. Nebo se to aspoň čeká. Přitom všechny popsané položky budou rozpočty jedině zvedat. Příliš to nemusí trápit Rockstar. GTA 4 dosud prodalo přes 25 milionů kopií a vydělalo spoustu peněz.

Jenže pátý díl prodělal o tolik nákladnější vývoj, že bude větší problém ho zaplatit. S vysokými produkčními hodnotami se tedy i logicky zvedla očekávání ze strany studia, které by v prvním roce rádo prodalo 25 milionů kopií a vydělalo kolem 1,58 miliardy dolarů. GTA 5 by se vedle dalších rekordů tím pádem stalo nejrychleji prodávanou hrou všech dob.

Celkově série udala asi 135 milionů kopií. Jedná se o jednu z nejvýdělečnějších značek ve videoherním průmyslu. Předobjednávky pátého dílu jen ve Spojených státech přesahují hodnotu 2,5 milionu kusů. Jestli se pětiletý vývoj vyplatil, se dozvíme již za 17. září.

Zdroj: The Scotsman via Neowin

GTA 5 je „překvapivě“ nejdražší hrou všech dob. Na vývoj padlo 270 milionů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů