GTX 680 boří dosavadní frekvenční hranici v extrémním přetaktování!

0

V posledních měsících se velice zajímavě vyvíjí nové rekordy v přetaktování grafických karet. Od příchodu Radeonu HD 7970 padají i na vzduchu stabilní frekvence např. 1300 MHz, což ještě minulý rok nebylo možno vidět u žádné z grafických karet. Zhruba před týdnem jsme vás informovali o prolomení hranice 1800 MHz u jádra R7970 Lightning.

Pokud alespoň „po očku“ sledujete dění v hardwarové sféře, jistě vám neuniklo vydání nové Nvidie GeForce GTX 680, která úspěšně výkonově malinko překonala HD 7970 a i v dalších oblastech jej předčila. Jednou z těch oblastí je i přetaktování, o kterém pojednává tato novinka. Mistři svého oboru Vince „k|ngp|n“ Lucido a Ilya „TiN“ Tsemenko si vzali na mušku právě novou GeForce a začali kouzlit.

  

Mysleli jste si, že prolomit nedávno pokořenou hranici 1800 MHz nebude zrovna lehké? Bohužel vám musím oznámit, že jste se mýlili. Tito dva overclockeři ji totiž dotáhli na úctyhodnou frekvenci 1900 MHz na jádře.

Je ale nutné dodat, že tato hodnota nebyla dosažena s plně referenční kartou. Plošný spoj sice referenční byl, ale TiN na oné kartě provedl kompletní úpravu napájení. To referenční úplně „odstřihl“ a nahradil jej modulem EVGA Epower, nebo jak mu TiN přezdívá „The Untouchables“.

K dispozici měli celkově šest kusů GTX 680, z nichž čtyři padly způsobem „zombie“ modu (všechny mody můžete najít na fóru Kingpincooling.com) a oněch 1900 MHz dosáhli již s druhou testovanou. Jsou samozřejmě plně funkční, jen mají na sobě moduly Epower. Možná by vás mohla zajímat poznámka TiNa ohledně taktování plně referenční karty, akorát s voltmody. Napsal totiž, že u jedné karty při 1,5 V na jádře „shořel“ MOSFET v napájecí kaskádě, doslova to TiN popisuje: „This worked ok, but when I tried to push 1.5V on one of cards FET in one of phases failed with bad smell, so be careful with going high volts.“ Referenční napájení tedy není moc vhodné pro extrémní přetaktování.

   

Výsledek v 3DMarku 11 s nastavením Performance byl nakonec 15 327, což je i nový světový rekord s použitím jednoho grafického jádra. Podle slov K|ngp|na tento výsledek však není konečný (například paměti nebyly vyladěné na své maximum) a věří, že 2 GHz padnou, jen to chce více času. Současně také prozradil, že EVGA vydá prvně model GTX 680 FTW s trochu vylepšeným napájením a o chvíli později přijde nejvyšší GTX 680 Classified, aneb miláček všech overclockerů. Uvidíme, s jakými nereferenčními verzemi přijdou ostatní výrobci.

Zdroj: fórum Kingpincooling

Ohodnoťte tento článek!