Olympiádu v Pchjongčchangu ohrožují hackeři, ale nic vážného se prý nestalo

2
1218 dronů Intelu v akci
1218 dronů Intelu v akci

Pořadatelé zimních olympijských her 2018 potvrdili, že při pátečním zahajovacím ceremoniálu čelili hackerskému útoku. Jihokorejská tisková agentura Yonhap popisuje úspěšný útok a znefunkčnění internetové televize dostupné v novinářském centru v Pchjongčchangu. Pořadatelé pak také preventivně vypnuli servery s oficiálním webem. Hack prý ale nijak neohrozil průběh her, ani bezpečí sportovců, fanoušků nebo provozovatelů.

Agentuře Reuters pořadatelé řekli, že nějaké útoky očekávali, protože u takto velkých akcí se dějí často. Původ hackerů nicméně neprozradili. Spekuluje se o znepřátelených Severokorejcích nebo Rusech. MOV totiž vyřadil ruské sportovce kvůli dopingovým skandálům a povolil pouze části z nich startovat pod neutrální olympijskou vlajkou. Ruské ministerstvo zahraničí popřelo, že by země měla s hackem něco společného.

Zde si dovolím jeden oslí můstek. Rusko v Soči hostilo poslední zimní hry. Při zahajovacím ceremoniálu došlo k problémům a nerozsvítil se jeden z pěti olympijských kruhů. Ceremoniál podle plánu nevyšel ani v Koreji. Intel plánoval velkolepou show, kdy by do vzduchu vyslal stovky svítících dronů, které by na obloze kreslily různé obrazce. Vypuštění dronů ale bylo na poslední chvíli zastaveno z „logistických“ důvodů, ať už to znamená cokoliv.

Firma se tak pochlubila alespoň záznam z loňského prosince, kdy v Pchjongčchangu synchronizovaně řídila 1218 dronů Intel Shooting Star, které na obloze vykreslily snowboardistu nebo ikonických pět kruhů. Tímto výkonem se Intel zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když přepsal svůj starý rekord z roku 2016 se synchronizovaným letem 500 dronů.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE