Tohle raději nezkoušejte: Umělec hacknul Google Mapy a vytvořil neexistující zácpu

Umělec Simon Weckert ošálil mapy Googlu a vytvořil virtuální neexistující dopravní zácpu. Tím v podstatě poslal řadu aut jinudy. Přitom neudělal nic nelegálního, pouze si pořídil 99 smartphonů, pravděpodobně na všech nastavil různé účty a nainstaloval do nich aplikaci Google Maps. Potom je naskládal do vozíku a šel se s nimi projít.

3

Google ve svých mapách nabízí užitečnou funkci indikující hustotu dopravy a s tím spojené dopravní zácpy. Smartphone má v podstatě každý řidič a Google tak pozná, jak rychle se pohybuje. Pokud se na nějaké komunikaci najednou pohybuje více telefonů pomaleji, je to signál dopravních problémů a komunikace změní barvu v oranžovou a červenou. Google tuto funkci spustil již v roce 2011 a v aplikaci ji aktivujete spuštěním vrstvy Provoz. Podobnou funkci nabízí již i Mapy.cz od Seznamu.

Umělá inteligence Googlu nějakým způsobem rozpoznává chodce od řidičů. Například podle rychlosti zaznamená váš „cestovní profil“, využívá informací o aktivitě displeje a tak pozná, zda třeba jedete v MHD. Možná i pomocí gyroskopu zjišťuje, zda se telefon houpe v kapse. Přesný princip fungování ale znají zřejmě jen v Googlu.

Simon Weckert využil víkendu a poloprázných ulic a s vozíkem šel místo chodníku po silnici. Je zajímavé, že to Google nedokázal detekovat jako, řekněmě anomálii náhle se zjevivších chodců (nebo autobus), zvlášťě když tyto telefony předtím nejely rychle.

Weckert příliš nepopisuje technikálie, jako spíše uměleckou stránku pokusu. Pravděpodobně však ani nepotřeboval 99 SIM karet, které by lokaci ještě zpřesnili. Stačí zapnuté GPS a internet například přes hotspot.

Most Michaelbrücke v centru Berlína se během krátké doby změnil na mapě v komunikaci s červenou barvou, které by se řidiči měli vyhnout. Pokud měl některý z řidičů zapnutou navigaci Googlu či Waze, pravděpodobně ho v ten moment vedla jinudy.

Tohle raději nezkoušejte: Umělec hacknul Google Mapy a vytvořil neexistující zácpu
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.66%) 29 hlasů

3 KOMENTÁŘE

 1. Co je na tom zvláštního, že je z toho „umělecký hack“? Dneska je „hack“ každá blbost.

  Tohle jde udělat s jakoukoliv jinou navigací, která sbírá data uživatelů. Třeba Waze žádá uživatele, aby to nezapínali v MHD, že to také vyrábí neexistující zácpy s každým zastavením na zastávce:
  idnes. cz/technet/kratke-zpravy/waze-aplikace-zacpa-mhd.A180730_144943_tec-kratke-zpravy_pka
  To je také „hack“?

  A auto od chodce jde rozlišit celkem snadno. Proč to asi veze na vozíku a nemá to v houpajícím se batohu na zádech?

 2. Za mně +1.
  Namaloval červenou čáru na virtuální mapu. I jedna čára se považuje za umění.
  Například v japonské kaligrafii. Příště může udělat nějaký znak.
  A hlavně to je vzkaz všem, kteří spoléhají na techniku.

  Telefon stačí jen jeden.
  Takto jsem namaloval oranžovou.
  Jen proto že jsem jel 40 mimo obec kvůli mrznoucímu dešti. Najednou koukám že podle mobilu jedu v pomalé kolone. Na cestě jsem byl sám.