Háčky a čárky v českých doménách zatím nebudou. Češi diakritiku nadále odmítají

0

CZ.NIC, správce českého doménového registru, si nechal vypracovat už pátý průzkum mezi veřejností, zdali Češi chtějí zavést systém IDN (Internationalized Domain Names). Díky němu by se na českých internetových doménách mohly používat háčky a čárky. Srovnávač ceny Zbozi.cz by tak mohl fungovat i na adrese Zboží.cz.

Češi ani v roce 2014 nechtějí internetové domény s diakritikou

Ale nebude. Stejně jako v předchozích průzkumech veřejnost IDN odmítla. Letos se průzkumu provedeného společností Markent zúčastnilo 1781 organizací a 2256 jednotlivců. V první skupině IDN odmítlo 81 % dotázaných, ve druhé 68 %.

Češi ani v roce 2014 nechtějí internetové domény s diakritikou Češi ani v roce 2014 nechtějí internetové domény s diakritikou

Organizace obecně diakritiku odmítají proto, že by sváděla ke spekulacím s doménami. Firmy – jako zmíněný Seznam – by musely rychle nakoupit i nové adresy, než by jim je vyfoukl někdo jiný a postavil by na nich falešné stránky. Druhou nevýhodou prý je komplikovaný přístup ze zahraničí.

Odmítnutí IDN nás nepřekvapilo. Česká veřejnost je v tomto stanovisku velmi konzistentní a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento stav měl změnit,“ sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

 

Zdroj: CZ.NIC, HáčkyČárky.cz

Ohodnoťte tento článek!