Háčky a čárky v českých internetových doménách nebudou. Veřejnost je opět odmítla

0
Diakritika v české doméně .cz
Diakritika v české doméně .cz

Už pošesté se jednotlivci i organizace postavily proti zavedení IDN pro českou doménu .cz. Tzv. internationalized domain name jsou domény využívající v adresách jiné znaky než základní latinku. V našem případě by se jednalo o diakritiku v podobě háčků a čárek.

Výzkum zájmu ohledně IDN probíhá každé dva roky, organizuje jej správce národní domény, sdružení CZ.NIC. Do diskuze se loni zapojilo 1008 zástupců organizací a 1217 jednotlivců. IDN si nepřeje 86 % organizací a 55 % jednotlivců.

Česká veřejnost je v otázce IDN konzistentní, takže opakované odmítnutí nebylo žádným překvapením. Výsledky veřejného mínění se prakticky nemění již 10 let. Nicméně naším cílem nebylo zjistit pouze postoj k IDN, ale také nás zajímal názor veřejnosti na naše klíčové projekty. Jsme rádi, že veřejnost oceňuje, že se zabýváme osvětou a informujeme veřejnost o aktivitách spojených s Internetem,” dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Během deseti let se nemění ani názory pro a proti zavedení IDN. Domény s diakritikou by byly srozumitelnější, gramaticky správné, bylo by jich více a šly by odlišit (pláž.cz pro dovolené, plaz.cz pro milovníky hadů). Názory proti upozorňují na vyšší chybovost při zadávání, složité psaní na zahraničních klávesnicích nebo třeba nutnost registrace více domén pro značky, které už diakritiku používají a nechtějí, aby jim adresu sebral nějaký spekulant.

V registru bylo v roce 2016 1 280 000 domén .cz. Přes půl milionu držitelů má zaregistrovanou jen jednu doménu. Rekordman jich má 7912. Jedinou IDN doménou v registru .cz je háčkyčárky.cz, na které CZ.NIC informuje o možnostech diakritiky.

Ohodnoťte tento článek!