HAL3000 Gold II – pro práci i hraní her

0

V nabídce jsou jak 13″ modely, které se hodí pro častější přenášení, tak 15,4″ notebooky, které oceníte spíše na pracovním stole.

15,4″ modely, kam patří i testovaný HAL3000 Gold II, začínají s cenami na jedenácti tisících za model s mobilním Celeronem, a končí na 21 500 Kč, které zaplatíte za testovaný kousek. Nejlevnější notebooky jsou vybaveny menším pevným diskem (od 120 GB), starším čipsetem a procesory s vyšší spotřebou a nižším výkonem – to ale pro běžné kancelářské použití bohatě stačí. Nízkých cen u nejlevnějších modelů je dosaženo také absencí operačního systému – abyste ušetřili, můžete použít kteroukoliv distribuci Linuxu.

Výbava, provedení

S leskem na Aero

HAL3000 Gold II je už ale plně vybavený notebook, který lze klidně označit i za herní. Má totiž dedikovanou grafickou kartu, takže se nespoléhá na integrovanou grafiku X3100, která je součástí čipsetu i965. Jde o nViidii 8600M GS s 265 MB paměti a 128bitovou paměťovou sběrnicí, což zaručuje, že si zahrajete na nízké detaily i nové hry. Grafický procesor je taktován na 500 MHz a paměti na 400 MHz, což je rozdíl oproti referenčním taktům, které udává Nvidia – 600 MHz jádro a 700 MHz paměti. Ke snížení taktů přístoupil výrobce pravděpodobně z důvodů snížení spotřeby.

Poznámka: Na trhu jsou dokonce modely, které používají ve spojení s touto grafikou jen 64bitovou paměťovou sběrnici, což snižuej výkon na úroveň čipu 8400M GS.

Rozdíl oproti dražší grafice 8600M GT je především v počtu shaderů – těch má levnější model jen 16, zatímco dražší dvojnásobek, 32. Jak jádro, tak shadery jsou sice taktovány níže, jejich vyšší počet ale zajišťuje logicky vyšší výkon. Dedikovaná grafika má samozřejmě vliv nejen na výkon, ale i spotřebu – nelze se tedy divit, že v terénu nevydrží notebook pracovat tak dlouho jako verze s grafikou integrovanou v čipsetu.

Pojďme se ale podívat na samotný notebook. Ten má standardní rozměry, které náleží notebooku s patnáctipalcovým displejem s poměrem stran 16:10 – celkový profil nijak zvášť nepřevyšuje velikost displeje. Na ním je malý prostor pro kameru a stereofonní mikrofon, pod ním zase na dva klouby a hezkou cedulku s názvem notebooku. Rozměry patnáctky nabízí velkorysý prostor pro klávesnici a touchpad, který rozhodně nelze označit za malý. Provedení notebooku je dobré, šasi vrže jen velmi nepatrně, klouby displeje a displej samotný pak vůbec.

Lesklý displej s rozlišením 1 280 x 800 bodů (více žádný HAL3000 nenabízí) má průměrnou kvalitu, problémy jsou trošku se světlými odstíny šedi a odlesky – zkrátka není vhodné sedět tak, abyste měli za sebou okno nebo jasnou oblohu. Jinak ale displej nabízí dobrý kontrast jak pro Aero, tak pro přehrávání filmů. Samozřejmě čím mén světla bude v okolí, tím lépe. Pozorovací úhly jsou v normálu, tedy pokud se budete na displej budete dívat alespoň trochu kolmo, nebudete mít problém. Maximální jas postačuje pro jakékoliv světlo v místnosti a navíc ho lze snížit natolik, aby “nepálil” do očí večer.

Klávesnice má standardní notebookové rozložení – je tedy umístěna v obdelníku, z něhož nic nevyčuhuje. To je trochu škoda, protože místa na klávesnici je dostatek. Stačilo, aby se alespoň kurzorové šipky vysunuly směrem dolů a trochu zvětšily; takto je po hmatu prostě nemáte šanci najít. Fn a Ctrl je prohozeno, což může zpočátku přinášet problémy, ale je to jen o zvyku; párkrát omylem místo Ctrl stisknete Fn a už se vám to zvnou nestane. Klávesnice je velmi dobrá, píše se na ní olpravdu skvěle – má dobrý zdvih, není nijak zvlášť hlučná a to ani mezerník. Vytknout lze snad jen větší zapuštění pod okraj okolní plochy – to samé platí i pro touchpad.

Konektory, chlazení

Mírně pod taktem

Konektorová výbava je na úrovni, čtyři porty USB potěší, stejně jako to, že dva jsou na zadní straně, kam můžete zapojit třeba myš a externí klávesnici a konektory vám nebudou překážet při práci. Všechny ostatní konektory jsou pak umístěny na pravé straně, zatímco mechanika na straně levé. Kromě FireWire, VGA, TV-outu, Ethernetu a modemu je zde i konektor pro připojení k dokovací stanici; umístění na boku je velice nezvyklé. Výstup na sluchátka a vstup pro mikrofon je pak na přední straně, což přináší obvyklé potíže zapojení sluchátek, když je notebook v klíně. Vpředu je i čtečka karet MMC, SD a Memory Stick.

Kromě vlastní grafiky dostal nejvýkonnější HAL3000 do vínku také výkonný procesor, který je postaven na 45nm technologii a měl by tedy mít nižší emise zbytkového tepla. Jde o Core2 Duo T8100, který by měl být taktován na 2,1 GHz, ovšem ve skutečnosti běží jen na 2 GHz s násobičem 10. Frekvence sběrnice je 800 MHz a paměti běží na 667 MHz – teoretická propustnost paměťového subsytému je tedy výrazně vyšší než u notebooků se sběrnicí 533 nebo 667 MHz (viz testy v Sandře).

V nejvyšší konfiguraci nabízí HAL3000 kromě Penrynu také tři gigabajty RAM (2x 1 GB + 2x 512 MB moduly) a hlavně rychlý 320GB pevný disk – to je skutečně dost prostoru na to, aby měli kam uklídat fotky, hudbu i videa. Jde tedy o vynikající domácí notebook, který zastane téměř jakoukoliv práci. Díky dostatečnému množství paměti jsem snadno rozjel Virtual PC s nainstalovými Windows XP a přiřazeným gigabajtem paměti, nebo Unreal Tournament v plném rozlišení displeje a středními detaily.

Sympatický přímotop

Zatímco výkonu notebooku nelze takřka nic vytknout, horší je to s teplem, které notebook vydává. Chladič procesoru a grafiky je sice masivní a výdech teplého vzduchu relativně velký, nicméně chybí zde otvor na spodní straně, který by nasával studený vzduch přímo na pasiv chladiče. Větrák navíc běží na nízké otáčky, i když teplota grafiky přesahuje 70 stupňů. I při snížené frekvenci grafiky na 170/100 MHz se teplota pod sedmdesátku nedostane a v zátěži se přibližuje 90 st. Už to ukazuje na to, že konstrukční návrh umístění vnitřností nebyl zvolen ideálně. Stejně velké notebooky s touto grafikou v idle topí výrazně méně.

Horký i je i pevný disk, který se v zátěži snadno dostane na 45 stupňů a jeho teplota v nečinnosti neklesá pod 40 stupňů. Nejvíce se ale zahřívá místo pod pravou dlaní, hned vedle touchpadu – to je tak horké, že není snadné na něm dlouhodobě udržet ruku a tedy psát s opřenými dlaněmi. Také když budete mít notebook v klíně delší dobu, bude se vám zahřívat pravé stehno – v tomto místě je pravděpodobnm umístěna grafická karta. Zkrátka při delší práci je lepší mít notebook na stole a pořídit si externí klávesnici. Přitom by stačilo přidat na otáčkách větráku, který se točí zbytečně pomalu. Byl by sice o něco hlasitější, ale notebook by poté tolik netopil.

Výdrž notebooku se pohybuje pod průměrem. S baterií o kapacitě 55 Wh a spotřebou při kancelářském vytížení okolo 24 W (se zapnutým Wi-Fi a Bluetooth) se nedostanete na více než dvě a čtvrt hodiny. Pokud chcete model, který vydrží v terénu déle, budete se muset vzdát grafické karty a tedy i možnosti zahrát si nějakou modernější hru. Na druhou stranu ušetříte a notebook se navíc bude jistě méně zahřívat.

Výkon, Zhodnocení i závěr

Naměřili jsme

 • Vista index: 5,4
 • HD Tune: 50,3 MB/s, 18,7 ms
 • Sandra 2009: paměť 4,44/4,46 GB/s, multimédia 35,7 , ALU 17,09 GIPS/14,63 GFLOPS
 • 3DMark06: 2 606 (CPU 1 804)
 • PCMark05: 4 710 (procesor 4 908, paměť 4 145, grafika 4 070, pevný disk 3 870)
 • výdrž kancelář: 2:17
 • výdrž multimédia: 1:38

Poznámka: Od výrobce byl v notebooku nainstalován ovladač Nvidia GeForce z dubna 2007. Tento ovladač v době, kdy nebyl potřeba grafický výkon, nesnižoval frekvenci a běžel stále naplno. Nainstaloval jsem tedy poslední verzi mobilního ovladače ze srpna 2008, díky němuž se v idle frekvence snižovala na 170/100 MHz a současně se zvýšil herní výkon (Lightsmark 2007 získal 8 fps navíc a Vista index se zvýšil z 4,9 na na 5,3. Přesto ale spotřeba zůstala vysoká.

Jaký je?

HAL3000 Gold II je velmi dobře vybavený notebook, který dobře poslouží jak na práci, tak na hraní her. Dobrá klávesnice a rozměrný touchpad zajišťují pohodlné ovládání, výkonný procesor a středně výkonná grafika pak rezervu pro náročné aplikace. Celkový dobrý dojem z provedení ale kazí neustále přítomné pískání elektroniky, které nelze přeslechnout, a zahřívání v oblasti pravé ruky. Také výdrž nepatří k jednoznačným kladům notebooku. Naopak dobrá je cena, která se nedostala přes 22 tisíc s daní, a to včetně Visty a tří gigabajtů paměti. Pokud vám stačí levnější procesor, dva gigabajty paměti a polovinčí disk, můžete ušetřit téměř dva tisíce.

Plusy a mínusy

– píská elektronika
– vyšší teplota
– chybí USB na levé straně

+ výkon na hry
+ velký a rychlý disk
+ dobrá klávesnice

Parametry

 • procesor: Intel Core 2 Duo T8100 (2,10GHz,800MHz FSB,3 MB L2 cache)
 • operační systém: Windows Vista Home Premium
 • čipset: Intel 965
 • displej: 15,4″ WXGA (rozlišení 1280×800)
 • operační paměť: 3 GB DDRII
 • pevný disk: 320GB
 • grafická karta: Nvidia GeForce Go 8600 256MB
 • optická mechanika: DVDRW+/- RW multi
 • čtečka: 8v1 (SD,mini SDSD-IO,MMC,MS,MS-Pro,MS-Pro-Duo,Memory Stick)
 • komunikace: WLAN, modem, Express Card slot, 2.0MP kamera, bluetooth
 • porty: LAN 10/100/1000Mb/s, 1xFireWire, 4xUSB 2.0, TV-out, 2x audio, 1xVGA
 • hmotnost: 2,9 kg
 • baterie: Li-ion baterie

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

Ohodnoťte tento článek!