HAL3000 Phantom aAlien: dříč se šestijádrem

0

První dojmy, vnější pohled

U značkových sestav HAL3000 jsme si již zvykli, že pro ně výrobce vybírá elegantní skříně. Černostříbrný Cooler Master Centurion 534 spadá už do vyšší cenové kategorie než populární základní řada Elite. Je to znát nejen na vzhledu, ale také na robustnější konstrukci – Centurion je prostornější a je ze silnějšího 0,8mm plechu.

Decentní vzhled skříně nenarušují žádné moderní aerodynamicky tvarované průduchy ani ventilátory divoce zářící skrz perforaci, největší „úlet“ je u Centurionu je černý perforovaný plech po stranách čela. Stejně jako skříň budí u sestavy respekt i jeden z nejvýkonnějších procesorů AMD – šestijádrový Phenom II X6 1055T osazený v desce s moderní čipovou sadou AMD 890GX.

Dobrý dojem z kombinace černé barvy a broušeného hliníku trochu kazí jedovatě svítící modré LED diody. Skrz perforovanou bočnici ještě modře září logo výrobce grafické karty a diagnostické LED na základní desce MSI.

 

Možnosti připojení, příslušenství, parametry

Nešvar v podobě zářících LED se díky konstrukci skříně dá snadno napravit jednoduše i bez ztráty rozšířené záruky, stačí sundat čelo a LED přelepit poloprůsvitným materiálem.

Možnosti připojení

 

Na čelním panelu je jen základní konektorová výbava – dva porty USB 2.0 a audiokonektory, se třetím USB se přidává čtečka paměťových karet.

Pro rychlé připojení externích disků přes eSATA (vyvedené z jižního můstku SB850) či USB 3.0 už ale budete muset k zadním konektorům. Kromě nich ještě najdete obligátní optický S/PDIF, čtyři USB 2.0, konektor pro gigabitový ethernet, jeden PS/2 pro myš či klávesnici a šestici 3,5mm jacků pro audio. Videovýstupy z integrované grafiky mezi ostatními konektory na desce jsou v případě osazení samostatné grafiky tak nějak navíc. Osazená grafika má čtveřici výstupů charakteristických pro Radeony s podporou Eyefinity.

Příslušenství

V příslušenství najdete krom klávesnice a myši ještě dálkové ovládání a kabel s IR senzorem pro televizní kartu, redukci z DVI-I na D-Sub a CrossFire můstek, ližiny pro osazení dalších 5,25″ mechanik, které se dodávají se skříní a začátečníci určitě ocení více než stostránkovou příručku První kroky s počítačem HAL3000, která je provede od zapojení počítače přes základní operace se systémem až po základy práce s internetem a s kancelářským balíkem MS Office.


 

Vnitřní uspořádání, hlučnost, rozšiřitelnost

Vnitřní uspořádání

Základní deska MSI má formát micro ATX a využívá druhý nejlépe vybavený čipset z řady AMD 800. Případné rozšiřování bude o něco obtížnější, než u desek ve formátu plného ATX.

Skříň je připravená i na delší karty (např. Radeon HD 5970). Má to ale jednu podmínku – musíte demontovat spodní klec pro disky. A také jeden háček – k tomu, abyste mohli kartu osadit do spodnějších PCIe ×16 slotů budete potřebovat desku formátu ATX s ×16 slotem umístěným níže. Do běžně umístěného slotu delší kartu nedáte, prostřední klec je ke skříni přinýtována napevno, takže do ní osadíte jen kratší grafiky. Na ukázku osazená Gigabyte GTX 470 SuperOC, která se vejde jen těsně, má 28 cm.

O vysoký výkon v náročných vícevláknových aplikacích se postará šestijádrový Phenom II X6 1055T, který patří k nejrychlejším procesorům v nabídce AMD. Díky turbu se při částečném vytížení procesoru může jeho frekvence zvednout automaticky ze 2,8 na 3,3 GHz, a tak i v hůře optimalizovaných aplikacích nabízí tento procesor pořád dobrý výkon.Procesoru asistují dva 2GB DDR3-1333 moduly Patriot.

Roli 3D akcelerátoru sehrává Sapphire Radeon HD 5770 Vapor-X s 1 GB GDDR5 a v jediném PCI slotu je DVB-T tuner AverTV Digi Super 007. Pevný disk Samsung Spinpoint F3 a 500 GB na plotnu patří k nejvýkonnějším 7200otáčkovým diskům pro stolní PC.

V dřívějších dobách byl podomácky vyrobený tunel v bočnici, který ústí nad ventilátorem chladiče, oblíbenou úpravou skříně. S příchodem chladičů s heatpipe s koncepcí věže se ale od této praxe upustilo. Jeden z dobrých důvodů, proč se tunelům vyhnout, je patrný i na následujících fotografiích:

Patice pro procesor na různých základních deskách cestuje v poměrně velkém prostoru a tak je jen malá pravděpodobnost, že bude tunel ústit přesně nad chladičem, stejně jako se stalo v tomto případě.

Chlazení je vůbec největší slabinou sestavy. Neplechu dělá především chladič dodávaný s procesorem. I když jde o nejvýkonnější box od AMD se dvěma heatpipe, stále spíše než na plochu žeber spoléhá na výkon ventilátoru. Při vytížení všech šesti jader se roztáčel až 5 700 ot./min a suverénně přehlušil všechny okolní ventilátory.

    

Ani bez zátěže si nevedl nejlépe, na nižších otáčkách jej bylo možné i přes stěny skříně bezpečně rozlišit od ostatních ventilátorů podle nepříjemného vrčení motorku. Nahradit jej v konfigurátoru tišším a výkonnějším chlazením bohužel nebylo možné. Snaha o poskládání tiché sestavy s výbornými Radeony ze série Vapor-X s kvalitním chlazením kvůli tomu přichází vniveč.

Dalším nešvarem v systému chlazení je neosazená pozice pro zadní 120mm ventilátor. Obvykle se do skříně nasává studený vzduch přes čelo a v místě grafických karet otvorem v bočnici, prochází kolem chladiče procesoru a ohřátý je odsáván 120mm ventilátory ve zdroji a na zadní stěně. U HAL3000 je ale pohyb vzduchu ve skříni spíše chaotický. Přední ventilátor správně ofukuje pevný disk.

Grafická karta se o svou porci studeného vzduchu stará sama nasáváním skrz blízký otvor v bočnici. Chladič procesoru nasává studený vzduch částečně skrz bočnici a částečně ze skříně. A konečně ventilátor ve zdroji, který jindy významně pomáhá chlazení celého systému, si bere vzduch nejkratší cestou těsně pod sebou přes prázdný zadní otvor pro velký 120mm ventilátor. Pozitivní je, že se žádná z komponent ani přes nepříliš ideální podmínky nepřehřívala.

Osazený 400W zdroj Chieftec Arena má jen nejnutnější (a dlužno dodat že velmi chudou) kabeláž. Není divu, že není tak velký problém těch pár drátků ve skříni nějak zkrotit a úhledně svázat. Jedinou větev s konektory pro napájení SATA disků výrobce natáhl do pevného disku v kleci vespod a pro napájení optické mechaniky už musel použít redukci z klasického čtyřpinového molexu, což není s ohledem na nešvary starého napájecího konektoru zrovna ideální řešení.


   

Kupodivu schází i osmipinový konektor přídavného 12V napájení pro procesor, ale v kombinaci se základní deskou, která se spokojí i se čtyřpinovým, to zase tolik nevadí. I když má zdroj (alespoň papírově) ještě rezervu, nabízí jen jediný konektor přídavného PCIe napájení, což bude komplikovat případnou výměnu grafiky za výkonnější.

U skříní s bezšroubkovou montáží výrobci občas chybují a u rozšiřujících karet spoléhají na nepříliš robustní plastové zámky, v případě HAL3000 je ale vše v pořádku, šroubky se rozhodně nešetřilo.

Aplikační výkon

Aplikační výkon

Jak již bylo naznačeno v minulé kapitole, šestijádrový procesor AMD Phenonm II X6 1055T, pracuje na frekvenci 2,8 GHz a při částečném vytížení lze z něho vyždímat až 3,3 GHz. Výkonem i cenou toto šestijádro konkuruje především Intel Core i5 750. Oba procesory se totiž dají sehnat už kolem 4 300 Kč. Výkon Phenomu se projevuje hlavně ve vícevláknových aplikacích.

V porovnání najdete tři herní sestavy, které jsme měli v poslední době k dispozici. Ve většině testů dokázal šestijádrový Phenom II X6 porazit konkurenční Core i5-750, které má ale vyšší výkon na jádro a větší rezervu pro přetaktování.

Nyní s emůžete podívat na souhrné hodnocení aplikačního výkonu.

Herní výkon

Herní výkon

Sestavy testujeme v několika hrách i syntetickém 3DMarku Vantage. Hry jsou testovány při rozlišení 1680 × 1050 px, které je nativním pro často prodávané 20 až 22palcové monitory. V prvním průchodu jsou hry testovány bez anti-aliasingu, v druhém průchodu se zapnutým čtyřnásobným vyhlazováním hran (MSAA). V případě hry World in Conflict testujeme ve dvou nastaveních kvality, přičemž ta vyšší již obsahuje i čtyřnásobný anti-aliasing. Součástí metodiky se staly hry Stalker: Clear Sky a ArmA II.

V sestavě je osazená grafická karta Radeon HD 5770 od Sapphire, jejíž vyčerpávající recenzi si můžete přečíst i na ExtraHardware. I když spadá do střední třídy, ve většině her zvládá i plné HD rozlišení s vysokými detaily. Pokud přežijete o něčo nižší výkon, odmění se vám dobrými provozními vlastnostmi. Především díky ní není spotřeba v zátěži dramaticky vysoká a chlazení Vapor-X je tak tiché, že jej na pozadí ostatních ventilátorů v sestavě nerozeznáte.

 

 

 

Souhrnné hodnocení herního výkonu napovídá, že je sestava ve hrách o malinko výkonnější než Core i5-750 (nebude to ani tak zásluhou „přetaktované“ grafické karty – rozdíl v taktech je ve srovnání s růstem výkonu malý – zásluhu na tom má tedy nejspíš i procesor) .

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

 

Na závěr nechybí souhrnné hodnocení práce s multimediálním obsahem.

Spotřeba a zahřívání

Spotřeba a zahřívání

Teplotu procesoru odečítáme pomocí aplikace CoreTemp. Teplota je měřena bez zátěže i v zátěži (simulované zátěžovým testem Prime95 spuštěný na všech jádrech. Pamatujte, že údaje ze senzorů jsou u hardwaru obecně spíše orientační a absolutní hodnota, kterou čidla ukazují, nemusí odpovídat realitě. Konkrétně u procesorů se může lišit napříč výrobci i architekturami.

Teplota procesoru se za cenu vyšší hlučnosti držela i v zátěži na velmi nízké úrovni. Pokud by byl ale použit jiný typ chladiče, mohl být výsledek o poznání tišší.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Spotřebu sestavy měříme bez zátěže, v plné zátěži, kterou simulujeme spuštěným Prime95 v kombinaci s fur renderingem z GPU Caps Viewer.

Spotřeba sestav postavených na platformě AM3 od AMD bývá v režimu bez zátěže, ve kterém počítač tráví většinu času, o 20-30 W vyšší než u LGA 1156 od Intelu. Ani HAL3000 není v tomto ohledu výjimkou. Spotřeba při vytížení už je naproti tomu celkem rozumná, zásluhu na tom má především grafická karta Sapphire Radeon HD 5770, která nabízí dobrý poměr výkon/watt a v zátěži příznivější spotřebu než konkurenční GeForce s obdobným výkonem. Ale ani procesor na tom není zase tak špatně, pokud vezmete v potaz, že se AMD podařilo se šestijádrovými Phenomy II dostat do stejné obálky spotřeby, jako u čtyřjádrových Phenomů II X4.

Na závěr nechybí souhrnné hodnocení teplot a spotřeby.

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Výkon HAL3000 ocení především uživatelé náročnějších aplikací s dobrou podporou vícejádrových procesorů.Ve starších jednovláknových aplikacích sice neláme rekordy, k vyššímu výkonu mu ale pomáhá alespoň turbo.

Ve hrách má sestava ještě rezervu, ale může za to jen osazená grafická karta, kterou jsme vybírali spíše s ohledem na cenu a provozní vlastnosti. Pochopitelně není problém za patřičný příplatek osadit i výkonnější Radeon HD 5870 či GeForce GTX 470/480 (samozřejmě spolu s patřičně dimenzovaným zdrojem).

Praktickou náhražku disketové mechaniky v podobě čtečky karet jsme tentokrát k sestavě přihodili sami, stejně tak i DVB-T tuner (zamrzí snad jen to, že v konfigurátoru najdete jen modely pro PCI, řada uživatelů už ale stejně dnes dává přednost dostačujícím a praktičtějším tunerům pro USB)

A nedostatky? Pokročilejší a zejména náročnější uživatelé musí mít nutně výtky k chladiči z boxu i k použité skříni, která, přestože to dnes už základní minimum – tedy otvory pro 120mm ventilátory vepředu a vzadu – splňuje, v některých ohledech už zaostává (zbytečný tunel, problémy s delšími kartami).

Celkový dojem ze sestavy kazí nedotažené chlazení. Tento nedostatek lze ale celkem snadno napravit. Šestijádrový procesor je zárukou vysokého výkonu a má k dispozici i dostatečné množství paměti. Ačkoliv grafická karta patří spíše do střední třídy, stačí i na hraní v plném HD rozlišení. Osazený disk patří k těm nejvýkonnějším a celkově je celá sestava dobře vyvážená.

+ vysoký aplikační výkon
+ dostatečný herní výkon
+ TV tuner

– vyšší spotřeba bez zátěže
– nevhodně řešené systémové chlazení
– pouze boxovaný chladič procesoru
 

 

Za zapůjčení sestavy děkujeme společnosti 100Mega Distribution. 

Ohodnoťte tento článek!