Hangouts nestačí, Google jej doplní hned dvěma dalšími IM aplikacemi [I/O 2016]

0

Už se to pomalu stává evergreenem, ale Google chystá další produkty, jejichž účel se bude duplikovat s něčím, co už má a funguje. Konkurenci tentokrát dostanou Hangouts, a to hned dvojí. Jmenují se Allo a Duo. Na rozdíl od Hangouts nebudou mít některé funkce jako např. editor SMS a nebudou záviset na účtu u Googlu. Identifikátorem bude podobně jako u WhatsAppu, Viberu, Telegramu nebo nově i Facebook Messengeru telefonní číslo.

 

Google Allo

Allo bude textový chat s jednou nebo více osobami najednou. Google aplikaci popisuje třemi hlavními body: možností vyjádřit se různými způsoby, zabezpečením a asistentem.

Oním vyjádřením myslí, že kromě textu můžete do chatu posílat různé animované samolepky (stickers) nebo emoji, to je klasika. Do posílaných obrázků je možné prstem dokreslit různé malůvky. A co je možná jako jediné unikátní, sami při odesílání můžete nastavit větší nebo menší písmo, protože i to dokáže vystihnout emoce. Máte radost nebo vztek? Zvětšíte písmo (a nepíšete verzálkami). Stydíte se nebo máte ironickou poznámku? Napíšete menším.

Google Allo

Bezpečnostním prvkem bude šifrovaná komunikace. Ne každá, Allo bude podobně jako Chrome podporovat režim Incognito, který budete muset explicitně zvolit. Stejně tak půjde nastavit autodestrukce zpráv po určité době.

Assistant je ten největší bizár. Google chce stejně jako v Inboxu automatizovat některé odpovědi. Analyzuje text druhé strany a pokusí se odhadnout, co asi chcete odpovědět. Navrhne proto několik možností. Jednoduchý příklad:

Člověk 1: Máš dnes večer čas?

Asistent navrhne odpovědi Ano a Ne.

Člověk 2: Zvolíte Ano.

Člověk 1: Sejdeme se U Pinkasů?

Asistent vám ukáže detail restaurace s fotkami, recenzemi a mapkou, která vás tam odnaviguje.

Integrovaný asistent ale umí také odhadnout, co se nachází na fotografii. Druhá strana vám pošle fotku oběda a asistent navrhne odpověď: „Wow, ty špagety vypadají velmi chutně.“ Na ukázce z I/O dokonce rozpoznal z fotky rasu psa (šlo o bernského salašnického).

 

Do konverzace s vámi se tedy zapojí robot a to je velmi, velmi divné. Google tvrdí, že se asistent automatické odpovědi učí i tím, že vás poznává. V budoucnu vás už nejspíš vůbec nebude potřebovat. A když vám někdo napíše, tak mu vlastně bude odepisovat vaše zdigitalizovaná osobnost. Nebo si rovnou budou povídat dva roboti, protože i druhá strana bude mít asistenta.

Google Allo

Schopnosti asistenta nejspíš budou moci doplňovat vývojáři třetích stran. Ti se stejně jako v obecném vyhledávání budou moci postarat o rezervaci lístků, nákupy květin pro partnerku nebo třeba hry. Google na I/O ukazoval roztomilou hříčku, při které jste museli uhodnout název filmu podle emoji.

Aplikace Google Allo bude dostupná pro Android a iOS. Kdy, to zatím nevíme.

Google Duo

Allo se zaměřuje čistě na textový chat. Duo se stará o videovolání. Google tvrdí, že optimalizoval spojení nastavením kodeků a síťových protokolů tak, aby byl obraz i zvuk vždy co nejlepší i při mizerném připojení k internetu.

Google Duo

Nejzajímavější (a velmi originální) funkcí je ovšem Knock Knock. Pokud vám druhá strana zavolá, vy uvidíte živé video, ještě než hovor stačíte zvednout. Často to nejspíš zkazí překvapení, ale pokud vám bude volat šéf a vypadá přitom naštvaně, víte, na co se připravit (nebo hovor nezvednete). Volá-li přítelkyně z vany, víte, že to musíte okamžitě vzít.

Duo podporuje rozlišení až 720p. Veškeré volání bude s end-to-end šifrováním. Aplikace prý umí plynule přepínat mezi Wi-Fi a mobilní sítí, aniž by došlo k výpadku. A stejně jako Allo bude tato aplikace později v tomto roce vydána pro Android a iOS.

Zdroj: Google (1, 2, 3)

Hangouts nestačí, Google jej doplní hned dvěma dalšími IM aplikacemi [I/O 2016]

Ohodnoťte tento článek!