Hangouts se zbavují závislosti na pluginu. V Chrome už brzy pojedou bez doplňku

0

Před rokem Google oznámil, že nejpozději do prosince 2014 v Chromu ukončí podporu zásuvných modulů závislých na architektuře NPAPI. Sám na něm používá vlastní pluginy Earth a Google Talk. Podle statistik z května 2014 má Talk stále vysoký 8,7% podíl. Je totiž potřeba k tomu, abyste mohli přes Gmail nebo Hangouts telefonovat se zvukem a videem.

Hangouts zatím stále vyžadují plugin
Hangouts zatím stále vyžadují plugin

Uživatelé vývojářské větve Chromu nebo experimentální verze Chromu Canary už ale plugin používat nemusí. Pokud chtějí videotelefonovat, bude jim stačit základní výbava prohlížeče. Hangouts už totiž funguje na standardech WebRTC a Native Client. V příštích týdnech se podpory dočkají i beta a také stabilní verze prohlížeče Chromu.

Samotný doplněk Google pohřbívat nebude, protože jej stále budou potřebovat lidé s ostatními prohlížeči. Ale ukázal cestu, jak se zbavit starých pluginů. V případě zmíněného Earth už také přešel k rozhraní WebGL, které je součástí prohlížeče.

Na architektuře NPAPI, jež chce Google letos zahodit, ale stále běží například Silverlight, plugin Facebooku pro videohovory, Java či herní doplněk Unity. Flash na druhou stranu ne, ten se stal přímou součástí Chromu a napojuje se na nové rozhraní PPAPI.

 

Zdroj: +Victoria Kirst

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář