Seznam spustil haptickou mapu Evropy pro nevidomé

0

Je to již pět let, co Mapy.cz spustily haptické mapy pro nevidomé. Novinka tehdy zamířila jen do Česka, o dva roky později se podívala i na Slovensko. Teď Seznam ohlásil významné rozšíření na celou Evropu. Pokrývá přes 17 milionů kilometrů čtverečních, tj. přes půl milionu měst, obcí a 17 milionů ulic.

Vykreslovat je možné i další světadíly. Řešíme ale přepis názvů měst ve státech, kde se nepoužívá latinka, což je časově náročný a ambiciózní proces. Jde ale rozhodně o práci, která má smysl,“ říká Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz.

Haptické mapy (hapticke.mapy.cz) jsou ke stažení ve formě dlaždic (obrázky v PNG) a vysvětlivek/legend v textové souboru. Speciálně upravené mapy je pak třeba také zvláštním způsobem vytisknout. Používají se k tomu běžné tiskárny, ale jiný je papír. Je vyroben z mikrokapslí, ty s černým potiskem po vystavení infračervenou lampou vystoupnou. Reliéfní mapu s vyznačenými ulicemi, názvy a také zájmovými body už pak nevidomí mohou číst hmatem.

Seznam generuje haptickou mapu ve třech měřítkách. S převodem mu pomáhají experti ze středisek Teiresiás (MUNI) a ELSA (ČVUT).

Seznam spustil haptickou mapu Evropy pro nevidomé
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů