Hardware pro herní počítač pod stromeček II: špičková mašina [Vánoce 2016]

41

Předminulý týden se v našem seriálu vánočních tipů objevila modelová počítačová sestava pro řekněme mainstreamovější hraní za ještě ucházející cenu. Nyní si k ní přidáme ještě recept na herní počítač, který už se tolik neohlíží na peněženku, ale jde po špičkovém výkonu pro hraní v rozlišeních 2560 × 1440 bodů a vyšších – a s nějakými těmi úlevami v nastaveních až po 3840 × 2160 bodů. Smyslem ale pořád bude poskládat takového herního netvora jakž takž rozumě a efektivně.

 

Srdce: CPU, deska a grafická karta

V levnější sestavě jsme minule použili platformu LGA 1151 a desktopový Skylake. V tomto případě se tudíž posuneme výš a skočíme rovnou na platformu X99 a socket LGA 2011-3. Výměnou za vyšší investici do desky se pro něj totiž už dá vcelku dobře sehnat šestijádrový procesor. Broadwelly-E mají relativně nízké základní frekvence a v podstatě natvrdo počítáme s tím, že v tomto případě budete (konzervativně, nijak divoce) taktovat. Tím získáme výkon nejen v mnohojádrové zátěži, ale také v jednom vlákně, aby sestava nebyla kompromisní. Na platformě X99 se přetaktování asi očekává tak nějak automaticky, takže bych se ho při zachování určité opatrnosti nebál. Dejte pozor především na to, abyste vy nebo automatika desky něčemu nenastavili nebezpečně vysoká napětí, a testujte stabilitu.

 

Procesor: Intel Core i7-6800K

U procesoru to máme poměrně jednoduché, volba je prakticky jediná, a to úvodní „spodní“ šestijádro Core i7-6800K. Intel má v tomto segmentu dvě šestijádra. Druhé Core i7-6850K má o něco vyšší takty a jeho zásadním rozdílem je, že má více linek řadiče PCI Express, takže s ním můžete dát dvěma grafikám po ×16 linkách. Toto CPU ale stojí již kolem 18 tisíc a proto je myslím lepší linky navíc oželet – dopad provozu SLI či CrossFire na ×8/×8 není nakonec až tak velký. S klidem sáhneme po výrazně levnějším Core i7-6800K, které nám dá prakticky stejný užitek. U toho se dokonce dá říct, že je mezi Intely poměrně výhodné, vezmeme-li si, že za stále jen čtyřjádrové i7-6700K dáte 9600 Kč a víc. U i7-6800K vás ani nemusí mrzet nižší výchozí takty proti modelu i7-6850K, po přetaktování, které by mělo být možné někam poblíž a těsně nad 4,0 GHz, by oba procesory měly skončit na podobném výkonu. Toho by každopádně mělo být dost, na hraní nemá asi vůbec smysl uvažovat o investici už přes třicet tisíc za osmijádro (i7-6900K).

Core i7-6800K: od 12 500 Kč

Procesory Broadwell-E pro patici LGA 2011-3
 

 

Základní deska: ASUS X99-E

U základních desek máte na výběr jen ty s čipovou sadou X99 a lze se do jisté míry orientovat podle výbavy, kterou požadujete. Deska, kterou jsme vybrali, má kromě slotu M.2 (s konektivitou PCI Express 3.0 ×4 pro SSD typu NVMe – pozor, neumí moduly v režimu SATA) také 10Gb/s USB 3.1, nadstandardní zvukovku na bázi Realteku ALC1150 a gigabitový Ethernet Intel I218V. Pokud byste chtěli šetřit, pak oželením USB 3.1 si můžete pomoci – tato konektivita nebude asi přeci jen dělat takový masivní rozdíl, jako byl před lety mezi USB 3.0 a USB 2.0. USB 3.1 by se přinejhorším mělo dát dokoupit později ve formě karty do slotu PCI Express. Naopak přihodit pár Palackých budete muset, pokud byste chtěli desku třeba s integrovaným Wi-Fi nebo konektorem U.2 (který ale má jen minimální relevanci).

ASUS X99-E
ASUS X99-E

Mimochodem, ačkoliv jde o poměrně kompromisní řešení, i pro platformu X99 existuje Mini-ITX deska, pokud byste chtěli mít malou skříň: ASRock X99E-ITX/AC (od 7500 Kč). Ovšem s omezením na dva paměťové moduly, jen jeden slot PCI Express, který vezme grafika, a zejména má problematické chlazení. Nevešel se na ni totiž obvyklý mechanismus, takže se musí použít speciální řešení. Pro toto herní PC bych volil raději obvyklou velkou skříň a desku bez kompromisů.

ASUS X99-E: od 6150 Kč

 

Grafická karta: MSI GeForce GTX 1080 Armor 8G OC

V tomto segmentu to je s grafikou jednoduché. GeForce GTX 1070 je sice podstatně výhodnější, ale také podstatně pomalejší, Titan X je zase příliš drahý, takže volba grafiky pro počítač na hraní s vyššími rozlišeními je jasná v podobě GeForce GTX 1080. Kde se to naopak komplikuje, je výběr konkrétní karty. Myslím, že zde se zrovna můžete celkem směle zařídit podle vlastních preferencí co se týče značky, přetaktování GPU hned z továrny nebo třeba i designu (námi zvolený model by měl barevně ladit se zbytkem komponent). Určitá zdrženlivost je teď možná na místě kolem některých karet Evga. Ty postihla slabina v chlazení napájecí kaskády, které si vyžaduje úpravu a/nebo aktualizaci BIOSu, jež zhorší hlučnost.

 

Tip na konkrétní kartu je tedy tentokrát více orientační. Pokud byste vybírali podle sebe, doporučoval bych zvolit vždy model chlazený dvěma a více axiálními ventilátory. Chladiče s jedním radiálním ventilátorem profukujícím pasiv skrz jsou totiž méně účinné a hlučnější. Kde by mohly dávat smysl, by byla skříň se zhoršeným chlazením, nebo pokud byste chtěli do sousedství první karty eventuálně přidat druhou ve SLI. Co by vás možná mohlo taky přivést ke konkrétnímu modelu karty, jsou některé speciality, vybrané karty například nyní umožňují vyvést port HDMI pro připojení VR brýlí na čelo skříně (například GeForce GTX 1080 Xtreme Gaming s „Premium Packem“ – pozor, potřebuje externí šachtu ve skříni, které už někdy chybí).

MSI GeForce GTX 1080 Armor 8G OC: od 19 400 Kč

MSI GeForce GTX 1080 Armor 8G OC
MSI GeForce GTX 1080 Armor 8G OC

 

Operační paměť: Corsair DDR4 32GB 2666 MHz CL15

U pamětí povýšíme na 32 GB DDR4, při dnešní ceně bych zde moc neškudlil. Platí to co posledně, výběr můžete trošku nechat na tom, jaké moduly zrovna vycházejí výhodně v obchodě vašich preferencí. V tomto případě ale již potřebujete sadu pro čtyřkanálové zapojení, jelikož by byla škoda nevyužít řadič procesoru Core i7-6850K, který by ve hrách měl být vidět. CPU oficiálně podporuje jen takt pamětí 2400 MHz, ale je odemčené, takže lze uvažovat nad rychlejšími pamětmi dejme tomu na 2800–3000 MHz, pokud nebudou stát moc. Totéž pak platí o nižší latenci (údaj CL15/CL16 a tak dále – čím méně, tím lépe, ale opět se jím nenechte vydírat). Důležité je, abyste ale brali moduly, jejichž pasiv či kryt (kolikrát ale hlavně dekorace) nevyčnívá vysoko nad PCB – kvůli chladiči.

Corsair DDR4 32GB KIT 2666 MHz CL15: od 5200 Kč

Mainstreamová herní sestava za 25 tisíc [Vánoce 2016]

Srdce: CPU, deska a grafická karta

Disky, hnízdo, chlazení a zbytek

 

SSD: Samsung SSD 960 Evo 500 GB

Úložiště budeme opět volit duální, tedy menší SSD pro rychlost, doplněné větším pevným diskem. Zatímco v levnější sestavě bylo ještě SSD s klasickým rozhraním SATA, vzhledem k zaměření na vyšší výkon už bychom zde chtěli udělat upgrade na vyšší úroveň. Potíž je v tom, že velmi výkonná SSD typu NVMe jsou stále drahá, přičemž přece jen mimo syntetické testy asi rozdíl zas tak dramaticky nepoznáte. Samsung SSD 950 Pro jde v 512GB verzi už k deseti tisícům. Záchranou by mohlo být SSD 960 Evo založené na TLC (a přitom velice rychlé), jenže to se teprve začíná prodávat a nevím, jestli se ho do vaší sestavy podaří včas sehnat.

Samsung SSD 960 Evo
Samsung SSD 960 Evo

Jako záložní volba se ale dá použít Intel SSD 600p, což je až hodně levné NVMe SSD. Má však také o dost nižší výkon, dle specifikací někde na půl cesty mezi výkonnými moduly M.2 pro PCI Express 3.0 ×4 a obvyklými disky s rozhraním SATA. Což nemusí nutně vadit, pokud nemusíte mít maximum I/O výkonu. Zde je tedy příležitost něco relativně bezbolestně ušetřit, ovšem v takovém případě byste možná mohli rovnou koupit i nějaký rychlejší 2,5″ disk s rozhraním SATA.

1. volba: Samsung SSD 960 Evo 500 GB: od 6500 Kč

Alternativa: Intel SSD 600p 512 GB: od 4850 Kč

 

Disk: Seagate Dektop HDD.15 4TB

Kapacita doplňkového pevného disku už zde bude asi trošku na preferencích. Jako výchozí bych volil vcelku příznivě vycházející 4TB Seagate Desktop HDD.15. Tento disk netrpí zdá se podobnými problémy se spolehlivostí, jaké statistiky firmy BackBlaze nacházely u 3TB Barracud, a má přesto docela nízkou cenu. Alternativou by zde mohly být už i HDD dvě, osazené do pole RAID 0 (pro vyšší sekvenční rychlost) nebo RAID 1 (zrcadlení pro ochranu dat před havárií jednoho z disků). Pro herní PC bych volil jen jeden kus, půjde sice o úložiště pro data, ale ne pro data nějak nenahraditelná.

Seagate Dektop HDD.15 4TB (ST4000DM000): od 3600 Kč

Seagate Dektop HDD.15 4TB
Seagate Dektop HDD.15 4TB

 

Skříň: NZXT S340

Se skříní se rozšoupneme víc než minule, když už máme celkový rozpočet vyšší. NZXT S340 je velmi dobře hodnocený model pro Full-ATX desky, dostupný v černé nebo bílé barvě – a ta by měla námi zvoleným komponentám dobře sedět. V bočnici je totiž okno, což buď potěší, nebo taky třeba ne, pokud vám vitrínové provedení přijde nevkusné (a že by design bez této „díry“ byl docela uměřený). Verze bez okna pokud se nepletu neexistuje. Druhý potenciální problém je, chcete-li optickou mechaniku, kterou v základní sestavě nemáme. Skříň pro ni totiž nemá pozici. Pokud je toto problém, pak můžete zvolit třeba SilentiumPC Gladius M35. Ta také nabízí možnost neprosklené bočnice. Případně zalovte ještě jinde podle vizuálních preferencí.

1. volba: NZXT S340: od 1600 Kč (bílá: 1800 Kč)

Alternativa: SilentiumPC Gladius M35: od 1250 Kč

NZXT S340
NZXT S340

 

Zdroj: Corsair RM750x

U zdroje se vzhledem k většímu rozpočtu sestavy tentokrát víc rozšoupneme, zvlášť když se bude taktovat. Řada RMx od Corsairu má jednu pěknou specialitu – výrobce na ni dává desetiletou záruku. Měl by vám tedy vydržet i na dvě či tři různé sestavy (tedy pochopitelně v závislosti na tom, jak často budete upgradovat). V tomto případě by tudíž teoreticky mohlo stát za to, myslet na budoucnost. Pokud tedy počítáte někdy v budoucnu s provozem sestavy se dvěma grafikami (a ještě třeba se vším razantně přetaktovaným), pak zvažte připlacení několika stokorun za 850W model. V případě, že jste si jisti, že tak žravé PC nikdy potřebovat nebudete, mohli byste sáhnout po 650W verzi, ale neušetříte mnoho, proto zde volíme raději 750W typ, aby i při hodně žravém přetaktování byla rezerva. Tyto zdroje mají jednotnou 12V větev, na které skutečně slibují nominální výkon indikovaný v názvu. Se 750W modelem máte tedy zhruba tolik wattů pro GPU, CPU, desku, disky, ventilátory a další relevantní zátěž (plus něco na onu rezervu).

Corsair RM750x: od 3200 Kč

Corsair RM750x
Corsair RM750x

 

Chladič CPU: Scythe Fuma

Kvůli tomu, že je v plánu přetaktování CPU, se zaměříme také na to, aby už stál za to chladič. I zde ale platí, že ten může přežít své CPU a pokud Intel nezmění systém montáže, můžete ho uplatnit i u další sestavy. Scythe Fuma už má dvě věže, dva ventilátory a chladicí výkon je velmi dobrý, a to i s nižšími otáčkami. To přitom při ceně, která není nějak závratná, „bang for buck“ by u tohoto modelu měl být docela dobrý.

Scythe Fuma (SCFM-1000): od 1300 Kč

Scythe Fuma

Scythe Fuma

 

K sestavě se nakonec nesmí zapomenout ještě na jednu věc: licenci Windows, které jsou stále herní platformou číslo jedna. Pro účely hraní připadají vzhledem k DirectX 12 v úvahu jedině Windows 10, které vám budou stačit v základní verzi a v licenci typu OEM. Ačkoliv máme počítač už takříkajíc pro náročné, připlácet za vyšší verzi Pro není třeba. Berte jedině 64bitovou verzi, v jazykové lokalizaci už dle preferencí.

Windows 10 64-bit, česky: od 2650 Kč

Mainstreamová herní sestava za 25 tisíc [Vánoce 2016]

 

Celkový rozpočet komponent této herní sestavy dejme tomu „nižšího highendu“ nám při hrubé kalkulaci vychází na 62 300 Kč, něco kolem dvouapůlnásobku sestavy mainstreamové. Ceny vám ale budou kolísat dle obchodů, kde nakoupíte, případně pokud zvolíte pro všechny jen jeden a necháte si stroj sestavit.

 

 

V základní sestavě opět není optická mechanika. Pokud ji chcete mít, budete potřebovat ještě necelé čtyři stovky na vypalovačku DVD; za něco pod dva tisíce se dá pořídit také mechanika podporující disky Blu-Ray. V tomto případě ovšem nezapomeňte pořídit také skříň s pětipalcovou pozicí. Zajímavou alternativou je ještě externí optická mechanika nebo vypalovačka do USB, která bude s to pomáhat i s dalšími PC, která by třeba byla stejně stižená optickou nemohoucností.

Hardware pro herní počítač pod stromeček II: špičková mašina [Vánoce 2016]

Ohodnoťte tento článek!

41 KOMENTÁŘE

 1. Mám jen pár drobných návrhů.
  1. HDD. Osobně bych do herního stroje koupil 1TB SSD + 1TB 2,5″ HDD pro zrcadlo.
  Zbytek do NASu, který v RAID umí zápis až 500MB/s a čtení o něco výše. NAS na USB 3.1 nebo Thunderbolt libovost (něco mezi 10K HDD a SSD).
  Ono totiž mít systém na SSD a hodně her na HDD je kontraproduktivní. Odezva HDD nestíhá SSD, takže hráč je tam kde by byl bez SSD. Fotky, dokumeny a jiné blbosti může mít v NASu (který má mimochodem lepší kontrolu před crash diskem).
  Jiná by bylo pokud by uživatel měl ještě jeden SSD (cca 60GB) v M.2 pro cache HDD. Pak by si klasicá plotna stíhala odpovídat SSD.

  Osobní skušenost při prvním zkoušen SSD ve Skyrim + ENB + pokokot modů:
  Xeon+GTX 660Ti+32GB Ram, v plné palbě na 1920×1200
  1. HDD: 45 fps avg.
  2. SSD: 74 fps avg.
  3. HDD s cache na SSD (miniPCIe): 56 fps

  2. dodatek. Case
  Jako fakt skříň bez jediné 5,25″ pozice? Copak mechaniku lze dnes za slušného výkonu připojit externě, ale regulátory či kontroléry (teplota, otáčky, kapalina, etc.) strčíte kam? Taktovat 2011-3 procesor bez toho, to je hra na slepou bábu a risk spálení 10.000 Kč za pár minut. Osobně doporučji skříně kam budu vedět že nacpu nejen VR ale hlavně čidla a nejlépe s dvířky abychv případě potřeby ty blikátka zavřel. Také je důležité mít možnost v létě otevřít přední čelo (pokud nemá perforaci) a nechat ho tahat „čerstvější“ vzduch. Z nejlevnějších Evolve T1 – klon Fractalu a z nejlepších Urban T81, be quiet! Dark Pro

  3. Chladič.
  Opravdu vzduchem chlazený na přetočenou i7? ono totiž i kdy má chladič napsáno že uchladí 250W TDP (i když fuma bude tak někde do 200W) tak za chvilku bude křičet jak dítě při koupání.
  Ono totiž přetočená i7 už nemá TDP max 90W, ale už má kolem 130W. A když je to v náloži při hraní hry tak teplota se zvedá a zvedá a chladič točí a točí a v létě se objevují restarty… Notabene když pod chladičem je GPU které ventilátor ofukuje heatsink směrem nahoru, takže teplota GPU a PCB se zvedá k chladiči. Takže ten když upoceně vyžene 60 °C z žeber chladiče CPU, tak ze spoda mu GPU dodá dalších 60 °C k ochlazení 🙂
  Ne, opravdu pro procáky na 2011 (X79 a X99) při OC vzduch fakt ne. Minimálně RAIJINTEK Triton 240 (cca 2300 Kč) ideálně Alphacool Eisbaer 280 (3500 Kč).

  • Zrcadlo, jakože RAID1 a SSD+HDD? Určitě? K čemu by to SSD pak bylo, když by pořád čekalo na HDD?
   Potom bych byl opatrný s těmi blbostmi, jako fotky, nebo dokumenty, což bývají nejcennější uživatelova data. Mít je jen na NAS je sebevražda, žádné diskové pole není zálohou, na to pozor. Vždy je nutné mít ta data na dvou místech naráz (a ideálně offline, nebo alespoň s jinými credentials kvůli krypto hrozbám).

     • Kdo psal nas z SSD? Pokud vím tak NAS je standartně z 3,5″ Hadrů.
      Zrcadlení se dělá v určitém intervalu. Například 1x ve 20.00 hodin atp. 5 GB trvá max. 8 minut? Kolik takhle velkých zápisů se bude dělat každý den

      • mel sem za to ze raid 1 se syncuje realtime 🙂

       S cim pekne prosim dosahnu zapis 500MBps ?

      • Mícháte jabka a hrušky dohromady. Zaloha SSD na HDD může být jednou deně, nebo týdně. Je to záloha proti smrti SSD disku. Záloha u NAS v RAID probíhá samozřejmě realtime, ale z disku na disk přímo v NASU, nikoliv z disku v počítači DO NASu. Tam se interval nastavuje dle libosti. Chápete, nebo budete dál rozvíjet téma do nesmyslů?

       Rychlost zápisu se odvíjí od použitých disků. A bavíme se opět o zápisu v NAS. Pokud použijeme 10k disky v RAID 5 jsme na 370MB/s, pokud použijete 15k disky v RAID 5 dostanete se až na 500MB/s (někdo tvrdí že až 600MB/s s tím jsem se ale nesetkal). Uživatel si určí sám zda chce rychlý zápis nebo zálohování.
       V případě zálohování stačí jen dvoupolový NAS a dva obyčejné 3,5″ Disky

      • no vychazeli jsme ocividne milne z toho, ze myslite „1TB SSD + 1TB 2,5″ HDD pro zrcadlo.“ zrcadleni Raid1 🙂
       myslel jste tedy pro zalohu. u vas aby mel clovek kristalovou kouli

       btw chtel bych videt jak s domacim nasikem date vase udavane hodnoty… s NASem, vite co ta zkratka znamena doufam.

   • No nevím, ale NAS v Raidu, hlavně ten slušný kontroluje oba disky a vyhodnocuje nejen otáčky ale i odezvu hlaviček kvůli výpadkům. Takový standard v serverech. Dřív než disk klekne tak s několikaměsíčním přerdstihem upozorní že není něco v pořádku a doporučí disk vyměnit. Technologie stará 20 let?
    A offline? Kdy Technika pořádné nezná průměrné hodnoty mechaniky, takže neví kdy se blíží problém. jako že zálohovat na offline disk, který pak připojím a konec? Ono totiž dnes výměnou PCB disk zachránit nejde. Je lepší ho mít online kdy si ho řídící technika hlídá. Ještě jsem neviděl offline zálohování na serverech :-D. by asi google nestíhal měnit 😀

    • Davide, SMART data ma kazdy disk, nehlede na to, ze ne vzdy je schopen sw Nasu spravne precist/vyhodnotit. Neni vyrobce jako vyrobce. Disk ti prekvapive muze kleknout nehlede na super zelena data ve SMARTU:)

     • Jestli máte pocit že životnost disku vyhodnocuje pouze SMART, pak nějak nemá smysl téma dále rozvíjet. Jen tak bokem, kdyby se totiž spoléhalo jen na SMART a jeho možné rozšíření kontroly, tak možná ani nemáte na FB účet.
      Kluci dneska jsou rozšířenější technologie, už není doba před 15 lety. Dneska jsou disky spotřební zboží a podle toho musí vycházet i kontrola. Víte že hodně disků na internetu jsou vyřazené (vyhodnocené) kousky z datových center (malých či větších podniků)? Kde jim to diagnostika vyhodnotila jako vadný, vám ale dle SMART ukáže že vše je ok? Pak se vám, v lepším případě, za rok zadře ložisko a pá pá… reklamace nejde ani po týdnu, SMART vám přce ukázal že disk je OK 🙂

      • taj jednou tvrdite „technologie stara 20let“ ted zas se ohanite novou technologii. 🙂

       rad se necham poucit o trendech diagnostiky 🙂

      • Nůžete si dohledat na googlu. Jelikož se nespoléhá jen na SMART. Někde to jistě bude stále uložené k zobraní

      • negúglím, peču na to. Nejsem placený školitel. Pokud je potřeba informací jsou dvě cesty. Zaplatit firmu nebo si najít sám.

   • Jo hrozná sebevražda. Vlastně všechny firmy se sebevraždí a i google který funguje na stejném principu jen ten NAS je torchu větší zařízení (stovky disků) se hroutí do horoucích pekel 😀

    jak někdo může napsat o zařízení specializujícímu se na zálohy, že jeho použití je sebevražda? Ro že to doma hodně domácností má spíš jako domácí server na fotky a videa místo Dropboxu nebo googledrive neznamená že více neumí. Chjo

    • Nevim proc jste najednou zacal porovnavat domaci reseni a korporadni reseni, kde je to prekvapive resene diametralne jinak.
     Pokud tu mluvime o ZALOHOVANI tak pak nevidim duvod porizovat si neco tak random spolehliveho do DOMACIHO nasu jako SSD, vzhledem ke kapacite a pozadovanym vlastnostem. Ktery korporat uziva SSD na zalohovani?

    • tak treba „Taktovat 2011-3 procesor bez toho, to je hra na slepou bábu a risk spálení 10.000 Kč za pár minut.“

     uz od pentia 4 tu mame integrovanou ochranu proti prehrati/spaleni. Sebevedomi vam rozhodne nechybi 🙂

     • Ochrana proti přehřátí/spálení? Přehřátí možná, tak restartem pc, spálení těžko. Při nastavení vyššího napětí to blafne dřív než to deska vyhodnotí. A pokud se budeme bavit o taktování pomocí „přednastavení“ desky, pak Procák do 2011 nedává smysl. To můžu rovnou pořídit i7-6700K do Z170 a ušetřím ranec financí.
      Fóra o připečených xK procesorů jsou plná.
      Sebevědomí 🙂

      • „napětí to blafne dřív než to deska vyhodnotí.“
       zase v puvodnim pristpevku zminujete horizont nekolika minut. 🙂

       Jake ze se to venujete cinnosti, neni li to tajne?

      • Ano zmiňuji se v horzontu několika minut. Protože samozřejmě nikdo nedá maximální napětí hned (většinou teda). Postupně zvyšuje až to přežene. Může to trvat 20 minut, může trvat i přes dvě hodiny. Dle odvahy. Ale v momentě kdy se to přežene, je to hned. Chjo… tak těžké to pochopit z přípěvku

      • Jinak má činnost je tajná. Tak moc tajná že to napsat, tak umřou všichni co si to přečtou. A protože někdo musí odvádět daně, abych mohl tu tajnou činnost vykonávat, tak nemohu prozradit. Bohatě stačí že tu mám své jméno a neskrývám se za ch3vr0n atp. 🙂

      • Co to je zase proboha za bláboly? Vůbec nic neblafne proboha, kam na ty moudra chodíte? Vysokým napětím akorát ten procák časem zdegraduje a nebude se dát tolik taktovat, ale to je všechno. Stejně, jako byli chytráci, co tvrdili už několik let zpět, jak je 1,4 V hodně. Dneska s tímto napětím klidně člověk může provozovat Skylake a není s tím žádný problém (teda ten většinou nastane, jelikož se kvůli prasopastě nezvládá chladit). A chtěl bych vidět ta plná fóra připečených Kček…

  • Já třeba už přes 10 let nepotřebuji 5,25″ pozici. Ventilátory kontroluji SpeedFanem (od 0 po 100% podle teploty nejteplejšího jádra/jádra grafické karty) a nějaká blikátka s teplotou skutečně nepotřebuji…a to jsem se toho nataktoval.

   • Jo speed je super. Hlavně v momenťe kdy se v létě paří a prostě chci těm ventilátorům přizvednout otáčky, protože prostě podle teplotního čidla to maximum není ono (mám do 60 % výkonu ventilátoru). Tak i když pařím online, tak prostě skočím na plochu, nastavím ve speedfanu vyšší hodnotu a pak zas zpět. Klan počká. Já osobně dávám přednost otevřením panelu, otočením potenciometru dle libosti. Třeba skvělé pro chvilkový maximální ofuk všema (u mě 5 ventilátorů ve skříni). Ale každý má podle gusta.

    • No já mám kvalitní chlazení, takže v létě reguluji ventilátory naprosto stejně jako v zimě. Před pár lety jsem nastavil křivky pro regulaci všech ventilátorů (v klidu 450 a v zátěži 800 rpm) a od té doby jsem na nic nesáhnul. Takže když pařím online, tak se vše dělá samo a já nemusím nic otevírat a kroutit čudlíky.
     Jen jsem to moc nepochopil, když musím na plochu a zrychlit ventilátory, tak klan čeká, ale v případě otevření dvířek a kroucení čudlíky nemusí čekat? Já osobně dávám přednost softwaru, který vše udělá za mě a zbytečně neztrácím čas hledáním čudlíků na kroucení. Maximální ofuk všema v mém počítači není vůbec potřeba, tedy nevidím v tom žádný přínos. Jestli budu mít na procesoru 60°C nebo s mega ofukem 50°C je mi celkem jedno.

     • Tohle už je fakt honění slovíček jako blázen. Každopádně pokud pařím s klanem o víkendu(rozuměj 20 a více hodin v kuse). pak sice procák má na vodě pod 60 °C, ale ostatní komponenty mají docela záhul. Ono v počítači možná máš na vodě GPU a CPU, ale co paměti? Disky? Deska? Tak si prostě pootočím na 100 % (1000-1500 ot) a nechám chvilku vyměňovat vzduch ve skřini. V létě naprosto luxusní věc.
      Asi tak. A abych nezapomněl, speed fan pracuje s čidlama na desce. regulátor podle toho kam si dám já čidla.

      • Vodní chlazení nepoužívám. Komponenty mají teploty daleko pod svým maximem a to nemusím nic otáčet (ze zvědavosti jsem použil dosti drahou termokameru z desítek úhlů). Pro mě jsou vyšší otáčky i v létě naprosto zbytečnou věcí.
       Proč mi píšeš, že SpeedFan pracuje s čidly na desce a regulátor podle toho kam si dáš čidla? To vím už řadu let. A tu řadu let mi naprosto dostačují čidla co mám.
       Takže já můžu hrát bez pootáčení třeba 1000 hodin v kuse a mám klid…to je naprosto luxusní věc.

      • Pokud jak píšeš „pařím s klanem“ tak není problém si nastavit profil na vyšší otáčky větráků. Ať už v speedfanu, či přes soft dodávaný s deskou.
       Řešíš blbosti, dneska je trend vše řešit softwarem, není problém si přikoupit různé interní rozbočky na ventilátory, pokud počet konektorů na desce nedostačuje a vše řešit softem, který dostaneš k většině současných desek.

     • Chlapi, jsem zcela normální uživatel PC a hraji hlavně BF3 a BF4. To co tady na celém foru úplně náhodou čtu, tak je to pro mne tzv. jako nesrozumitelná latina. Jenom by mne zajímalo jaké programy či hry hrajete, že musíte řešit tyto věci. Můj PC má i7-4770, RAM 8, GeForce GTX770 a zatím jsem nic takového nepotřeboval řešit a ani bych to neuměl. Dík za odpověď.

  • Osobně teda slyším poprvní v životě, že by rychlost disku měla vliv na FPS. To se snad dělo v dávných dobách, kdy nedostačovali velikosti RAMky.
   Jinak použitá i7 má již v základu TDP 140W, ne 90W a zvládá ho uchladit i chladiče za polovic. Že je tam CPU umožňující OC ještě neznamená, že je to povinnost přetaktovat a že to každý udělá.

   • Ano i7 6800K má TDP 140W. Já tam napsal 90W k i7 6700K jako příklad. Ale asi jsem tam měl napsat i7 6700K pro 1151. Samozřejmě že jediné 90W (přesnějí 85W) CPU pro X99 jsou některé Xeony E5, prozatím.