Haswell prý nabere zpoždění. Uvedení až na přelomu května a června

0

Zdá se, že novou generaci procesorů Intelu, tedy čipy Haswell, postihne zpoždění. Doposud jsme na základě dostupných informací předpokládali uvedení koncem dubna (apríla), dle serveru VR-Zone se však situace mění. Uvedení se má nově odehrát až na přelomu května (mája) a června (júna). Konkrétně má jít o interval mezi 27. květnem a 7. červnem. Je tedy možné, že Intel k uvedení Haswellu využije veletrh Computex 2013.

Seznam desktopových procesorů, které v tomto termínu Intel vydá, odpovídá již dostupným informacím. Zároveň zřejmě přijdou na trh čipové sady Z87, H87, Q87, Q85 a B85. Zajímavé je, že zatímco u „uvedení“ je datum stanovené na interval deseti dnů, materiál stanovuje, že koncový prodej je povolen až od 2. června (júna). Před tímto datem také nesmí probíhat žádná reklamní kampaň. Za skutečné uvedení Haswellu bychom tedy mohli směle považovat tento den, byť recenze možná vyjdou již 27. května.

Uvedení procesorů Haswell

V materiálech můžete vidět i soupisku mobilních procesorů. K třem čtyřjádrům, o kterých jsme již informovali zde, přibylo několik dalších modelů Core i7. Bohužel k nim ale nemáme žádné parametry. Nové modely jsou tyto: Core i7-4702HQ, i7-4702MQ, i7-4700HQ a i7-4700MQ. Současně s nimi (a opět mezi 27. květnem a 7. červnem) se objeví i čipové sady QM87, HM87 a HM86.

Uvedení procesorů Haswell

Zpoždění nejspíše nebude mít žádné technické důvody. Vyloučit to ale pochopitelně nemůžeme – stačí si vzpomenout na chybu v čipových sadách provázející uvedení generece Sandy Bridge. Jinak se ale v posledních letech Intelu vždycky dařilo; Haswell také bude vyráběn již prověřeným 22nm procesem. Je tedy mnohem pravděpodobnější, že za odložením je prostě taktizování. Intel s novou generaci čipů pro notebooky a desktopy spěchat nemusí, neboť mu od AMD (které odložilo APU Kaveri na rok 2014) nic vážného nehrozí.

 

Již v říjnu tvrdili představitelé společnosti, že z technického hlediska budou mít vše připravené již v březnu (marci). Ve stejnou dobu ovšem také přiznali, že výrobní linky bylo nutno částečně odstavit z důvodu malé poptávky po procesorech. Jelikož oživení zájmu o PC je bohužel v nedohlednu, má možná Intel přece jen problém s odbytem a tedy s přílišnými skladovými zásobami starších procesorů. Mírné odložení Haswellu by mohlo být motivováno právě snahou zbavit se včas čipů předchozí generace.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!