Havendale – nové střípky

0

Před nedávnem zveřejnil Theo Valich na svém blogu novinku, že Intel zrušil chystaný procesor kódově označený Havendale, levné dvoujádro architektury Nehalem s integrovanou grafikou, neboť jej prý nahradí čipem s podobnými specifikacemi, avšak vyrobeným novějším 32nm postupem namísto původně uvažovaného 45nm. Fudzilla nyní píše to samé a přidává několik nových detailů.

Jelikož Intel vsadil na koncepci nehomogenního slepence, kde jeden čip je samotný procesor a druhý zastává funkce severního můstku (řadiče pro DDR3 a PCI Express, grafické jádro), může pro dva čipy zvolit odlišný výrobní postup. A přesně to podle Fudzilly Intel udělal. „Procesorový“ čip tak bude vyráběn zbrusu novou 32nm technologií, zatímco pro „northbridge“ část Intel použije osvědčený 45nm postup.

Theo Valich pro náhradu za Havendale použil jméno Arandale, Fudzilla tento procesor označuje kódovým jménem Clarkdale a souhlasí s ní i Tom’s Hardware Guide. Podle obrázku pocházejícího z materiálů Intelu byl Clarkdale pravděpodobně původně zamýšlen jako částečný die-shrink Havendale – nakonec ale nebude co zmenšovat. Fudzilla očekává, že procesory budou dostupné počátkem roku 2010, THG je optimističtější a předpokládá, že prodej začne ještě letos.

Lynnfield a Clarkdale, levnější inkarnace architektury Nehalem, budou používat novou platformu LGA 1156. Před pár dny se také objevily informace o socketu H2 alias LGA 1155. Clarkdale a další procesory s integrovaným grafickým jádrem budou možná používat právě tuto patici, na toto téma ale máme příliš málo informací a není jasné, z jakého důvodu by procesory a základní desky neměly být vzájemně plně kompatibilní.

Doplněno: Následující obrázek zveřejnil server VR-Zone. Vše je tedy oficiální a dozvídáme se několik nových podrobností. Stručně: procesor bude mít 4 MB sdílené L3 cache, bude obsahovat hardwarovou jednotku pro AES šifrování, bude pasovat do patice LGA 1156 (kdo ví, k čemu má být LGA 1155…) a nakonec by nejen Lynnfield, ale i Clarkdale měl zvládat rozdělení PCI Express linek na dvakrát osm.

Zdroj: Fudzilla, Tom’s Hardware Guide

Havendale – nové střípky
Ohodnoťte tento článek!