HD 6000: Číňané zase prozradili vše?

0

Jelikož jsme samozřejmě pod embargem až do uvedení Radeonů série HD 6000, nemůžeme sami zveřejnit žádné fotografie, výsledky či obrázky z prezentací. Nezakazuje nám to ale napsat o úniku na jiném serveru, jen nemůžeme potvrzovat, zda jsou obrázky pravdivé, nebo podvrh. Tolik nutné pokrytí si zda a hned se podívejme, co nám dnes vyplulo na povrch.

Matej Koleják na fóru PC.sk upozornil na zveřejnění slajdů o HD 6000 čínským fórem Chiphell. Tam jsou „leaks“ už takřka tradicí. Slajdy se týkají hlavně nové vyšší střední třídy, tedy série HD 6800 a čipu s kódovým označením Barts. Hned ten první shrnuje novinky týkající se úspory tranzistorů při podobném výkonu jako u předchozí generace, zapracování na výkon s teselací a geometrickém výkonu obecně, nový režim anti-aliasingu, zlepšení anizotropního filtrování, nový videoprocesor UVD3 a také zlepšení v nabídce rozhraní pro monitory.

Architektura Barts na první pohled nevypadá výrazně jinak než u Cypressu, jednotek ale stačí na stejný výkon méně. O konkrétních vylepšeních se z uniklých slajdů zatím nic nedozvídáme.

Radeon HD 6870 by měl být při stejné spotřebě (a dokonce lepší v idle), menším jádru a pomalejších pamětech o trochu výkonnější než HD 5850. Alespoň v 3DMarku Vantage má v Extreme o 327 bodů více. Trochu matoucí asi bude, že HD 5870 zůstane výkonnější než HD 6870 a HD 5850 bude rychlejší než HD 6850.

Po vydání GF100 a GF104 a samozřejmě také pár her či demo-benchmarků (Unigine Heaven 2.0 a 2.1, StoneGiant) bylo jasné, že výkon s teselací bývá u Radeonů HD 5000 horší než u konkurenčních karet. Zlepšení na tomto poli se tedy dalo čekat.

Zde jde AMD dokonce do detailů a sděluje, že se optimalizace výkonu týkají především nižších stupňů teselace (do šestnácti kontrolních bodů pro trojúhelník).

Novinkou je MAA, který by měl být skutečným celoobrazovkovým anti-aliasingem (FSAA). Zatímco MSAA (multi-sampling) pracuje na hranách objektů, SSAA (super-sampling) se zabývá i aliasem textur (ale je výpočetně náročný a občas přináší až nežádoucí rozostření). MAA by měl být rychlejší než SSAA (podobně jako CFAA s edge-detect, tedy režimy 12× či 24× v aktuálních Catalystech) a pracovat jako postprocessing filtr přes DirectCompute.

Nově přidaný slajd ukazuje, že Radeony HD 5750 a 5770 budou pokračovat (skoro by se zdálo, že bez očekávaného přejmenování na 6750 a 6770), Radeon HD 6850 a 6870 je výkonnostně trochu níže než dvojice HD 5850 a 5870, jelikož nově tu je řada HD 6900 (Cayman). Je-li zobrazení přesné, bude Cayman uveden o něco málo později než Barts a následovat bude vlajková loď HD 6990.

Dalším únikem je screenshot z ovladačů Catalyst z fóra Tweakers, který si týká kritizovaného Catalyst AI. Pod něj AMD schovala doslova kde co, takže výsledkem byly třeba jen za cenu vypnutí celého Catalyst AI (a tedy třeba i CrossFireX) vypnutelné někdy velmi nehezké „optimalizace“ textur. Kauzu týkající se série HD 5000 jsme na EHW řešili několikrát, takže alespoň checkbox umožňující právě takovéto ošklivosti (k výkonným grafikám se nehodící) vypnout.

Přečtěte si také:

Ohodnoťte tento článek!