HDBaseT – síťový kabel chce vytlačit HDMI

0

Aliance HDBaseT oznámila dokončení specifikací (verze 1.0) stejnojmenné technologie pro přenos dat a multimédií. Na novém formáty společně pracovaly společnosti Sony, LG, Samsung a Valens Semiconductor. Slovy tvůrců se má jednat o budoucí bezkonkurenční řešení digitální distribuce.

HDBaseT se opírá o balík funkcí 5Play. Pomocí tohoto rozhraní lze přenášet nekomprimované HD video, zvuk, 100Mb/s síť, napájení k přístrojům (až 100 W) a ještě kontrolní signály pro připojená zařízení. Udávaná propustnost činí 10,2 Gb/s (stejně jako HDMI 1.4), což stačí i na 3D video a rozlišení 2K či 4K (při max. 30 fps). Teoreticky lze propustnost zvýšit až na dvojnásobek.

Aliance chce sjednotit veškerou elektroniku jediným rozhraním, kterým bude možné napájet třeba i menší televizi. Zdroj: Engadget

Velkou výhodou může být kabeláž. HDBaseT využívá standardního UTP kabelu kategorie 5e/6 (až 100 m) a konektorů RJ-45. Sítový původ se podepsal na podporovaných topologiích – hvězdicová a daisy chain (kaskádové zapojení). Bude tedy možné použít dnešní infrastrukturu.

Srovnávací tabulka s HDMI 1.4, DiiVA a DisplayPortem 1.2 zde.

HDBaseT by se měl začít objevovat v koncových zařízeních v druhé polovině roku, v té době budou moci ostatní výrobci technologii licencovat. Aliance doufá, že příští rok nastane masivní zájem o jejich formát. Zdá se, že na tomto trhu začne být pořádně horko.

Zdroj: HDBaseT

Ohodnoťte tento článek!