HDD ještě také neumírají

0

I když se už několik let mluví o zkáze klasických pevných disků, vypadá to, že s námi ještě delší dobu zůstanou. Hlavní konkurenci tvoří dnes pouze SSD, které jsou ještě cenově nedostupné (přičemž ty levné nedostačují výkonem) a negativem je i slabší životnost.

Pevné disky ale mají stále co říci, dokazují to přední výrobci, kteří neustále inovují své modely. Důležitou metou byl příchod modernějšího sériového SATA rozhraní, následně SATAII dosahujícího vyšších rychlostí s podporou nových technologií jako NCQ nebo Hot-plug. HDD poprvé unikají hrobníkovi z lopaty.

Druhým velkým momentem bylo použití kolmého záznamu (perpendicular magnetic recording (PMR)), který jako první přinesla před třemi lety společnost Toshiba. Díky tomu mohly disky dosahovat vyšších kapacit i rychlostí, díky vyšší hustotě dat na palec. U desktopových 3,5″ disků se nejdříve objevovaly modely s kapacitami 160 GB/plotnu. Letos se začly objevovat disk s více než 300GB plotnami, díky tomu se staly cenově dostupnými i 1TB disk (se 3 plotnami). Hitachi nedávno převzal po Samsungu štafetu „nejhustějšího“ disku s hustotou 375 GB na plotnu. Ještě ve 4. kvartálu letošního roku se jí vyrovná Seagate 7200.11 s 1,5TB diskem, který bude obsahovat 4 plotny s kapacitami 375 GB. V roce 2009 zcela jistě padne 2TB hranice.

Mimo běžné desktopové modely se dostávají i speciality s obrovským výkonem nebo třeba nízkou spotřebou. Na výkon se specializuje především Western Digital, který letos rozšířil řadu Raptorů o velmi zajímavý VelociRaptor. Akcionáři ČEZu pak zajisté nemají radost z úsporných disků Hitachi nebo GreenPower od WD. Tichý chod a nízká spotřeba je vykoupena slabším výkonem díky snížení otáček a aktivace AAM režimů.

Hitachi dále předpovídá, že se jí do roku 2010 podaří vyrobit 5TB disky složené z pěti 1TB ploten. V té době už možná budeme zálohovat na 400GB optická média. Za několik let už budeme napjatě očekávat technologii Racetrack, která si vezme ty nejlepší vlastnosti z HDD i SSD.

Ohodnoťte tento článek!