Letos hodně ubude mechanických disků v PC. Prodeje HDD mají klesnout na polovinu

V nových počítačích by letos mělo být o hodně více SSD proti mechanickým pevným diskům. Hlavní dodavatel komponent čeká, že prodeje HDD padnou o 48 %.

12

Každým dalším rokem současné SSD éry se rozšiřuje použití elektronických úložišť v osobních počítačích. Zatímco dřív bývala vyhrazená pro systém, teď už čím dál častěji díky větším kapacitám bývají jediným úložištěm v systému. Letošní rok by prý v SSDizaci Země měl hodně pokročit. Podle odhadů se prý jenom tento rok zmenší množství pevných disků (čímž se tradičně myslí ty magnetické/mechanické) v osobních počítačích prakticky na polovinu proti loňsku, což bude zatím největší skokový propad (či naopak nárůst podílu SSD).

 

V PC letos u ubude pevných disků o 48 %

Zdrojem tohoto odhadu je firma Nidec, která vyrábí motorky používané v HDD – údajně by měla dodávat okolo 85 % všech motorů pro HDD (těch udělujících rotaci plotnám). Tato firma má tím pádem slušný vhled do objednávek celého trhu a zároveň zájem na tom ho správně odhadnout. Její predikce by tedy mohly být docela relevantní. Nidec teď v prezentaci pro investory ukázal odhad vývoje trhu HDD na letošní (2019) a příští (2020) rok, které ukazují na onu velkou redukci prodeje mechanických disků pro PC. To znamená, že tato zařízení v podobné míře musí mizet také z prodávaných sestav a notebooků, pomineme-li vlivy jako spotřebovávání skladových zásob z minulosti.

Graf můžete vidět na slajdu. Pro kalendářní rok 2019 (CY19) je očekáváno, že se prodá asi 309 milionů HDD, proti 376 milionům v roce 2018. A v roce 2020 (CY20) pak číslo klesne na 290 milionů. Pro srovnání – v roce 2013 byly celkové prodeje 551 milionů a ještě v roce 2014 stouply na 564 milionů.

Nidec propad prodeju hdd 2019 2020 1
Odhad vývoje prodejů disků HDD podle firmy Nidec

Tato čísla ještě nemusí vypadat tak zle, ovšem jde o celkový počet, v němž jsou zahrnuté disky pro server, enterprise sektor (firemní servery/úložiště mimo datacentra) a spotřební elektroniku jako přehrávače a externí disky. Tyto sektory zdá se moc velký propad prodeje nezaznamenají. Ovšem je třeba se podávat na zelený sloupeček vespod, u kterého je propad dramatický, ba dokonce vlastně představuje drtivou většinu celkové meziroční ztráty. A to jsou právě HDD určená do osobních počítačů.

Nidec propad prodeju hdd 2019 2020 2
Odhad vývoje prodejů disků HDD (modře) a motorů Nidec (zeleně) podle firmy Nidec

Zatímco loni podle Nidecu do nově prodávaných PC přišlo 124 milionů pevných disků, letos jich už má být jen 65 milionů, takže jde opravdu o propad téměř na polovinu (o 47,6 %). V roce 2020 má přijít pokles o dalších téměř 30 %, to už se má do osobních počítačů dostat jen asi 46 milionů mechanických disků. A to je ještě třeba počítat, že většina může být spíš sekundárním úložištěm. Jejich používání spolu s HDD možná bude hlavním faktorem, bránícím téměř kompletnímu vymizení. Podle grafu Nidecu počet HDD v C klesal od roku 2013 každým rokem (tehdy bylo v PC 289 milionů HDD).

Důvodem tak velkého propadu jsou částečně i jiné faktory jako celkové zmenšení prodejů PC, to ale bude vzhledem k objemu minoritní. Hlavním důvodem je teď asi přechod notebooků na čistě SSD úložiště. A ten bude v noteboocích i ve stolních PC letos urychlen díky výraznému propadu cen NAND a tím i SSD. Čistě elektronická úložiště díky tomu budou zlevňovat víc, než se v minulosti čekalo a vytlačí víc HDD – tento odhad Nidecu snížil očekávané prodeje proti předchozím prognózám. Zejména základní kapacity (256–512 GB) se natolik přiblíží cenám nejlevnějších HDD (500–1000 GB), že výrobci počítačů přestanou vůbec mít motivaci magnetická úložiště používat. V některých případech při použití malých kapacit mohou SSD být i levnější. Výrobci HDD by mohli kontrovat zvyšováním kapacit, ale je otázka, zda je po vyšších kapacitách taková poptávka.

Ilustrační foto (zdroj: blickpixel / Pixabay)
Ilustrační foto (zdroj: blickpixel / Pixabay)

HDD na scéně zůstanou, ale v externích boxech a serverech

Z těchto čísel zároveň vyplývá, že zatím nebudou ustupovat externí HDD, která se dále budou používat jako doplňkové úložiště, pro zálohy a podobně. Stejně jako loni se jich v následujících letech prodá okolo 100 milionů, propad je u nich jen skoro zanedbatelný. V datacentrech se pak dokonce počet používaných HDD může zvyšovat. Podobné je to i s onou spotřební elektronikou. V těchto oblastech se během let 2019–2020 už ve všech jednotlivě bude používat víc těchto disků, než jich bude nainstalováno do PC.

Galerie: Čipy NAND Flash pro disky SSD

Letos hodně ubude mechanických disků v PC. Prodeje HDD mají klesnout na polovinu
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 15 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Nidec to ma dost blby, „smejdi“ vyrobci disku delaji vetsi kapacity, tudiz staci mene disku = mene prodanych motorku. Za druhe bych jeste chtel obvinit „smejdske“ aliance firem ,ktere vyvinuly HEVC a AV1. Kvuli nim video zabira mene prostoru a tudiz je potreba mene disku a take mene motorku. To teda dost nasere. 🙂

  • Pokroky komprese sotva stačí, aby se drželo tempo s nárůstem rozlišení (4K, výhledově 8K), a do toho ještě rozšířený gamut a HDR. Nemluvě kdyby se prosadilo 48/60/+ FPS video.
   Takže správně by se bitrate neměly snižovat, ale spíš spíš zvyšovat – to optická média dělají dobře, bohužel u Netflix/Youtube/etc to bohužel nehrozí, tam se to prostě skrouhne a kvalita smolík pacholík.

  • si uz pocul niekde, ze by so znizenim dopytu rastla cena? Cena zakonite musi ist dole, aby dopyt naopak zvysili.. Poslednych tak 10 rokov sa ceny v podstate nikam neposunuli 2011 som kupoval NASovy 2TB za 91€, dnes ironwolf 71, ale napr. taky skyhawk 82. A teraz si to porovnaj s dobou pred tym, ked si kupil 250tku, za rok bola v tej cene 500vka a za rok 1000ka. Iny priklad.. externy usb disk 3TB dnes 99€, 15.02.2015 95€.
   ironwolf 6TB 23.3.2017 230€, dnes 210. Za 2 roky ziadny/maly posun dole, jasne ze im to ludia nekupuju. Ceny musia ist dole.

   • Viděl jsi článek co dneska stojí disketa? Snížení odbytu, stoupla cena. Fixní a variabilní náklady ti něco říkají? Nevím jaké zákony myslíš, ale zákony, které platí v této ekonomice nejsou stejné jako ty co si představuješ.

    A k cenám SSD, jasně, že klesají cenou rychleji, ale také kvalitou, pseudo SLC cache, žádná DRAM, čipy s velkou hustotou dat a zápisem pomalejším než magnetický disk, takže takové 250GB SSD je pomalé jak šnek, protože na těch dvou čipech se moc paralelizace dělat nedá. Pořád je to trochu lepší než klasický disk, ale to co SSD byli už dávnou nejsou, nebo jsou, ale to nejsou ty ceny, které se tu vytahují. A ceny nijak výrazně dolů jít nemusí, naopak bych se nedivil, kdyby pro běžné nakupující to podražilo, stane se z toho zboží pro pár lidí a ne pro masovku. Masovce stačí telefon a televize, nějaký HDD je nezajímá. Zato mnohem více budou muset nakupovat datacentra, 8TB HDD stojí třetinu toho co poloviční SSD.

    • ked chcu predavat viac diskov, musia ist s cenou dole. Ked mas naklady na disk 50 a predas 10 diskov po 100, tak zarobis 500, a ked predas 100 diskov po 70, zarobis 2000 = 4x tolko. Vyroba 14TB disku nieje 14x drahsia ako 1TB, napriek tomu sa to predava za 14x cenu. Ale hlavne im klesa dopyt, vacsine ludi staci 240-480 SSD, takze musia ist cenou dole, inak nebudu predavat vobec.

   • Ano, to je zcela běžné. Cena totiž klesá jen do určitého poklesu poptávky, pak už opět strmě roste, protože výrobci omezí nebo zastaví výrobu.

    hh nademnou to celkem vystihl, já přidám třeba příklad RAM – jakmile cena klesne moc, výrobci zastaví výrobu, „vyhoří“ nebo začnou vyrábět něco jiného (jiný typ pamětí). A mimochodem, staré typy pamětí ze skladových zásob nejsou zrovna nejlevnější.

 2. Výrobci disků dělají všechno pro to, aby si člověk jejich výrobky nekoupil. Několik příkladů:
  a) Když jsem si v lednu 2013 kupoval první NAS, stál bez disků 1299 korun. Dneska stojí nejlevnější víc jak 2x tolik.
  b) Kdysi WD prodával WD My Cloud, což bylo použitelné řešení v domácí síti, které fungovalo na standardním SMB protokolu, tedy přistupovat k němu mohlo jakékoliv zařízení. Dneska místo toho prodává WD My Cloud Home, což je řešení založené na nestandardním protokolu, a na každé zařízení se musí instalovat software, což samozřejmě znamená, že spoustu zařízení k němu nelze připojit, protože software pro ně neexistuje.
  c) V roce 2011 jsem si koupil 2TB disk za 1580,4 koruny. Dneska stojí nejlevnější 1659.
  d) Vloni jsem si koupil 2,5 palcový 4TB Seagate za 2799,-. Dneska stojí 3399,-.
  e) V dávné minulosti platívalo, že čím větší disk, tím lepší poměr cena/výkon. Mělo to logiku. Když do disku přidali další plotnu, nebyl důvod, aby cena rostla lineárně. Když jsem si v tom roce 2011 kupoval ten 2TB disk, měl nejlepší poměr cena/výkon, přitom 4TB disky ještě nebyly na trhu, tedy nejlepší poměr cena/výkon měla druhá nejlepší kapacita. Dneska máme na trhu disky 14TB, 12TB, 10TB, 8TB, 6TB, 5TB, ale nejlepší poměr mají až ty 4TB.
  Když masivně nastupovaly a zlevňovaly SSD, těšil jsem se na to, hlavně proto, že jsem doufal, že to konečně donutí výrobce HDD přicházet s výhodnějšími produkty. Bohužel jsem se šeredně spletl.

  • Ještěs mohl uvést další příklad, co výrobci dělají pro to, aby sis nekoupil HDD. A to je SMR. Vůbec temu nechápu, proč 2,5″ 500GB HDD musí mít SMR. Pod Woknama je zcela vyloučené, aby se dal použít jako systémový. S Linuxem ho používám celkem v pohodě na kancelařinu.
   Chcípnutí výkonu při instalaci Linuxu a první aktualizaci po instalaci obcházím tak, že na externí PMR udělám instalaci, aktualizaci, postahuju co je potřeba, nastavím, zdefragmentuju a pak to naklonuju na SMR. Klonování zvládá velice dobře.
   Možná se to zdá pracné, ale časově mám čistou instalaci hotovou do 30 minut komplet. Na PMR mám tím pádem zrovna zálohu a ta hoďka klonování na SMR je už jedno, když u toho nemusím sedět. Ale na čas to vychází milionkrát líp, než na SMR instalovat základ 45 minut, první aktualizace do 2 hodin a než našindeluje data kam patří a je to použitelný pro běžný provoz, tak to také vezme nějakou hodinu.