HDMI 2.1 je hotové. Rozlišení 8K a 10K, nižší latence, adaptivní refresh a nové kabely

0

Na samém začátku roku jsme tu měli zprávu o nové verzi rozhraní HDMI s číslem 2.1. Ta přinese docela velký pokrok v schopnostech tohoto obrazového výstupu, v mnohém předbíhající to, co nabízí DisplayPort 1.4. Nové HDMI 2.1 bylo tehdy – během ledna – ještě ve stádiu příprav, ale teď o necelý rok později byla finální specifikace oficiálně vydána a tato technologie je tedy hotová a k dispozici. A to i s některými novinkami, o nichž jsme prve ještě nevěděli.

 

Vyšší datový tok, vyšší rozlišení

Jak už jste si mohli přečíst minule, HDMI 2.1 zvedá přenosovou kapacitu na 48 Gb/s, což je prakticky o polovinu víc, než maximálně zvládá DP 1.4 (32,4 Gb/s). Díky tomu HDMI 2.1 dovoluje výstup v rozlišení až 8K (7680 × 4320 bodů) a to zřejmě včetně HDR/10bitového obrazu. Rozlišení 8K půjde nekomprimovaně až do 60 snímků za sekundu, při snížení rozlišení na 5K bude dostupná i frekvence 120 Hz.

HDMI 2.1 ale podporuje také standard komprese DSC. S jeho pomocí bude možné mít 8K výstup i s frekvencemi 100–120 Hz, případně také rozlišení 10K, a to opět až do 120 Hz. Ono 10K by mělo znamenat 10 240 × 5760 bodů, tedy vertikální i horizontální zečtyřnásobení formátu 2560 × 1440 bodů. To, zda zařízení podporuje daný formát v komprimovaném, nebo nekomprimovaném režimu, by měl vyznačovat dolní index za frekvencí. Písmeno B značí kompresi (například 8K60B), písmeno A (8K60A) nekomprimovaný obraz. Pokud jsou index oba (8K60AB), znamená to, že jsou podporovány obě varianty.

Rozlišení podporovaná na HDMI 2.1. Hvezdička značí, že bude vyžadována komprese DSC
Rozlišení podporovaná na HDMI 2.1. Hvězdička značí, že bude vyžadována komprese DSC

Kromě tohoto – velmi důležitého – „kvantitativního“ vylepšení přinese HDMI 2.1 i kvalitativní změny. Rozšíří se u něj podpora audia, které bude možné po kabelu transportovat do televize nebo přijímače. Pod značkou eARC (enhanced Audio Return Channel) bude nová verze rozhraní podporovat pokročilé formáty jako je například objektové audio. A na poli videa přibývá podpora pro HDR s dynamickými metadaty (jako má Dolby Vision a HDR 10+), které je kvalitnější než statické HDR.

Variabilní obnovování a režimy s nízkým lagem

Kromě toho také víme, že součástí standardu je režim s variabilním obnovováním obrazu po způsobu G-Sync/FreeSync (mohl by být příbuzný právě s druhým zmíněným, jelikož AMD uvádělo, že na začlenění do standardu HDMI chce pracovat). Tato technologie bude přínosem pro herní konzole, ale i pro hraní na PC připojených k televizi a jako zmíněné již existující alternativy by měla odbourávat trhání v obraze a cukání (neplynulý pohyb) kvůli nesouhlasu snímkové frekvence vykreslování a monitoru.

Game Mode VRR standardu HDMI 2.1 má stejnou funkci jako FreeSync
Game Mode VRR standardu HDMI 2.1 má stejnou funkci jako FreeSync

Technika Variable Refresh Rate (VRR) by také měla o něco redukovat input lag. Tímto směrem ale má mířit i další nová technologie, o níž jsme na rozdíl od předešlých předtím neslyšeli. HDMI 2.1 má nabízet funkci Quick Frame Transport, která má minimalizovat latenci mezi vykreslováním a zobrazením snímků na monitoru. Jak přesně funguje bohužel není jasné, slajdy hovoří o tom, že QFT zrychluje přenos dat. To by kromě běžného hraní mohlo být přínosné i pro VR brýle, kde je latence obzvlášť důležitá.

HDMI 2.1 by také asi mohlo umožňovat různá podobná nastavení měnit automaticky, aby například hry byly obhospodařovány v režimu minimální latence, kdežto například pro filmy budou zvolena nastavení sice s horší latencí, ale třeba s jinými výhodami třeba co do kvality. Tato vlastnost dostala pojmenování Auto Low Latency Mode.

Okamžité přepínání rozlišení

Poměrně zajímavá vlastnost je, že HDMI 2.1 má také zajišťovat schopnost rychlého přepnutí rozlišení, formátu obrazu nebo snímkové frekvence. Asi víte, že dnes takové přepínání monitory poněkud „rozhodí“ a můžete na kratší nebo delší čas mít obrazovku černou. Standard HDMI 2.1 ale obnáší funkci Quick Media Switching, která garantuje přepnutí okamžité, aniž by se monitor přitom „zakuckal“. Nevíme, zda bude povinná, ale LCD a televize chlubící se touto vlastností budou moci zobrazovat bez chyb obsah, v kterém se bude během přehrávání rozlišení, či frekvence měnit. To znamená, že bude možné například bez jitteru a cukání přehrávat video, v kterém dochází ke změnám snímkové frekvence.

ultra-high-speed-hdmi-kabelNové kabely

Jak už bylo řečeno, specifikace je od tohoto týdne oficiálně venku. Výrobci tak nyní mohou připravovat podporu HDMI 2.1 v produktech, nicméně se asi nedá čekat, že hardware s ní přijde nějak rapidně. Až během Q1–Q3 mají například být postupně vydávány součásti testů kompatibility. Na druhou stranu, implementace nové generace je zdarma pro všechny, kdo již licencují HDMI 2.0, což by mohlo zvýšit ochotu firem nové rozhraní používat.

Rozpis podporovaných rozlišení. Poslední sloupec uvádí, jaký kabel je třeba, případně zda je nutná i komprese
Rozpis podporovaných rozlišení. Poslední sloupec uvádí, jaký kabel je třeba, případně zda je nutná i komprese

HDMI 2.1 je také s HDMI 2.0 zpětně kompatibilní, starší zařízení tedy nepřestanou fungovat, byť vyšší rozlišení a nové funkce pochopitelně umět nebudou. Pro využití 48Gb/s přenosové rychlosti a výstup vysokých rozlišení (nad rámec schopností HDMI 2.0, tedy 8K či 4K při 120 snímcích za sekundu) bude ovšem také potřeba nových kabelů. Předběžně se o nich mluvilo jako o „48G“ kabeláži, nakonec ale dostávají označení kabely „Ultra High Speed HDMI“. Také tyto kabely budou zpětně kompatibilní. Mají mít ještě jednu výhodu: lepší odstínění proti rušení. Na druhou stranu asi budou dosahovat nižších délek, bez aktivních součástek bude maximum dva až tři metry. Pro funkce jako eARC, dynamické HDR a další novinky, která přímo nezvyšují datový tok nad rámec HDMI 2.0, by ale měly fungovat i starší kabely typu High Speed.

HDMI 2.1 je hotové. Rozlišení 8K a 10K, nižší latence, adaptivní refresh a nové kabely
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů