HDMI kabel za 30 000 Kč? Seznamte se s firmou AudioQuest

6

O společnosti AudioQuest možná slyšíte prvně, nevyrábí totiž produkty, které byste si běžně kupovali. Respektive je kupujete, jen trochu levněji. Americká firma se specializuje na audiofily s bezednými peněženkami, kterým nedělá problém připlatit si za kvalitu. Řada kabelů nazvaných Diamond je ale opravdu extrémní.

AudioQuest Diamond u nás prodává například obchod Luxusní elektronika. Za metrový HDMI 2.0 kabel si účtuje přes 33 000 Kč. USB A-B kabel, kterým se připojuje například tiskárna, stojí při 1,5metrové délce přes 21 000 Kč. Třímetrový HDMI už stojí skoro 60 000 Kč. Třímetrový digitální koaxiální kabel AudioQuest Wild Digital dokonce skoro 120 000 Kč. Obchod Hifi-Audio má v nabídce 1,5metrový ethernetový kabel Cat 7 za 36 000 Kč.

audioquest

V čem tkví kouzlo Diamondu? AudioQuest používá celostříbrné nebo stříbrem potažené měděné vodiče, několikavrstvý karbonový systém na pohlcování šumu a jiné high-tech vychytávky.

U kabelů určených pro digitální signál nezáleží na kvalitě tak jako u analogu, avšak rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším kabelem může být znát. Horší vodiče nebo stínění mohou způsobit rozpad obrazu/zvuku nebo nebudou fungovat na delší vzdálenosti. Metrový kabel ale snad nikdo nemůže vyrobit tak špatně, aby by byl nepoužitelný. Jeden významný rozdíl by tu však přece jen byl. Levná čínská produkce na konektory netiskne šipky ukazující směr signálu!

HDMI kabel za 30 000 Kč? Seznamte se s firmou AudioQuest
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas

6 KOMENTÁŘE

 1. A samozřejmě každý správný audiofil musí mít i patřičný napájecí kabel, jako třeba Atlas EOS 4dd s cenou 1m za 8190,- Kč ( http://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-napajeci/713-atlas-eos-4dd ) , který (cituji) „patří spíše k levnějším modelům“ a ty texty, to je síla:
  – V předělávce Gabrielovy „In Your Eyes“ od Renée Fleming se hlas posunul kupředu, zatímco nástroje udělaly jakoby úkrok dozadu
  – Stejně tak se každý tón rozezněl rychleji, tvrději a přesněji, takže bylo snazší sledovat jeho průběh
  – Což sice neprohloubilo rozlišení a nepřeneslo posluchačovo ucho až k jednotlivým nástrojům, zato však byly informace o průběhu tónů i o celkovém dění o něco snáze dostupné, lépe vnímatelné a i když sestava nikdy nešla více do hloubky
  Mají tam u napájecí kabely za 40 kKč :-). Prostě na tom posledním 1m, který je na cestě od elektrárny, nejvíc záleží.

  • “ Je to trochu téma k zamyšlení, ale právě napájecí kabely mohou být v mnoha systémech nejslabším článkem. Platí to zejména kvůli masivnímu zarušení prostředí elektromagnetickým smogem .. “
   Tak to jsem rád, že sádrová omítka funguje jako Faradayova klec a ten smog na ty prohnilé hliníkové dráty ve zdi nepustí XDD

   • Ona to taková blbina není, když si přečteš jak je ten kabel konstruován. Sice netuším jak toho docílili, ale chápu to tak, že ten kabel funguje jako odrušovač, protože je schopen rušivé frekvence nad 50Hz odfiltrovat do zemění. Určitě by se hodila i nějaká tabulka z měření, kolik toho dokáže přenést. Já vím, že by jste mohli stejých hodnot dosáhnout kondenzátorovým můstkem, ale otázka je jak efektivně hladce to dokážete a kolik toho odfiltrujete. Už jen to že +2mnavíc stojí už jen 3000,-Kč navíc. Takže ano i ten poslední metr kabelu dokáže něco změnit, pokud to je aktivní součástka a né jen kabel co vede z bodu A do bodu B a nechá na sebe naindukovat všechno.
    Nicméně ty cenou jsou šílené, protože v nich platíte vývoj i nekonkurenci. Protože tohle budou vyrábět dvě firmy na světě a v takových objemech, že by se jen výrobou kabelů neuživili.

    • A mohlo by být hůř, kdyby to byli Švýcaři, od kterých pochází značná část vybavení EMC laboratoří a ty ceny jsou vážně neskutečné. Nicméně pokud to není jen snůška sraček, tak by měli k útlumu poskytovat graf s útlumem v závislosti na frekvenci. Každý normální koaxiální kabel má stínění, které zabrání induktivní či spíš kapacitní vazbě z cizích zdrojů. Vysoké frekvence není tak velký problém odrušit třeba ferity, problémy způsobují spíše ty nízké a slyšitelné frekvence. Nejsem odborník na slovo vzatý, ale jedno vím jistě, normálnímu člověku to může být úplně fuk, pokud neslyšíte to, že píská 8 z 10 nabíječek na mobily, tak zaručeně těžko uslyšíte nějaké jiné zkreslení při poslechu hudby.

 2. Tyhle věci se týkají pouze kabelů určených pro přenos analogových signálů (signálové a repro kabely). U digitálních kabelů jako je HDMI je to pochopitelně úplný nesmysl stejně tak jako u kabelů síťových. Dost mě udivilo že tohle (co už bylo samozřejmě vysvětleno dávno daleko fundovanějšími lidmi na místech které se pro toto téma hodí nepoměrně více) ještě vůbec dneska někdo vytahuje … asi okurka ….