Here definitivně končí s aplikacemi pro Windows. Bude však Microsoftu poskytovat data

0

Konsorcium německých automobilek převzalo kontrolu nad mapovou společností Here a rozhodlo se odříznout mobilní Windows. Aplikace Here Maps a Here Drive+ pevně spjaté se systémem Windows Phone 8 zůstanou nadále funkční, ale již nedostanou žádné nové funkce a pravděpodobně ani aktualizace podkladů. Firma pouze vydá případné bezpečnostní záplaty.

Here už nebude podporovat aplikace pro Windows
Here už nebude podporovat aplikace pro Windows

Do Windows 10 Mobile se tyto aplikace původně ani dostat neměly, z počátku také ve Storu dostupné nebyly. Here ale nakonec našlo řešení, jak je zprovoznit i pod novým systémem. Jenže tento „hack“ přestane fungovat 30. června 2016, takže aplikace od července nepojedou. Ještě dříve, 29. března, zmizí ze Storu.

Otázkou zůstává, jestli jde o problém na straně systému, nebo samotných aplikací. Jiné aplikace napsané pro WP8 nebyl problém rozjet i pod W10M. Navigační software ale využívá více API a Here Maps/Drive+ podle tvůrců měly nějaké nestandardní rozhraní. Aplikace by se prý musely kompletně přepsat, což by znamenalo velké časové i finanční náklady pro platformu, jejíž budoucnost je nejistá.

 

Ve Windows 10 Mobile má Microsoft vlastní aplikaci Windows Mapy, která zvládá hlasovou navigaci a má také offline mapy. Využívá podkladů od Here a dat dalších poskytovatelů, takže ukončení zvláštních aplikací není žádná tragédie. Microsoft ale bude muset zapracovat na kvalitě Map. Navigace je mrňavá, nepřehledná a nepříliš funkčně vyspělá.

Windows Store obsahuje i software třetích stran. Pro W10M je dostupný populární Waze a bezplatnou navigaci chystá rovněž český Seznam. Z placených je možné použít Sygic, Navigon nebo třeba MapFactor.

Zdroj: Here

Ohodnoťte tento článek!