Here Maps pro iOS od Nokie? Hezký pokus, ale prosíme znovu a lépe

0

Od včerejška je možné z App Store stahovat aplikaci Here Maps – mapy od Nokie určené pro iOS. Funguje na iPhonech a iPodech i na iPadech. Nokia se tak snaží vytěžit z ne zrovna úspěšných map Applu, které poněkud narychlo přidal do iOS6. Při oznámení před týdnem jsme doufali, že přijde s podobně funkčními mapami jako má na telefonech s Windows Phone. To se však nepovedlo a z map dvakrát nadšeni nejsme. Proč?

Nokia Here Maps pro iOS

Web zabalený do aplikace

Na začátek je třeba si ujasnit, jak vlastně mapová aplikace vznikla a co se za ní skrývá. Společně s aplikací pro iOS Nokia oznámila i start nového webu Here.net, který nabízí online mapy s vlastními podklady. Pokud si na telefonu zadáte adresu m.here.net, zjistíte, že je její vzhled naprosto totožný s aplikací z App Store. Ta totiž není tvořená ničím jiným, než překlopeným webem. A z toho pramení některé nepříjemnosti. Pokud jste zvyklí, že si mapu nazoomujete gestem pinch-to-zoom a stále dvěma prsty posouváte, máte smůlu, tady budete stejně jako u obrázku na webu posouvat pouze jedním prstem. Další slabinou, pramenící z původu aplikace, je neoptimalizace pro Retina displej. Samotné ovládací prvky jsou sice ve správném rozlišení, avšak mapové podklady, značky na mapách či body zájmu jsou značně neostré.

V zásadě je tedy celkem jedno jestli si do telefonu či tabletu stáhnete mapovou aplikace, nebo si na ploše pouze vytvoříte ikonu odkazující na m.here.net. Nabízí totiž úplně všechno včetně hlasové navigace.

Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS

Podklady o stupeň lepší, než Apple

Nokia používá pro své mapové aplikace data NAVTEQ. Ty najdete kromě smartphonů se Symbianem a Windows Phone i v nejedné automobilové navigaci. Čekali jsme tedy, že budou o několik tříd kvalitnější, než mizerné podklady Garminu, které dodal Applu. Lepší bezpochyby jsou, nenajdete zde města zahalená v oblacích ani mosty lámající se do koryta řeky. A i jejich podrobnost je lepší, přesvědčit se můžete na screenshotech níže. Zleva můžete porovnávat Here Maps (NAVTEQ), mapy Applu (Garmin), Mapy.cz (v tomto přiblížení vlastní podklady Seznamu) a Maps+ (Google). Ke kvalitním podkladům Googlu to však má daleko.

Nokia Here Maps pro iOS Oficiální mapová aplikace Applu Mapy.cz Maps+ s podklady Googlu

O mnoho lépe na tom nejsou ani satelitní (resp. hybridní) podklady. Ve velkých městech jsou většinou natolik detailní, že poznáte alespoň konkrétní dům, mimo jsou však extrémně nekvalitní a na mnoha místech stěží rozeznáte silnice a cesty.

Více, než kde jinde se v satelitním zobrazení projeví jejich pomalé načítání. Občas není jisté, jestli aplikace ještě nějaký snímek překreslí, nebo už je to načtené celé (při otevření na webu je alespoň možné načítání poznat podle klasického kolečka v horní liště).

Kromě těchto dvou režimů ještě můžete přepnout do sledování provozu, kde vyčtete třeba případné zácpy, práce na silnici či jiná omezení a do režimu veřejné dopravy. Provoz (v menu nazvaný jako Live Traffic View) u nás není dostupný vůbec, vyzkoušet si ho můžete třeba v Německu. Veřejná doprava je u nás dostupná tak na půl, funguje pouze v největších městech a zobrazuje pouze trasy tramvají, vlaků, popř. pražského metra.

Největším zklamáním, jsou rastrové, nikoliv vektorové mapy. Kromě toho, že nejsou tak ostré jako podklady Applu, pramení z rastru i neplynulé přibližování (existuje několik úrovní zoomu, mezi nimiž není žádný mezikrok) a především nutnost při každém přiblížení (či oddálení) stáhnout celý snímek znovu. Uživatelé iPhonu s nízkým datovým limitem se tak budou rozhodovat, jestli zabloudit vinnou nekvalitních map v aplikaci Applu, nebo kvůli překročenému FUP v Here Maps.

Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS

Symbian na iPhonu

Že web Here.net zobrazený na telefonu vypadá jako operační systém Symbian (v poslední verzi Belle) by zas tolik nevadilo. Proč se ale Nokia rozhodla celý tento web zabalit do samostatné aplikace pro iOS, nám není jasné. Zatímco drtivá většina rozumných vývojářů dodržuje striktně narýsovaná pravidla uživatelského rozhraní, pánové z Nokie si řekli NE. Rolovací seznamy, výběrové formuláře, vyhledávací pole i přepínače vypadají naprosto jinak, než ve většině ostatních aplikací v iOS. Pokud si na screenshotech aplikace odmyslíte horní černou lištu, zbytek rozhodně nevypadá jako aplikace na iPhonu (iPadu). Pokud se Nokia snažila o konkurenční boj, moc se jí to nepovedlo. Uživatelé zvyklí na prostředí iOS těžko přejdou k aplikaci, která popírá veškeré zvyklosti systému.

 Nokia Here Maps pro iOS Nokia Here Maps pro iOS Nokia Here Maps pro iOS Nokia Here Maps pro iOS

Hurá, offline mapy a turn-by-turn navigace

Obě tyto funkce nové Here Maps mají. Aktuálně zobrazenou mapu můžete uložit v několika úrovních přiblížení. Problémem však jsou dvě zásadní omezení – uložený výřez z mapy může mít maximální velikost 10 MB a může existovat pouze jedna offline mapa. Vytvoříte-li druhou, první se smaže. To vše pramení z webového původu aplikace.

A ani turn-by-turn navigace není ničím, z čeho bychom byli nadšení. I zde jsou dva velké problémy – délka naplánované trasy je omezená padesáti kilometry a především funguje pouze pro pěší. Samozřejmě ji můžete použít i v autě, není však vyloučeno, že skončíte na turistické stezce nebo v pěší zóně.

I když to při procházkách většinou není potřeba, můžete využít hlasovou navigaci, kterou si před prvním použitím stáhnete (3,8 MB). Je ale anglicky a tak se zde opravdu vyplatí spoléhat na česky mluvící mapy v iOS.

Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS
Nokia Here Maps pro iOS

Závěr a konkurence

I když jsou mapy od Applu především v našich končinách velkým propadákem, Here Maps se jim úspěšně přiblížily. Určitě poskytnou lepší mapové podklady, ve kterých toho najdete mnohem více. Bohužel jsou tyto podklady zabalené do webového rozhraní symbianovské aplikace, které přináší několik omezení a především ukrutně pomalé načítání podkladů. Našince určitě nepotěší ani kompletně anglické rozhraní včetně anglicky hovořící hlasové navigace.

Pokud jste stejně jako my doufali v použitelné mapy na iOS, máte smůlu. Tam, kde většinou mapy na telefonu potřebujete – v terénu bez Wi-Fi můžeme doporučit konkurenční aplikace. Pro pěší a cyklo turistiku jednoznačně české PhoneMaps, které mají plnohodnotné offline podklady (i když placené), pro bloudění po městě Maps+ (využívající podklady Googlu) a k autonavigaci předinstalované mapy Applu. Trochu rozporuplné jsou potom Mapy.cz pro iOS – ty mají sice skvělou databázi bodů zájmu a mapové podklady složené z vlastních map Seznamu, Geodisu, NAVTEQu, PLANstudia a dalších, avšak mají několik slabin podobné těm z Here Maps. Jsou to především rastrové mapy nepěkně využívající data a s tím spojené pomalejší načítání podkladů.

Ohodnoťte tento článek!