Here: Nové mapy Nokie budou na Androidu a iOS, přijde i „Street View“

0

Nokii se včera povedl husarský kousek. Představila platformu Here, která vypadá jako zbrusu nové mapové řešení, ale ve skutečnosti se jedná jen o slupku zahrnující dříve známé technologie. Světovými médii je ale Here prezentováno, jako by šlo o zcela novou revoluční věc.

Ještě loni byly se nokiácké mapy jmenovaly Ovi Maps. Když ale firma se značkou Ovi skončila, staly se z nich Nokia Maps. Teď se bude celý mapový ekosystém jmenovat Here (Tady).

Jak se Nokia dostala k mapám

Finové k mapám přičichli ještě v době, kdy udávali směr a tempo mobilnímu průmyslu. Před 11 lety uvedla aplikaci Smart2Go a když po pěti letech koupila německou společnost Gate5 zabývající se plánováním tras, mapy zpřístupnila zdarma pro všechny. V roce 2007 koupila Nokia za přibližně osm miliard dolarů kartografickou společnost Navteq. Tehdy ještě nebyly čipy GPS běžnou součástí mobilů, prakticky neexistovaly sociální geosítě, jako je Foursquare, a navigační systémy se používaly především v dopravě a nadšenci v geocachingu.

Here
Standardní mapa Here.net

Nokii se sice investované peníze do Navtequ ještě dlouho nevrátí, ale už před pěti lety vycítila budoucí příležitost. Dnes totiž geolokační služby hrají důležitou roli v mnoha odvětvích kolem nás. Při hledání přátel, nakupování, plánování dovolených, sportu i cestování z místa na místo. Koupí Navtequ si Nokie získal vliv.

Její mapové systémy používá například výrobce navigací Garmin, přibude Pioneer a automobilky BMW, Hyundai, Mercedes, Volvo a skupina Volkswagen. Navteq je také základem map od Bingu (Microsoftu), Yahoo a díky tomu i např. Facebooku. Mapové řešení Nokie se stalo základem mobilního systému Windows Phone 8, míří na Kindle Fire a nedávno na něj přešel také databázový gigant Oracle. Nokia svými mapami svázala největší technologické firmy světa. Výjimkou je Apple nebo Google, ty budují vlastní řešení. Here chce výrazněji proniknout i na území této konkurence.

Here na webu i v mobilu

Na včerejší konferenci v San Francisku Nokia ukázala, kam bude Here směřovat. Chce uvést nejlepší webové mapy, které budou dobře fungovat na počítači i chytrých zařízeních. Ukázala referenční aplikaci pro Android a příští rok uvede SDK pro vývojáře na tomto systému (vlastní aplikaci ale nezveřejní). Také podepsala dohodu s Mozillou a bude dodávat mapy pro její Firefox OS, který přijde v roce 2013. Už v příštích týdnech se aplikace Here dostane do App Storu na iOS. Nokia slibuje hlasovou pěší navigaci, cestování MHD nebo stahování map pro prohlížení offline.

Zmíněné aplikace a weby staví na standardu HTML5, i pro iOS to zkrátka bude jen webová stránka zakonzervovaná v jednoúčelovém prohlížeči. Nejedná se o žádnou novinku. Offline mapy i hlasová navigace pro pěší je v mobilních mapách pro Android a iOS už více než půl roku.

Nokia spustila i novou platformu LiveSight. Slouží k rozšíření reality. Smartphonem namíříte směrem do ulice a na displeji kromě reálného obrazu uvidíte i virtuální značky, zájmové body nebo navigaci. Funkce je už také půl roku dostupná na Windows Phonu v aplikace City Lens (Nokia městem). LiveSight je soubor technologií, City Lens pak hmatatelným výstupem.

Na oficiálním webu here.net se objevily dvě nové funkce: Map Creator a Collections. První slouží pro komunitní úpravy map v rozvojových zemích (u nás ne), o pokrytí se starají sami uživatelé, které moderují lidé z Nokie. Funkce už byla dostupná v dřívějších mapách, jen odkaz byl dost schovaný. Collections je zase novým názvem pro dřívější Favourites. Zkrátka oblíbená místa, která si ukládáte na webu nebo v mobilu.

Jako nové jsou označené také 3D mapy. Nokia pokrývá jen málo měst světa, Praha mezi nimi nechybí. Opět jde o starou funkci uvedenou už loni.

Street View ještě lepší

Nejzajímavější zprávou je, že Nokia kupuje kalifornskou firmičku Earthmine, která se zabývá mapováním ulic ve 3D. Finský výrobce chce vybudovat podobnou síť virtuálních ulic, jako má Google ve Street View nebo Microsoft se službou Streetside.

Vyšle do ulic auta se speciálními senzory, které snímají panoramatické obrázky z okolí a zaznamenává detailní informace o hloubce scény. S těmito možnostmi by Nokia nemusela poskytovat pouze ploché snímky jako ve Street View, ale mohli byste se ve virtuálních ulicích pohybovat kdekoliv. Senzory sejmou hloubkové informace, vytvoří z nich modely budov, stromů atd. a ty pak potáhne vyfocenou texturou. Teoreticky to tak fungovat může, ale Nokia přesnější plány nesdělila. Necháme se překvapit. Obchod by měl být dokončen v prosinci. Příští rok můžeme čekat první výsledky. Auta by měla vyrazit do 31 zemí.

Mimochodem: Současné 3D mapy má na svědomí švédská firma C3 Technologies, kterou ale předloni koupil Apple. Akvizice Earthminu je proto logická, C3 už pro Nokii pracovat nebudou a Finové potřebovali najít náhradu. Rovnou ji koupili, než by si ji rozeberali ostatní.

Naleštěné nic

Jedinou novou záležitostí je oznámený nákup společnosti Earthmine a s tím spojené „ nokiácké Street View“. O jeho významu můžeme pochybovat, auta Nokie vyrazí do ulic nejzajímavějších měst, které už nyní pokrývá i konkurence.

Ostatní věci už známe. LightSight je díky City Lens stará záležitost. Mobilní mapy v HTML5 také. Spolupráce s Firefox OS má význam hlavně pro Mozillu. Mapy Here by v tomto systému fungovaly i tak. Aplikace pro iOS přinese jen vlastní „kontejner“ a ikonku v systému, abyste nemuseli spouštět Safari. Jistě je to reakce za zpackané mapy Applu. Map Maker známe, Collections mají jen nový název.

 

Nokia včera uvedla jen novou značku Here, která všechny tyto záležitosti zastřešuje. Funguje pod netradiční doménou .net (přitom here.com je zaregistrována také, ale pouze odkazuje na here.net). Proč se Nokia vzdala vlastního názvu, můžeme jen pochybovat. Na mapy může být hrdá a doufat, že si je lidé budou s Nokií spojovat.

Češi zase mohou doufat, že s oznámeným rebrandingem se Nokia pokusí své služby lokalizovat a přinést služby i k nám. Protože zde máme soupeřící Seznam a Google, nemá nám Here co nabídnout. Standardní mapy nejsou tolik detailní (nejsou zakreslené ani domy v ulicích), satelitní snímky jsou ve srovnání s leteckými od Seznamu nebo Googlu slabé, chybí zájmové body a zastávky hromadné dopravy (s výjimkou Prahy), nefunguje u nás dopravní info, Map Maker a mapy nejsou česky. Na Prague, Pilsen, Carlsbad a Budweis není nikdo zvědavý.

Příště bychom, Nokie, žádali opravdové novinky, nikoliv nový lak na starou octávku.

Fotogalerie Here.net

Here
Letecké snímky

Here
3D mapa v Praze

Here
Plánovač trasy

Here
Dopravní info v Česku chybí

Here
Collections je jen přejmenovaná funkce pro ukládání oblíbených míst

Here
zájmové body a zastávky jsou jen v Praze

Here
K zájmovým bodům můžete přidat fotky a komentáře

Zdroj: Nokia (1, 2, 3, 4)

Ohodnoťte tento článek!