Herní grafika s čipem GK110 prý přijde v únoru. Pod jménem GeForce Titan

0

V době okolo loňského uvedení GeForce GTX 680 hodně lidí počítalo s tím, že Nvidia kromě tohoto (na highend relativně útlého) čipu uvede ještě těžší váhu, familiárně občas označovanou jako „Velký Kepler“. Jenže místo něj přišla dvoučipová GeForce GTX 690 a byť bylo jádro GK110 přece jen ohlášeno, v průběhu roku bylo čím dál tím jasnější, že s ním Nvidia počítá jen do lukrativního segmentu karet Quadro, Tesla a dalšího zboží pro profesionální užití. Tedy až doposud; objevila se totiž zpráva, že by si to firma přece jen mohla rozmyslet, a nadělit GK110 i hráčům. A možná i coby novou řadu karet.

Informace o tom, že se Velký Kepler má chystat do herních počítačů, přinesl švédský web SweClockers a je třeba hned dodat, že nejde v žádném případě o zvěst oficiální. Webu jí však prý mělo potvrdit hned několik nezávislých zdrojů. Zda se však pravdivost potvrdí, to se dozvíme až časem.

Karta se prý má objevit koncem února za bez nadsázky krutou cenu 899 USD. Pravda, za GeForce GTX 690 si Nvidia řekla rovnou o americkou tisícovku, nová karta však má být údajně pomalejší, než dvojice malých Keplerů v tandemu. SweClockes konkrétně hovoří o zhruba 85 % výkonu dvoučipové karty (nesmíme však zapomínat, že jádro Gk110 naoplátku nabídne za všech okolností vyrovnaný výkon, což u vícečipového řešení není zaručeno).

GK110, snímek čipu

Karta s čipem GK110 prý má být k dispozici pouze v referenční verzi; Nvidia si údajně bude velmi hlídat jejich podobu, snad až téměř do té míry, že modely jednotlivých výrobců budou prakticky identické. Zároveň prý pro tuto kartu v Nvidii vymysleli nové označení, aby podtrhli její exkluzivitu. Údajně se bude prodávat jako GeForce Titan (asi v aluzi na superpočítač, který je čipy GK110 osazen). Označení GeForce GTX už asi Nvidii nepřišlo dostatečně nabušené, prodávají se s ním ostatně i třeba karty GTX 650, které u nás pořídíte pod dva a půl tisíce korun.

Tesla K20

Co se parametrů týče, můžeme zatím jen hádat. Tesla K20X (král výpočetních karet Nvidie za cenu přesahující 4000 USD) se prodává s 2688 stream procesory taktovanými na 732 MHz a 6 GB paměti GDDR5 o taktu 5,2 GHz (384bitová sběrnice). V této formě je TDP jen 235 W, což znamená, že Nvidia by mohla se spotřebou (a tedy takty) jít výš.

 

Zároveň má Tesla K20X deaktivován jeden z patnácti bloků SMX, fyzicky má totiž GK110 stream procesorů rovnou 2880. Neočekávám ale, že by se v herních kartách objevila plně aktivovaná jádra – takové kousky by si firma nepochybně opět nechala pro profesionální trh, kde za ně může utržit o tisíce dolarů víc. I když je pravda, že plně aktivovaná karta by mohla hrát roli jakéhosi vlajkonoše, který by svou „aurou“ pomáhal prodávat pomalejší karty. Za devět set dolarů (přes 20 000 CZK) si totiž Velkého Keplera domů tak jako tak asi koupí málokdo.

Zdroje: SweClockers, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!