Úvod, představení myši

O značce Aorus zřejmě většina z vás nikdy neslyšela. Jedná se o „nového“ výrobce herních periférií, notebooků a dalšího příslušenství. Označení „nový“ výrobce jsem zvolil proto, že se jedná o značku známého Gigabytu, který má s podobnými produkty bohaté zkušenosti. V dnešní recenzi se podíváme na herní myš Aorus Thunder M7, která je primárně určená pro hráče MMO her. Spolu s myší dorazila také herní podložka Thunder P3.

Balení

Aorus Thunder M7

Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7

Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 

Myš dorazila v poměrně veliké krabici. Na přední straně je obrázek myši spolu s jejím označením. Na zadní straně se výrobce chlubí parametry, kterými Thunder M7 disponuje. Po otevření kartonové krabice spatříte pouzdro, ve kterém je samotná myš. Pouzdro je poměrně masivní a velmi dobře chrání před nárazy při přepravě.

Aorus Thunder M7

Obal najde uplatnění také při případném převážení na LAN party apod. Kromě toho najdete v krabici také sadu náhradních kluzáků a krátký manuál. CD se softwarem budete hledat marně, budete si jej muset stáhnout z webových stránek výrobce. Na první pohled je jasné, že za své peníze dostanete opravdu hodně.

Konstrukce

Aorus Thunder M7

Po otevření pouzdra spatříte samotnou myš. Na první pohled zaujme její netradiční design. Většina povrchu má matnou povrchovou úpravu, lesklá je pouze část pravého boku a horní část. Lesklé části jsou navíc průhledné, takže můžete vidět i vnitřek myši. Shora spatříte modře podsvícené logo výrobce, pravý bok nabízí pohled na nápis Thunder.

Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7  

Na těle je celkem třináct tlačítek a jedno kolečko. Primární tlačítka používají spínače Omron, které mají udávanou životnost dvacet milionů stisků. Pravá a levá část horního krytu je oddělená. Každá z částí má trochu odlišný barevný odstín. Lícování obou dílů je na velmi dobré úrovni, ale i přes to je mezi oběma díly malá mezera, ve které se bude časem usazovat prach a nečistoty.

Aorus Thunder M7

V zadní části krytu jsou tři otvory. Jejich účel je zřejmě pouze designový. Naštěstí jejich přítomnost nijak neruší a při úchopu si jich nevšimnete.

Na hřbetu jsou dvě tlačítka, která slouží k přepínání citlivosti snímacího senzoru. Intenzitu můžete měnit ve čtyřech krocích, jednotlivé úrovně se nastavují v ovládacím softwaru. O právě zvolené intenzitě vás informují čtyři modré LED umístěné v blízkosti těchto tlačítek.

 

Vpředu jsou dva modře podsvícené znaky. Jejich vzhled připomíná světlomety automobilu. Intenzitu jejich svitu můžete měnit v ovládacím programu.

Aorus Thunder M7

Na spodní straně není nic neobvyklého. Laserový senzor Avago ADNS-9800 je osazen zhruba v jedné třetině délky těla. Kluzáky zabírají poměrně velkou plochu a díky tomu je pohyb myši bezchybný jak na podložce, tak i na desce stolu.

Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7

K počítači se Thunder M7 připojuje prostřednictvím 1,8 m dlouhého kabelu USB. Kabel je opletený, takže nemusíte mít starost o jeho životnost. Opletení ovšem přináší také nevýhodu v tom, že se kabel snadno zadrhne například o hranu stolu. Konektor je pochopitelně pozlacený.

Aorus Thunder M7
rozměry 116 ×70 × 44 mm
hmotnost 110 gramů
počet tlačítek 13 + kolečko
snímač laserový (Avago ADNS-9800)
rozlišení snímače 200–8200 dpi
snímací frekvence 125–1000 Hz
připojení k PC 1,8m kabel USB
záruka 2 roky
cena 1700 Kč
zapůjčil Aorus (Gigabyte)

Ergonomie, kolečko, tlačítka

Při prvním úchopu jsem byl překvapen výškou myši. Doposud jsem byl zvyklý na nižší modely (A4Tech Bloody V7 a XL-750BK). Se svými rozměry 116 × 70 × 44 mm a hmotností 110 gramů se ovšem řadí zhruba do průměru. Aorus Thunder M7 má svůj tvar uzpůsobený pro praváky. Leváci se bohužel budou muset porozhlédnout u konkurence. V místě pro palec je malá prohlubeň, do které prst perfektně zapadne. Já jsem bohužel narazil na kolizi s bočními tlačítky. Prohlubeň je totiž moc blízko tlačítek a část se mi stávalo, že jsem se dopouštěl překlepů. Zákazníci s menšími prsty ale nejspíš nebudou mít problém.

Aorus Thunder M7 ergonomie

Další problém, na který jsem narazil, se opět týká bočních tlačítek. Pokud jsem chtěl stisknout tlačítko úplně vpředu, musel jsem změnit úchop. Při občasném používání to tolik nemrzí, ovšem během hraní se pro mě stalo toto tlačítko nepoužitelné.

Pravý bok je tvarován tak, aby poskytl co nejkomfortnější podporu pro prsteník. Na tomto boku je také tlačítko, které v základu slouží k přepínání profilů. Jeho umístění je bezproblémové a umožňuje jistý a snadný stisk.

Aorus Thunder M7 ergonomie Aorus Thunder M7 ergonomie Aorus Thunder M7 ergonomie Aorus Thunder M7 ergonomie  Aorus Thunder M7 ergonomie 

Žádné další výtky k ergonomii nemám. Úchop je velmi jistý a komfortní. Aorus obstál při celodenním používání bez větších problémů.

Kolečko

Kolečko má pouze dvousměrný chod. Vzhledem k tomu, že se jedná o herní myš, je toto řešení pochopitelné. Kromě otáčení, můžete samozřejmě kolečko také stisknout. Gumový povrch je hladký a poměrně úzký. Ocenil bych alespoň jemné drážkování, které přispívá lepšímu ovládání.

Aorus Thunder M7

Kolečko je podsvícené. Barvu svitu můžete měnit v ovládacím softwaru, případně jej můžete zcela vypnout. Chod kolečka je hladký a má velmi minimální vůli.

Tlačítka

Myš je vybavena celkem třinácti tlačítky (levé, pravé, funkční tlačítka 1 až 8, dvě tlačítka pro volbu rozlišení snímače, tlačítko na pravém boku). Jako tlačítko funguje samozřejmě také kolečko.

Jak jsem se již zmiňoval, primární tlačítka (levé a pravé) jsou vybavena spínači Omron, které mají udávanou životnost dvacet milionů stisků. Jejich chod bezproblémový, hlasitost při stisku nijak nevybočuje z průměru. Zbytek tlačítek používá méně kvalitní spínače.

Aorus Thunder M7

Každé z funkčních tlačítek má na svém povrchu číselné označení. První a druhé je umístěno v blízkosti levého primárního tlačítka. K umístění nemám nejmenší výhrady. I při hraní jsou snadno dostupná a díky poměrně velké mezeře mezi nimi se nestane, že byste se dopustili překlepu. Třetí a čtvrté tlačítko je umístěné na rozhraní horní části a pravého boku. Jejich umístění je příkladné a tlačítka jsou snadno dostupná pro stisknutí palcem.

Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7 Aorus Thunder M7

Poněkud nešťastně je umístěna čtveřice funkčních tlačítek na boku. O tomto problému jsem se již zmiňoval na začátku této kapitoly. Ocenit mohu alespoň to, že se směrem dopředu tlačítka postupně zvětšují, takže se dají poměrně snadno odlišit. Jedno z tlačítek má na svém povrchu výstupek, takže si ho určitě nespletete.

 

Změna dpi se provádí pomocí dvou spínačů na hřbetu myši. Přepínání probíhá okamžitě a o zvolené intenzitě vás informuje čtveřice modrých LED. V základním nastavení můžete měnit rozlišení v krocích 800, 1600, 3200 a 5600 dpi. V ovládacím softwaru si můžete jednotlivé kroky nakonfigurovat podle sebe v rozmezí 200 až 8200 dpi.

Ovládací software

Ovládací software k myši si musíte stáhnout z webových stránek výrobce. Po instalaci vás program vyzve k restartování PC.

Aorus Thunder M7 ovládací software

Po designové stránce patří software mezi ty povedenější. Na první pohled se může zdát vzhled trochu kýčovitý, všechny ovládací prvky jsou ovšem velmi přehledné a díky tomu nebudete mít problémy se snadno zorientovat.

Software je univerzální pro více produktů (v současné době zatím jen s testovanou myší a klávesnicí Thunder K7), proto si na úvodní stránce nejprve musíte zvolit, které zařízení chcete konfigurovat. Po výběru se vám otevře okno se třemi hlavními záložkami.

Aorus Thunder M7 ovládací software

První záložka nese název Profiles a obsahuje nastavení funkcí všech tlačítek na myši. Na miniaturách máte znázorněno, o jaké tlačítko se jedná a jakou má aktuálně nastavenou funkci. Pro změnu stačí pouze kliknout na ikonu a otevře se vám další nabídka složená ze tří záložek.

Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software

V první z nich si můžete navolit některou ze základních funkcí (změna dpi, zámek os, ovládání médií, otevření internetového prohlížeče apod.). Druhá záložka je rozsáhlejší a můžete si v ní zvolit, která klávesa má být přiřazena danému tlačítku. Kromě samostatných kláves si můžete zvolit i jednoduché klávesové zkratky. Poslední nabídka je nejzajímavější. Ukrývá totiž seznam 70 maker, které můžete přiřadit.

Pro potvrzení volby stačí označit požadovanou funkci a stisknout tlačítko Save. Veškerá nastavení se ukládají do vnitřní paměti myši a díky tomu bude vše fungovat, i když myš připojíte k jinému PC. Přenos konfigurace do paměti je okamžitý, takže nebudete muset dlouze čekat.

Aorus Thunder M7 ovládací software

Prostřední záložka v hlavním okně je věnovaná právě nastavení maker. K dispozici máte 70 pozic, což musí stačit i nejnáročnějším uživatelům. Nastavení makra nabízí širokou škálu možností. Můžete si zvolit, zda chcete zaznamenávat pouze úhozy na klávesnici, pouze na myši, případně na obou zařízeních zároveň. Samozřejmostí je nastavení zpoždění mezi jednotlivými kroky. V základním nastavení se zaznamenává reální čas mezi provedenými akcemi, můžete ale nastavit i fixní čas. Poslední tlačítko v liště přepíná mód makra (jeden průběh, opakování, opakování při stisknutém tlačítku).

Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software 

V dolní části okna vidíte přehledný seznam zaznamenaných příkazů. Můžete je samozřejmě ručně upravovat, případně mazat. Hotové makro můžete vyexportovat a sdílet se svými přáteli. Velkou výhodou je také to, že se veškerá makra ukládají do vnitřní paměti myši, takže o ně nepřijdete ani po reinstalu systému, případně při použití na jiném PC.

Aorus Thunder M7 ovládací software

Poslední záložka se týká nastavení provozních vlastností. Pod první ikonkou se skrývá nastavení profilů. Těch je k dispozici celkem pět a ke každému z nich si můžete vybrat různou barvu podsvícení kolečka. Další ikona ukrývá nastavení citlivosti snímacího senzoru. Nastavení citlivosti může probíhat pro každou osu zvlášť.

 

Důležitou položkou je nastavení frekvence snímání. Minimum je 125 Hz, maximální hranice se zastavila na hodnotě 1000 Hz, což je v této kategorii standard. Účinek nastavení jsem prověřoval pomocí utility DX Mouse Timer a nezaznamenal jsem žádné větší odchylky. Doba odezvy se při nastavení nejvyšší frekvence pohybovala kolem 1 ms.

Aorus Thunder M7 ovládací software

V ovládacím softwaru také najdete nastavení vnitřní paměti myši. Tu můžete kompletně zazálohovat nebo obnovit. V případě prodeje myši jinému majiteli můžete paměť kompletně vymazat.

Poslední položkou je nastavení intenzity svitu předních „světlometů“. Škála nastavení je opravdu široká, bohužel chybí možnost úplného vypnutí podsvícení. Při nastavení minimální intenzity je naštěstí jas tak malý, že nebude rušit ani ve tmě.

Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software Aorus Thunder M7 ovládací software  

Výrobci se ovládací software opravdu povedl. Na první pohled je zřejmá podobnost s programy dodávanými k perifériím od Gigabytu. Veškerá nastavení jsou velmi snadná a přehledná, takže nebudou mít problémy ani uživatelé, kteří s podobnými programy nemají mnoho zkušeností.

Podložka Aorus Thunder P3

Balení

Společně s myší dorazila na recenzi také herní podložka Aorus Thunder P3. Balení je poměrně rozměrné a v horní části je průhledné. Pod průhlednou částí je vidět kovové logo výrobce, které je umístěno v rohu podložky.

Aorus Thunder P3

Aorus Thunder P3 Aorus Thunder P3

Na balení jsou kromě názvu natištěny také klíčové vlastnosti této podložky a další údaje.

Představení

Po vybalení spatříte podložku v celé své kráse. Na první pohled vás jistě zaujmou obrovské rozměry. Nejedná se totiž o klasickou podložku pouze pro myš, ale i pro klávesnici. Před pořízením si dobře prověřte, zda se vám podložka vejde na stůl. V nabídce výrobce jsou samozřejmě i menší modely, nejmenší z nich měří 265 × 210 mm, testovaná varianta Extended má rozměry 1000 × 400 mm.

Aorus Thunder P3

Horní černý povrch je látkový. Spodní strana je pochopitelně gumová, takže podložka velmi dobře přilne k desce stolu. Horní hrana je uprostřed o něco uskočená, rohy podložky jsou zkosené. V levém horním rohu je kovové logo výrobce.

 

Aorus se chlubí tím, že jsou okraje podložky olemovány. Díky tomu by se prý nemělo stávat, že s myší ujedete mimo plochu podložky. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že lemování opravdu pomáhá, ale prudkým pohybem myši se přes okraj dostanete velmi snadno. Přínos vidím spíše v tom, že lemování zabrání možnému třepení okrajů podložky, se kterým jsem se setkal u konkurence.

Aorus Thunder P3 Aorus Thunder P3 Aorus Thunder P3 Aorus Thunder P3 

Povrch podložky je odolný vůči kapalinám, což mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Po nechtěném polití zůstala voda na povrchu ve velkých kapkách a nevsakovala se. Povrch stačilo pouze otřít papírovou utěrkou a veškerá voda byla pryč.

Zkušenosti z provozu, závěr

I přes to, že je Aorus Thunder M7 určená primárně pro hráče MMORPG, kteří využijí velké množství programovatelných tlačítek, jsem byl spokojen i při běžném používání. Laserový senzor Avago ADNS-9800 patří mezi nejlepší na trhu a své kvality potvrdil i u tohoto modelu. Na podložce byla přesnost vynikající, když jsem myš používal na holé lesklé desce pracovního stolu, bylo znát občasné přeskočení kurzoru.

Během testování jsem samozřejmě prověřil i chování během hraní. Žánr MMORPG nepatří mezi mé oblíbené, takže jsem testoval převážně v akčních FPS hrách. Myš fungovala naprosto bez problémů a díky dobré ergonomii těla nebyl úchop ani po dlouhém hraní nepříjemný.

 

Kvalita zpracování je také bezchybná, nikde nic nevrže a troufnu si tvrdit, že by myš vydržela i hrubší zacházení. Drobnou výhradu mám k umístění bočních tlačítek. Neuškodilo by, kdyby se výrobce rozhodl jedno tlačítko odebrat, čímž by se zvětšil prostor pro ty zbývající.

Podložka Thunder P3 mě oslovila především olemováním okrajů, díky kterému nebude časem docházet k třepení. Povrch je přímo stavěný na použití s myší Thunder M7, takže pokud plánujete její koupi, zvažte rovnou i pořízení podložky.

Firmě Aorus se vstup na trh opravdu velmi povedl. Myš Thunder M7 by se měla začít prodávat zhruba za 1700 Kč, podložka P3 vás přijde zhruba na 400 až 900 Kč v závislosti na zvolené velikosti.

Aorus Thunder M7

Za své kvalitní zpracování, dobrou ergonomii, perfektní balení a přesný senzor uděluji myši Aorus Thunder M7 ocenění „We want it!“.

 

Aorus Thunder M7

+ Kvalitní zpracování

+ Dobrá ergonomie

+ Veliká vnitřní paměť (70 maker)

+ Ovládací software

+ Balení

± Pouze pro praváky

± Přizpůsobeno pro hráče MMORPG

– Řešení bočních tlačítek

– Podsvícení nelze zcela vypnout

 

Aorus Thunder P3

+ Lemování okrajů

+ Čtyři různé velikosti

+ Odolnost proti polití kapalinou

+ Skvěle přilne k povrchu

– Vyšší cena

 

Za zapůjčení myši a podložky děkujeme společnosti Aorus.

Aorus Thunder M7

Ohodnoťte tento článek!