Herní nostalgie: Action Supercross, Dr. Šílenec, Grand Theft Auto

0

Sebevrah na terénní motorce

Sebevrah na terénní motorce by asi byl příznačnější název, protože jakmile se rozjedete, spadnete. Vyvažovat jízdu na silném stroji a přitom sbírat jablka je možná divné, ale ani trochu jednoduché. Stačí se jen kouskem helmy dotknout překážky a končíte. Na pohled jednoduchá hra skrývá zábavu hlavně v získaném jízdním umu, divokých saltech a obřích skocích, po kterých se vám kolena zaboří hlouběji než tlumiče.

 

Pořád promýšlíte, zda by se k cíli nedalo dostat rychleji. Třeba skokem přes zabijácká ozubená kola ušetříte sekundu, a tak to uděláte, stejně jako v běžném životě za volantem, že. Jízda je složitá, přidávání plynu způsobuje nadzvedávání předního kola a brzdění pád. Vzniklo i pokračování s názvem Elastomania, která se hraje dodnes.

Action Supercross (1997)

Polak szyleny

„Mám k tobě takovou drobnou prosbu, mohl bys zachránit svět?“  Vy jste nějaký Filip, a protože vám to vaše já z budoucnosti řeklo, musíte proti šílenému polskému doktorovi zasáhnout. Než se ale dostanete k jeho sejfu s jedem, budete muset prozkoumat kus města a jednat s tak pochybnými existencemi, jakými jsou opilec, povaleč, nerudný barman, kterému dlužíte peníze a prodavačka květin.


 

Začínáte ve svém bytě a co je potřeba udělat jako první? Prozkoumat ponožku. Původně nechutný nápad se ukáže jako ziskový, objevíte v ní totiž peníze. Šílenec je hra typu zkus všechno na všechno, však z toho něco vyjde. Jistou logiku to ovšem má, použít vodu na palmu vám získá červa (šup s ním do kapsy), naopak užití heveru na automechanika dobrý nápad není. Hlavně je potřeba opít bodyguarda – noste mu pivo za pivem. Na chvíli se podíváte i do minulosti a nakonec se vám podaří zachránit svět … tedy ne, špatný sejf, sakra!

[Polskou adventuru do češtiny přeložil Vochozka Trading]

Dr. Šílenec (1996)

 


 

Velká automobilová loupež

Mlácení lidí na potkání a honičky s policií v reálném životě nekončí dobře, v Grand Theft Auto konečně popustíte uzdu své fantazii. Hrát klaďase je nuda, lepší je být člověkem, před kterým vás vaši rodiče varovali.


Ve městě řádí gangy, pro které střídavě pracujete a střídavě před nimi utíkáte. Chodíte po ulici a vaše jediná interakce s lidmi je ta, že jim dáte pěstí. Nebo je zastřelíte. Z bezejmenné mlátičky se brzy vypracujete a přes telefonní budky dostáváte instrukce k dalším zločinům.


Pěšky se daleko nedostanete a vlak zastavuje jen občas, jenže to nevadí – auta si berete na počkání. Stačí nic netušící oběť stopnout a vyhodit ze dveří. Občas se pokusí ránu vrátit, ale to vás jen motivuje. Nikdo jim nepomůže, až to občas vypadá, že se procházíte v českém městě.

Autem se chodci srážejí mnohem lépe než pěstí, ale co teprve takový tank, který je ve městě někde ukrytý? To pak po vás jde celá národní garda a už se nedá snadno skrýt. Nezbývá než ničit.

Grand Theft Auto (1997)

 

Ohodnoťte tento článek!