Herní nostalgie: Age of Wars, Warlords III, Mortal Kombat

0

Historie války

Projít se historií a pozabíjet nepřátelské vojáky je cílem strategické akční hry Age of War. Začínáte s pravěkou jeskyní, stejně jako váš protivník a končíte s tanky.


 

Hra je na pohled velice jednoduchá – produkujete jednoho jeskynního muže za druhým, počítač dělá to stejné a uprostřed mapy se setkáte na život a na smrt. Za každé zabití vám přibývá zlato, za které můžete budovat další bojové jednotky. Kromě kromaňonce s kyjem můžete na nepřítele vyslat i jezdce na dinosaurovi. Přibývají také zkušenosti, díky kterým se vaše pravěká společnost vyvine v další věk.


 

Celkem projdete ve hře čtyři období lidských dějin a jedno z budoucnosti. Z pravěké jeskyně skočíte do časů rytířů, přičemž se vaše jeskyně promění na domek, ve kterém můžete vytvářet lepší bojovníky. V každém období čeká jedna bonusová specialita: když je vám nejhůře, nebo je na bojišti moc nepřátel, jedním stiskem tlačítka se stane boží zázrak – z nebe začnou padat meteority či šípy, které se vašim vojákům vyhnou. Ale pozor, tento bonus je velmi omezený. Ve vyšších levelech můžete přivolat i nálet nebo útok z vesmíru.

Budete zkoušet, kolik středověkých mušketýrů zničí jeden obrněný tank

Dobrou obrannou funkcí je věž. Na své základně máte místo pro samostříl a na něm můžete postavit další
tři patra. Pokud máte dost peněz a všechna je osadíte výkonnými kanóny, hodně tím znepříjemníte pokusy o průnik k vaší budově. V okamžiku, kdy se váš protivník stihne vyvinout dříve, než vy, zaděláváte si na problém. Na mušketýra můžete poslat třeba deset jeskynních mužů, ten si s nimi hlavu lámat nebude. Lučištníci, obrnění chlápkové i elegantní jezdci na koni či v tanku s přenosným kanónem se navzájem řežou, ale proč? O co se vlastně hraje? Cílem je pouze zničit nepřátelskou základnu, nic víc v tom nehledejte. Přesto je to zábava.

 

Nakonec se přes vojáky dnešní doby s tanky a kulomety dostanete do budoucnosti. Ale i v ní spočívá největší zátěž na obyčejných mariňácích, oděných v neprůstřelných oblecích, jež vydrží pouhé dva tři zásahy z tanku. Vždy je na vás, jaké vojáky vyšlete na nepřítele, nebo zda budete hlavně bránit základnu a budovat obrannou věž. Nakonec se jedné straně podaří proniknout k nepřátelské základně na delší dobu a zničit ji. Konec hry, oddechnutí a pocit vítězství – zpátky do práce. Během hry si také osvěžíte znalosti historie, například, že pravěcí lidé měli ochočené dinosaury.

Age of Wars

Autor hry: Max Games; www.maxgames.com/play/age-of-war.html

 

Obsaďte hrady, pobijte orky

Pán nemrtvých vytvořil armádu zla, která si podmaňovala zemi trpaslíků, elfů a lidí. Proti němu jste však
povstal vy, Tom z Yorku. Postupně obsazujete strategické hrady, ve kterých budujete jednotky bojovníků, rytířů, později i létajících pegasů. Tahová strategie, v níž se s počítačem střídáte, není tolik akční, ale zábavná je ohromně. Warlordi jsou herní pojem.


 

Na každé kolo máte omezený počet tahů, pohybovat se můžete pouze po vyznačených trasách a jen některé jednotky se odváží do lesa. Jenže pegasus slouží i jako dopravní prostředek pro vaše nejlepší hrdiny a výrazně zkrátí cestu k dobývanému hradu na druhé straně břehu. Jedna z bojujících jednotek jste vy jakožto hlavní hrdina (paladin, kouzelník…), tak se snažte nezemřít. Nejlepší jednotky se navíc přenesou do dalšího kola.


 

Vyrazíte s armádou čítající jednoho či více vojáků s různými zkušenostmi a pokusíte se odhadnout, zda opevněný hrad dobudete. Teprve po útoku vidíte, jak vaši elfové umírají v dračím ohni, ale když se vám zadaří, hrad je váš. V ten moment je dobré přisunout nové posily, protože nepřítel jej bude chtít zpět. Kdo ovládá pevnosti, ovládá celou zemi.

Warlords III (2001)

 

Na život a na smrt

Direkt na hlavu, direkt na břicho. Blok, blok, kop z otočky, kop s výskokem, tři rychlé údery a pak finální smrtící úder. Bezchybné vítězství! Takto vypadal tvůj první zápas na smrtícím turnaji Mortal Kombat – bohužel z pohledu protivníka. Jako začátečník jsi neměl sebemenší šanci.

Život bojovníka je tvrdý, ale když je v sázce osud celé Země, žádná bolest není příliš velká. Sebezapření a trénink. Dlouhý a nekonečný trénink. Rychleji a rychleji. Úder střídá úder, kop za kopem se pomalu blížíš svému mistru Raidenovi. Jsi mladý šaolinský mnich Liu Kang – vyvolený, který jako jediný může zvítězit v tomto nemilosrdném turnaji a zachránit tak lidstvo před jistou zkázou.


 

Soupeři ale ovládají magické síly. Dokáží levitovat i trhat údy. Musíš ještě víc trénovat. Víc a víc. Bojovat. Bojovat a věřit. Věřit v dobro a spravedlnost – až jednou z tvé dlaně vytryskne spravedlivý oheň, který sežehne tvé nepřátele. Jednoho po druhém: zločinného Kana, zákeřného Scorpiona, slizkého Reptila i děsivé čtyřruké monstrum jménem Goro.

Až zbude jediný, smrtící čaroděj Shang Tsung, který se dokáže proměnit v každého, koho zabil, a pojmout jeho magické síly. V dechberoucím zápase na život a na smrt nakonec porážíš i jeho, abys tak vykoupil Zemi z jistého zatracení. Tvá cesta tím však zdaleka nekončí. Zvítězil jsi v prvním z mnoha a mnoha turnajů, které tě ještě čekají.

Mortal Kombat

Herní nostalgie: Age of Wars, Warlords III, Mortal Kombat
Ohodnoťte tento článek!