Úvod, co jsme hodnotili

V minulých letech jsme před testem vždy určili pravidla, co by měl takový kvalitní počítač splňovat. Z dnešního pohledu jde sice o samé samozřejmosti, jako je SSD na systém či port USB 3.0 vpředu na skříni, ale ještě loni jsme výrobce k vytvoření pořádných sestav museli často skoro dotlačit.

Letos je to jiné. Strop herních počítačů jsme stanovili do 30 000 Kč také podle toho, že za takovou cenu se prodává oficiální herní počítač roku 2014. Dále jsme jen pro jistotu naznačili, že by nemělo chybět pořádné SSD, ale to jsme ani nemuseli dělat. Na test dorazilo šest velmi kvalitních herních sestav, na kterých se jen těžko hledaly nedostatky.

 PC sestavy koupíte u výrobců na těchto odkazech za ceny uvedené v testu
X-COMPuters www.xcomputers.eu
eD‘ system Czech www.lynx.cz
Mironet www.mironet.cz
T.S. Bohemia www.barbone.cz
100Mega www.hal3000.cz
Softcom www.softcom

Dominuje Intel a Nvidia

Herní počítač na letošní Vánoce je většinou v bytelné ATX skříni s grafickou kartou Nvidia GeForce 770 nebo 970. Zcela vypadly Radeony od AMD a stejně je tomu u procesorů, kde dominuje Intel (Core i5 a i7). U grafických karet zazářil X-COMputers, jehož GTX 970 má vzadu tři DisplayPorty a jeden HDMI. Tohle jsou orgie pro nadšence do více monitorů – kdo jednou zkusil, už méně nechce (autor testu má tři a chystá pořízení čtvrtého).

U skříní jsme se zajímali o kvalitu chlazení, ochranu proti prachu i praktickou použitelnost. Obstáli víceméně všichni. Všechny sestavy není v klidu v běžné místnosti vůbec slyšet a v zátěži všechny dosahují podobných hodnot kolem 47 dBA. Výrazně tišší je Mironet, ten si na tichosti zakládá už řadu let.

Výhodné odlišnosti

Výrobci se sami odvázali a ve dvou případech (Lynx a Mironet) už nenajdete optickou mechaniku. Ostatní nabízejí alespoň slevu, pokud DVD nebudete chtít. V době Steamu se hry na optických médích už nekupují a ušetřené peníze lze v sestavě investovat lépe. Pro zajištění zpětné kompatibility stačí případně jedna externí mechanika pro celou domácnost.

Jiní dva výrobci (Softcom a X-COMputers) zase stále nabídnou Windows 7, který je pro hráče nepotřebující rozhraní Metro často vhodnější a protože nepodléhají tlakům Microsoftu, mohou nabízet, co sami chtějí.

Standardem je 8 GB operační paměti, což někdo osazuje jako dva 4GB moduly v zapojení dual channel, jiný jen jediným 8GB modulem. Na výkon to dnes nemá prakticky žádný vliv. Pro budoucí rozšíření máte vždy dva, případně tři volné sloty. X-COMputers a Barbone chválíme za nízké (rozměrově úsporné) paměti a Softcom se plácl přes kapsu a osadil dokonce 16 GB, což už musí stačit každému.

SSD… ale vždyť už to znáte

Dva disky v každé sestavě je nutný standard. Ani levný počítač už bez SSD nechtějte, to tvrdíme už řadu let. Ani hybridní kousky kýženou svižnost nepřinesou, ač jsou samozřejmě lepším řešením, než klasické disky. Kombinace rychlého SSD a velkého HDD je naprosto ideální. Systémový disk pro Windows a aplikace se dlouhodobě ustálil na velikosti 120 (128) GB, což stačí, jelikož veškerá data už ukládáte na druhý datový disk. Málo je to jen v noteboocích pro náročnější uživatele.

Letošní specialitou se ukazuje být osazení SSD ve formátu M.2 (menší než mSATA) i do PC sestav. Takový disk (lze tomu vůbec ještě říkat disk?) už nezabírá žádné místo ve skříni, jelikož jde o zásuvnou kartu přímo na základní desce. Stejné řešení jako u notebooků. Nám se taková miniaturizace líbí, jelikož nemá vliv na výkon. Takové SSD použil Lynx, stále však je interně zapojené do rozhraní SATA.

 

U datových disků, stejně jako u operační paměti, hodnotíme spíše kapacitu než málo důležitý výkon. Prakticky nezáleží na rychlosti, přesto výrobci osazují standardní neúsporné modely – snad kdyby na SSD přece jen došlo místo nebo pro rychlejší kopírování velkých dat, což ale využijete jen zcela výjimečně. Pro datový disk je jako dělaný třeba WD Green, nebo klidně i notebookový 2,5″ klasický disk, což jsme již kdysi viděli u HAL3000. Sem miniaturizace letos ještě nedorazila.

Standardní kapacita je 1 TB, ovšem někteří (X-COMputers a Lynx) se blýskli dvojnásobnou kapacitou, a to se počítá. Zvlášť pokud ještě nemáte doma NAS (síťové úložiště), je každý gigabajt místa cenný.

USB, USB, USB!

S počtem portů vepředu to není nutné přehánět, pakliže jsou alespoň dva. Stejně sem dáváte jen dočasně externí disk, fl ashku nebo jinou periferii, a na to bohatě stačí dva až tři. Oceníme zde i čtečku karet, spíše však jen typu SD. Multičtečky na padesát formátů jsou tak trochu zbytečné, pokud tedy opravdu ještě nepoužíváte nějaký starý formát karet. Ostatně exotické sloty mohou při hledání zdířky SD trochu překážet. Na druhou stranu u nich najdete i microSD, takže ve výsledku je to nastejno.

Ovšem počet portů vzadu, to je jiná káva. Čím více USB, tím lépe a prakticky žádné číslo není dost. Novější USB 3.0 je vždy lepší, jen pro zajištění zpětné kompatibility s naprosto všemi periferiemi se hodí mít alespoň dva starší USB 2.0. Stejně do nich zapojíte myš a klávesnici. V portech exceloval Lynx, který má na desce od MSI vzadu dokonce osm portů USB 3.0, k tomu dva USB 2.0.

Naopak porty PS/2 se jeví zcela zbytečné. Jestli máte tak starou klávesnici, která stále funguje a píše se na ní dobře, vyplatí se spíše redukce za pár korun, než lpět na PS/2. I když už takové základní desky běžně existují, stále je PS/2 téměř na všech (a v podstatě zabírá místo dalším USB). Tohle ale výrobci PC sestav těžko ovlivní. Připojení k síti je logicky řešeno přes gigabitový síťový čip. U Mironetu je zde navíc i Wi-Fi, ale i u těchto počítačů si raději vždy natáhněte kabel. Wi-Fi je jen příjemný doplněk.

 

1. X-COMputers

Již od výrobce mírně přetaktovaná sestava ve velké, těžké, ale velmi kvalitní skříni Fractal Design. Pomocí aplikace Afterburner jsou zvýšené frekvence grafické karty GeForce GTX 970, což přidává v herním výkonu pár fps navíc (zhruba 6–9 %). Maximální spotřeba sestavy je kvůli tomu vyšší a dosahuje až téměř ke 400 W, nicméně pouze při hraní.


 
 

Předinstalovaná Windows 7 bereme pro účely herního počítače jako výhodu (z ostatních je nabídne už jen Softcom). Výrobce vám nainstaluje všechny nejnovější aktualizace, takže po prvním zapnutí nemusíte strávit pár hodin stahováním nových záplat. Na druhou stranu přijdete o průvodce a musíte si předem říct, jestli preferujete rozložení qwerty/qwertz, nebo jaké chcete uživatelské jméno. Windows 8 místo Sedmiček můžete mít bez příplatku.


 
 

GTX 970 mají v testu i jiní, ale X-COMputers zvolil nejlepší model. Nabídne vám totiž trojici DisplayPortů a vedle nich ještě HDMI (a dvě záložní DVI). Čtyři monitory současně zapojíte u všech sestav v testu, ale jen zde přes moderní DisplayPorty – pro fanoušky více displejů to jsou orgie.


 

Čelo skříně je na pantech a skrývá se pod ním přístup k DVD mechanice, jinak celou přední část zabírají vyjímatelné ventilátory. Pokud nebudete mechaniku potřebovat, získáte slevu 400 Kč. Dioda na zapínacím tlačítku je zapojená na disk, takže v případě aktivity bliká. Vzhledem k absenci samostatné indikace jde o elegantní řešení. Skříň je velmi dobře odhlučněná, přesto je výkon komponent takový, že při silném herním zatížení hučí stejně jako všechny ostatní.


 

Uvnitř velké skříně je dostatek místa a nechybí pořádné prachové filtry. Zdroj nemá odpojitelnou kabeláž, ale u této skříně to moc nevadí, jelikož je vedena pod druhou bočnicí a panuje zde ukázkový pořádek.

Disky jsou ve skříni umístěny na kovových ližinách. Kromě systémového SSD od Samsungu, které je nejrychlejší v testu, je tu 2TB pevný disk Seagate, což je hodně silná kombinace. Jediný 8GB paměťový modul má nízký profil a zabírá méně místa, což se může hodit třeba při montáži jiného chladiče.

 

Komponenty nebylo těžké ve velké skříni dobře zorganizovat. Při pohledu na součástky se nelze ubránit dojmu, že je sestava téměř pod výrobní cenou, nicméně X-COMputers postavil výkonný a kvalitní herní počítač, který je jako dělaný pro více monitorů. Konfiguraci lze libovolně upravovat a třetí rok záruky dokoupíte za 1 500 Kč.

X-COMputers
skříň Fractal Design Define R4 Black Pearl
základní deska / čipová sada Gigabyte H97-HD3, LGA1150 / Intel H97
procesor, chladič Intel Core i5-4590 na 3,3 GHz (Turbo 3,7 GHz), 4/4 jader, Haswell, TDP 84 W, chladič SilentiumPC Fera 2
operační paměť 1× 8 GB DDR3 (Kingston)
grafická karta Gigabyte GeForce GTX 970 4 GB
SSD 120 GB (Samsung 840 EVO, 2,5″)
pevný disk 2 TB (Seagate ST2000DM001)
zdroj 500 W, Seasonic SS-500ET
80Plus Bronze
optická mechanika DVD vypalovačka
(Samsung SH-224DB)
operační systém Windows 7 Home Premium
Rozhraní
přední porty 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio
zadní porty 4× USB 3.0, 2× USB 2.0, 6× audio, PS/2
sítě Gigabit LAN (Realtek RTL8168)
výstupy na monitory 4 / DP + DP + DP + HDMI (volné 2× DVI)
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2014
záruka 2 roky, lze rozšířit na 3 roky za 1500 Kč
zapůjčil X-COMputers
 
cena 30 000 Kč

 

       

 
spotřeba vypnuto/spánek/idle 1/1,3/50 W
hlučnost z 20 cm 46 dB
teplota GPU po 10 minutách 74 °C
hry v ceně
další příslušenství
možnost Windows 7 Windows 7 Home Premium
sleva za verzi bez DVD mechaniky lze Windows 8 za stejnou cenu

 

2. Lynx PowerMedia Game

Lynx v našich minulých testech chyběl, ale teď se vrátil ve velkém stylu. Lynx nově spolupořádá herní turnaje BenQ Grunex Challenge a na kvalitě počítačů je to znát. Kvalitní skříň od Cooler Master má kabeláž vedenou pod druhou bočnicí a nechybí dobré odhlučnění pomocí nalepených molitanových výplní. Čelo skříně je příjemně matné, chlazení nasává vzduch oběma boky jedním ventilátorem, výdech je druhým ventilátorem vzadu.


 
 

Porty na horní straně obsahují po jednom USB 3.0 a 2.0, přičemž pozice toho rychlejšího je snadno k zapamatování – je v rohu. Nechybí ani integrovaná čtečka SD karet. Zapínacímu tlačítku s modrou diodou sekunduje bílá indikace disku. Tyto barvy by byly logičtější obráceně, ale skříni v podstatě nemáme co vytknout.


 
 

Pod magnetickými dveřmi čela skříně jsou dvě prázdné pozice – Lynx se rozhodl neosadit optickou mechaniku, což by na sklonku roku 2014 už mělo být samozřejmostí. Jde o zbytný archaický prvek, který stačí v externí podobě pro občasné využití. Naopak je zde slot na 3,5″ pevné disky. Lynx zkrátka zaujme už skříní a i hardware je na tom více než dobře.


 

Lynx mile překvapil osazením SSD ve formátu M.2 přímo na základní desku MSI. SSD značky Adata podává sice průměrný, ale dostatečný výkon. Ještě více pak potěšil 2TB pevný disk na data, takovou porci prostoru nabídne už jen X-COMputers.

Lynx má vzadu neuvěřitelných osm USB 3.0 portů, a to ani nechybí dvojice USB 2.0 pro myš s klávesnicí. To se jen tak nevidí. Kromě vysokých kapacit a smršti moderních konektorů už chybí jen více DisplayPortů, jako to předvedl právě X-COMputers. Ale to už by šlo o příliš dokonalou sestavu. Celkově se Lynx předvedl průměrným herním, zato špičkovým celkovým výkonem. A to je často lepší.

 

Vyvázání kabeláže je provedeno kvalitně, čemuž ale spíš dopomáhá fakt, že je vedeno pod druhou bočnicí. Vzhledem ke skoro nulové spotřebě ve vypnutém stavu, která byla dokonce nižší než u ostatních, zamrzela spotřeba v režimu spánku. Téměř 6 W je zde takovým ekvivalentem kapajícího kohoutku v koupelně.

Konfiguraci lze na přání zákazníka libovolně upravit (jiný zdroj?), rozšíření záruky na tři roky je pak za příplatek 500 Kč, ale Windows 7 vám na přání nainstalují už jen ve verzi Pro (za 800 Kč). Celkově je tento Lynx výborným vánočním počítačem.

Lynx PowerMedia Game
skříň Cooler Master Centurion Silencio 550 Matte
základní deska / čipová sada MSI Z97 U3 Plus, LGA1150 / Intel Z97
procesor, chladič Intel Core i5-4690K na 3,5 GHz (Turbo 3,9 GHz), 4/4 jader, Haswell, TDP 88 W, chladič Cooler Master Hyper T4
operační paměť 2× 4 GB DDR3 (Adata XPG Blue)
grafická karta MSI GeForce GTX 970 Gaming 4G
SSD 128 MB (Adata Premiere Pro SP900, M.2)
pevný disk 2 TB (WD Green WD20EZRX)
zdroj 500 W, Seasonic OEM Energy Knight SS-500ET T3 80Plus Bronze
optická mechanika nemá
operační systém Windows 8.1
Rozhraní
přední porty USB 3.0, USB 2.0, 2× audio, SD
zadní porty 8× USB 3.0, 2× USB 2.0, 6× audio, PS/2
sítě Gigabit LAN (Realtek RTL8168)
výstupy na monitory 4 / DP + HDMI + DVI + DVI
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2014
záruka 2 roky, rozšíření na 3 roky za 500 Kč
zapůjčil Lynx
 
cena 29 990 Kč

 

    

Lynx PowerMedia Game
spotřeba vypnuto/spánek/idle 0,3/5,8/44 W
hlučnost z 20 cm 49 dB
teplota GPU po 10 minutách 76 °C
hry v ceně kupón na Assassin’s Creed Unity, Far Cry 4 nebo The Crew
další příslušenství herní myš Steelseries Kinzu a klávesnice
možnost Windows 7 lze mít verzi Windows 7 Pro, za příplatek 800 Kč
sleva za verzi bez DVD mechaniky

3. Mironet Level 5

Původní Level 5 od Mironetu měl 2TB Green a silnější procesor Core i7, navíc v jiné skříni. Nová verze pro vánoční trh doznala příjemných změn a přesně podle našich dlouhodobých doporučení má o něco pomalejší procesor i poloviční datový disk, aby se kvůli přidanému rychlému SSD nemuselo zdražovat.


 

Mironet (společně s Lynxem) neosadil optickou mechaniku, která je již opravdu nadbytečná a zůstává spíše volitelným příslušenstvím pro menšinu uživatelů. Za to má malé plus. Kromě předinstalovaných Windows 8 můžete mít bez příplatku i Windows 7 a existuje i levnější verze bez operačního systému. Ikonky u hodin v systémové liště jsou už z výroby rozbalené, zatímco na jiných počítačích jsou skryté. Pakliže to byl záměr, líbí se nám to.

Skříň Bitfenix Neos má poměrně tuhá tlačítka pro zapnutí a restart, takže je rozhodně nestisknete jen tak omylem. Příjemné jsou i bílé indikační diody. Zepředu má dva 5,25″ pozice, ale vlastně je zde zcela holá. Co sem dát? Snad jen rámeček na disk. Prozatím funguje čelo skříně jako prachový filtr, přes který nasává studený vzduch.

Na základní desce MSI je červeně podsvícenou linkou oddělená zvuková část, což by mělo snížit případný šum. Celkem se vzadu nachází šest USB, z toho čtyři rychlé USB 3.0. V příslušenství jsou antény k Wi-Fi, ale pokud můžete, drátová síť je vždy lepší. Navíc je to v případě Mironetu rovnou síťovka Killer, jakou najdete už jen u HALu. Měla by zajistit nižší latenci.

 

SSD od Adaty sice asfalt netrhá, ale je takovým pěkným průměrem. Doplňuje jej terabajtový WD Blue. Na základní desce je dokonce navíc volný jeden slot pro SSD formátu M.2. Level 5 nemá nejsilnější procesor ani grafiku, ale podává vyvážený výkon, a pokud bereme počítač jako celek, má dokonce výkon nejvyšší.

Kabely ve skříni jsou velmi dobře vyvázané a zdroj má odpojitelnou kabeláž. Corsair o příkonu 600 W ovšem mezi nejlepší nepatří, obsahuje například méně kvalitní kondenzátory čínské provenience.

Na Mironetu si ceníme vyváženého výkonu bez nadbytečné mechaniky. Do budoucna lze SSD navíc osadit přímo na desku. Tříletou záruku lze rozšířit a přikoupit je možné i pojištění sestavy.

 

Mironet Level 5
skříň Bitfenix Neos
základní deska / čipová sada MSI Z79 Gaming 3, LGA1150 / Intel Z79
procesor, chladič Intel Core i5-4690 na 3,5 GHz (Turbo 3,9 GHz), 4/4 jader, Haswell, TDP 84 W, chladič SilentiumPC Fera 2
operační paměť 2× 4 GB DDR3 (Kingston)
grafická karta MSI GeForce GTX 970 4GB
SSD 128 GB (Adata SP900, 2,5″)
pevný disk 1 TB (WD Blue WD10EZEX)
zdroj 600 W, Corsair CX600M 80Plus Bronze / modulární kabeláž
optická mechanika nemá
operační systém Windows 8.1
Rozhraní
přední porty USB 3.0, USB 2.0, 2× audio
zadní porty 4× USB 3.0, 2× USB 2.0, 6× audio, PS/2, S/PDIF
sítě Gigabit LAN (Killer e2200) Wi-Fi (TP Link, Atheros AR9287)
výstupy na monitory 4 / DP + HDMI + DVI + DVI
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2014
záruka 3 roky. Lze přikoupit další roky za 1 443 Kč/rok i pojištění
zapůjčil Mironet
 
cena 30 000 Kč

 

    

 
spotřeba vypnuto/spánek/idle 0,9/1,7/44 W
hlučnost z 20 cm 43,5 dB
teplota GPU po 10 minutách 75 °C
hry v ceně voucher na World of Tanks, Grid Autosport), v prodeji jsou tzv. Bundle (např sestava s Call of Duty:AW za 30 390 Kč)
další příslušenství
možnost Windows 7 zdarma (existuje i levnější verze bez OS)
sleva za verzi bez DVD mechaniky

 

4. Barbone Eagle Gold

Na Barbonu se nám moc nelíbí skříň Sharkoon T9 Value, uvnitř je naopak výkonný hardware. Sharkoon není vůbec odhlučněný, snadno podléhá vibracím a tlačítko pro zapnutí a restart nejde pořádně rozlišit (zapínací je vlevo, poznali jste to z obrázku?). Bíle podsvícené ventilátory vepředu i vzadu na skříni dávají nádech celému počítači.

Herní výkon GeForce GTX 970 od MSI je jen kousek za vítězem, který je ovšem mírně přetaktovaný. Procesor Core i7 je v testu také celkem raritní a 8 GB operační paměti úplně stačí. Navíc jde o jediný nízký modul, takže vlastně naše oblíbená miniaturizace. O něco slabší je systémový disk, kterým je Kingston SSDNow V300. Ale naštěstí jde o lepší kousek, než je nainstalovaný v Softcomu, a dosahuje průměrných rychlostí. Pro data je zde terabajtový WD Blue.

Barbone vyniká nízkou teplotou v zátěži a grafická karta se nijak nepřehřívá. Tři silné ventilátory odvádějí dobrou práci. Vyvázaná kabeláž ve skříni vede za dalším plechovým plátem pod druhou bočnicí, v podstatě jde o takové dvojité dno, což je celkem praktický prvek jinak slabé skříně. Čtečka karet v 3,5″ pozici má kromě SD také slot na microSD a při činnosti bliká diodou, což nám u jiných čteček trochu chybí.

Vzadu najdete šest portů USB, u zvuku se budete muset spokojit se stereem. Na základní desce jsou pro další rozšiřování volné tři porty SATA a tři PCIe. V příslušenství dostanete drátovou klávesnici a myš, nechybí ani DVD s Windows 8. Tuto sestavu již s Windows 7 nepořídíte, leda byste koupili rovnou vlastní krabicovou verzi. Naopak DVD mechaniky se lze se slevou snadno vzdát přes konfigurátor, ve kterém T. S. Bohemia dovoluje velké úpravy.

 

Na Barbonu se šetřilo na méně podstatných věcech, jako je skříň, abyste mohli mít výkonnou grafiku s procesorem. Investovat do pořádné skříně se však vyplatí, pokud plánujete mít počítač déle a postupně jej vylepšovat. A to byste měli, protože Barbone má tříletou záruku, kterou následují další tři roky, během kterých je zadarmo servis a platíte jen za případné díly.

 

Barbone Eagle Gold
skříň Sharkoon T9 Value
základní deska / čipová sada MSI Z97 PC Mate, LGA1150
/ Intel Z97
procesor, chladič Intel Core i7-4770 na 3,4
GHz (Turbo 3,9 GHz), 4/4
jader, Haswell, TDP 84 W,
chladič SilentiumPC Fera 2
operační paměť 1× 8 GB DDR3 (Kingston)
grafická karta MSI GeForce GTX 970 Gaming 4G
SSD 120 GB (Kingston SSDNow V300, SV300S37A120G, 2,5″)
pevný disk 1 TB (WD Blue WD10EZEX)
zdroj 600 W, Fortron FSP600
50ARN 88+
optická mechanika DVD vypalovačka
(Samsung SH-224DB)
operační systém Windows 8
Rozhraní
přední porty 2× USB 3.0, 2× USB 2.0,
2× audio / čtečka karet
(SD, microSD, USB 2.0)
zadní porty 2× USB 3.0, 4× USB 2.0,
3× audio, 2× PS/2
sítě Gigabit LAN (Realtek RTL8168)
výstupy na monitory 4 / DP + HDMI + DVI + DVI
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2014
záruka 3 roky + další 3 roky bezplatný servis
zapůjčil T.S. Bohemia
cena 30 000 Kč

 

    

 
spotřeba vypnuto/spánek/idle 0,7/1,3/52 W
hlučnost z 20 cm 46 dB
teplota GPU po 10 minutách 68 °C
hry v ceně Borderlands: The Pre-sequel, Pick Your Path, na výběr 1 hra Ubisoft
další příslušenství myš a klávesnice, AVG na 6 měsíců
možnost Windows 7 už nelze, jedině krabicovou verzi
sleva za verzi bez DVD mechaniky ano, přes konfigurátor

 

5. HAL3000 MČR Pro

Na rozdíl od většiny počítačů v testu neosadil HAL3000 novou silnější grafiku GTX970. Prakticky všechny totiž trpí určitým pískáním v zátěži a HAL3000 podle vlastních slov nechce dodávat zákazníkům nedokonalé produkty. Dokud nevyjde novější revize, GTX 970 nabízet ani nebude. Na jednu stranu férový přístup (jediný, kdo to takto otevřeně přiznal), na druhou bohužel nižší výkon. Spíše ale zamrzí postoj Nvidie, která s pískajícími grafikami zatím mnoho nedělá.

Použití o něco slabší grafiky tedy u HALu kritizovat příliš nemůžeme, na druhou stranu mohla být sestava za nižší cenu, jelikož na průměrném procesoru ani paměti se ušetřené peníze nepromítly a tři roky záruky mají i někteří jiní.

Samozřejmě je možné, že jde o konkurenční boj a některé jiné sestavy mohou být v prodeji prakticky za výrobní cenu. Zatímco ostatní mají sestavy zcela nové, MČR Pro je v prodeji od září a jde o oficiální herní sestavu pro mistrovství ČR v počítačových hrách. Dokonce o pátou generaci těchto počítačů, což o kvalitě něco vypovídá.

Matná skříň Bitfenix má pogumovaný povrch a je vyvedena v herních barvách. Nejsou to obyčejné nálepky, obě bočnice jsou pokresleny herními motivy a levá z poloviny prosklená. Skříň prostě vypadá dobře, přesto neokázale. Mezi zadními porty vyčnívá USB DAC-UP, což je speciální odrušený port USB vhodný pro připojení zvukových zařízení.

Po prvním startu se Windows jen zeptá na jazyk (čeština, slovenština) a preferované rozložení klávesnice. Jakožto herní počítač už má předinstalované klienty Steam a Origin, dále nabízí k instalaci několik užitečných aplikací. V příslušenství dostanete antivirus Kaspersky na jeden rok.

Výhodou je určitě rychlý disk Crucial MX100, který je jen kousek za nejrychlejšími SSD v testu, což v praxi vůbec nepoznáte. Vyvázání kabelů je u HALu tradičně nejlepší, přitom není problém s kabeláží pracovat při případném upgradu. Odhlučnění v testu nijak nevyniká a skříň zapadá do průměru.

 

HAL3000 jako první z českých výrobců zvládl přijít s oddílem pro recovery. Windows 8 tak dostanete do původního stavu, jako jste zvyklí u notebooků. U českých stolních počítačů je to poprvé. HAL3000 je na tom s moderními inovacemi nejlépe, v minulosti třeba přišel s distribucí Windows na fl ashdisku místo zastaralého DVD. Snad jen, kdyby byl recovery oddíl na datovém disku a neukrajoval 15 GB z omezené kapacity SSD.

HAL3000 je velmi dobrá sestava, bohužel pro ni se ale letos ostatní výrobci hodně dotáhli a v něčem jsou i lepší. Windows 7 je za příplatek 550 Kč, ale bez mechaniky je zase sleva 315 Kč, to se skoro vyrovná.

 

HAL3000 MČR Pro
skříň Bitfenix Shinobi Window
základní deska / čipová sada Gigabyte G1.Sniper H6, LGA1150 / Intel H97
procesor, chladič Intel Core i5-4460 na 3,2 GHz (Turbo 3,4 GHz), 4/4 jader, Haswell, TDP 84 W, chladič SilentiumPC Fera 2
operační paměť 2× 4 GB DDR3 (Kingston)
grafická karta Gigabyte GeForce GTX 770
SSD 128 GB (Crucial MX100, 2,5″)
pevný disk 1 TB (WD Blue WD10EZEX)
zdroj 550 W, Seasonic S12G-550 80Plus Gold
optická mechanika DVD vypalovačka (Samsung SH-224DB)
operační systém Windows 8.1
Rozhraní
přední porty 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio
zadní porty 4× USB 3.0, 2× USB 2.0, USB D-t-A, 6× audio, PS/2, S/PDIF analogový
sítě Gigabit LAN (Killer e2200)
výstupy na monitory 4 / DP + HDMI + DVI
+ DVI
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2014
záruka 3 roky, vč. odvozu sestavy, oprava do 10 dnů
zapůjčil 100Mega
cena 29 899 Kč

 

     

 
spotřeba vypnuto/spánek/idle 0,8/1,5/49 W
hlučnost z 20 cm 45 dB
teplota GPU po 10 minutách 78 °C
hry v ceně kupón od Intelu  na hry v hodnotě 2 600 Kč (Grid Autosport, Shadowrun)
další příslušenství Kaspersky Antivirus na rok
možnost Windows 7 lze mít verzi Windows 7 , za příplatek 550 Kč
sleva za verzi bez DVD mechaniky sleva 315 Kč

 

6. Softcom Game

Uvnitř drobné skříně Fractal Design Core 1000 je papírově nejslabší grafická karta, což je zdůvodněno dražšími ostatními komponenty. Zdroj je netradičně umístěn nahoře a vešla se sem tak akorát deska formátu microATX.

Zapínací tlačítko i přední USB jsou umístěné na boku skříně. Modře svítí zapnutí, červeně bliká disk, a to docela silně, takže diody raději směřujte mimo zorné pole. Zvláště v režimu spánku bliká skříň dost agresivně. DVD vypalovačku můžete odmítnout za slevu 300 Kč a nechybí ani čtečka karet, která mimo zdířky pro microSD poskytuje i rozhraní Bluetooth.

Uvnitř skříně není navzdory malým rozměrům vůbec těsno. Kabeláž je vyvázaná poctivě, nicméně svazek tu i přes modulární zdroj viditelný je. Překáží ale jen pamětem. Naopak oba pevné disky jsou umístěny snad ještě lépe, než u ostatních větších skříní. Jsou přišroubovány vertikálně na kus plechu, který jde samostatně vyjmout, datový disk navíc přes šroubky s gumovou vložkou. Na desce je pro další upgrade volný jeden PCIe ×1 a jeden port SATA.

Slabinou je jen boxovaný chladič procesoru, který sice na uchlazení spolehlivě stačí, nevyniká však tichostí. Na to, že má Softcom nejslabší grafiku, má zase nejvíce operační paměti – 16 GB RAM ve dvou modulech Kingston Hyper X. A protože i GTX 760 je na hry pořád dost dobrá, může to být pro někoho výhodou.

Také nejsilnější procesor v testu Core i7-4770K vedle velké kapacity RAM ukazuje, že zaměření je proti ostatním méně herní a více univerzální. Pochválit musíme Windows 7, které k počítači automaticky dostanete.

Další slabinou je disk SSD, kterým je zde Kingston SSDNow V300. Přitom jde o stejný model, který najdete i u Barbonu, jenže u Softcomu o polovinu méně výkonný. V300 se zkrátka liší revize od revize a zrovna náš kus byl dost pomalý. Ale i pomalejší SSD je pro většinu uživatelů stále dost dobré a sekunduje mu úsporný terabajtový datový disk WD Green.

 

Softcom dokáže být dost tichý, skříň ale příliš odhlučněná není a v zátěži hučí stejně jako ostatní. GTX 760 je v testu nejslabší, ale protože ani v jedné hře na plné detaily neklesla snímkovací frekvence pod 30 fps, je otázkou, nakolik kdo potřebuje silnější. Malou skříň vidíme jako plus, naopak ve spotřebě si Softcom s ostatními nezadá.

 

Softcom Game
skříň Fractal Design Core 1000
základní deska / čipová sada Asus B85M-G, LGA1150 /
Intel B85
procesor, chladič Intel Corei i7-4770K na
3,5 GHz (Turbo 3,9 GHz),
4/4 jader, Haswell, TDP 84 W,
boxovaný chladič
operační paměť 2× 8 GB DDR3 (Kingston)
grafická karta Gigabyte GeForce GTX
760 4GB
SSD 120 GB (Kingston SSDNow V300, SV300S37A120G, 2,5″)
pevný disk 1 TB (WD Green WD10EZRX)
zdroj 600 W, Corsair CX600M
80Plus Bronze / modulární
kabeláž
optická mechanika DVD vypalovačka (Asus
DRW-24F1ST)
operační systém Windows 7 Home Premium
Rozhraní
přední porty USB 3.0, USB 2.0, 2× audio /
čtečka karet SD, microSD
zadní porty 2× USB 3.0, 4× USB 2.0, 3×
audio, 2x PS/2
sítě Gigabit LAN (Realtek RTL8168)
výstupy na monitory 4 / DP + HDMI + DVI + DVI
Cena a záruka
zahájení prodeje srpen 2014
záruka 2 roky
zapůjčil Softcom
cena 29 990 Kč

 

      

 
spotřeba vypnuto/spánek/idle 0,6/1,4/40 W
hlučnost z 20 cm 48 dB
teplota GPU po 10 minutách 74 °C
hry v ceně World of Tanks + Grid Autosport
další příslušenství
možnost Windows 7
sleva za verzi bez DVD mechaniky sleva 300 Kč

 

Herní výkon, jak jsme testovali

Hry testujeme v rozlišení Full HD a s vysokými detaily. Konkrétní nastavení uvádíme na screenshotech pod grafem.

Průměrné fps v jednotlivých hrách:

 

Aliens vs. Predator

Pro testy používáme benchmark, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a jde o test, který není ani zdaleka limitovaný procesorem a dobře v něm škálují i řešení postavená na multi-GPU. Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

 

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Ke třetímu dílu Stalkera naštěstí existuje volně šiřitelný benchmark, v něm používáme k testům pouze čtvrtou, nejnáročnější část (nastavení se slunečními paprsky – SunShafts). Vše je nastaveno na naprosté maximum (DX11 funkce jako teselace nebo CHS), MSAA pak na stupeň 4×.

 

Bioshock: Infinite

Stejně jako další nové hry z AMD Game Evolved (či přímo Never Settle) i BioShock Infinite obsahuje docela hezký zabudovaný benchmark, který odzkouší několik lokací. Nastavení Ultra (DX11) zajistí využití všech moderních ve hře využitých technologií kromě DDOF (Diffusion Depth Of Field). Výsledkem v grafu jsou průměrná fps napříč všemi lokacemi (průměr průměrných fps). Testujeme s detaily nastavenými na maximum.

Batman: Arkham Origins

Trochu kontroverzní titul používající knihovny Nvidia GameWorks je jediným zástupcem už notně obaleného a v neuvěřitelném množství her použitého Unreal 3 engine. Grafické karty srovnáváme bez HW PhysX.

 

Metro: Last Light

Metro testujeme pomocí vestavěného benchmarku, který je velmi náročný (přinejmenším je náročnější než několik úvodních hodin hry pro jednoho hráče). Průběh testu (i s proužky pro FCAT) si můžete prohlédnout na videu v našem kanálu na YT.

 

Tomb Raider

S loňským Tomb Raiderem jste se mohli setkat už ve dvou testech podrobných měření s nástrojem FCAT (viz např. FCAT a testy (ne)plynulosti: když se nehraje jen na průměry), takže jste s teselovanou Larou jistě obeznámeni.

 

Sleeping Dogs DLC

Také Sleeping Dogs nemohli být oproštěni od zabudovaného benchmarku. Textury ve vysokém rozlišení si můžete na Steamu do hry stáhnout jako DLC a s ním dává hra už zabrat nejedné dnešní grafice.

 

3DMark, PCMark, spotřeba

Naměřeno: 3DMark

Výkon grafického čipu ve třech náročných scénářích 3DMarku. Fire Strike Ultra testuje herní výkon ve 4K.

Naměřeno: PCMark 7 a 8

Celkový výkon počítače zahrnující grafický čip, procesor i disk v PCMark 7. PCMark 8 měří výkon bez zapojení disku SSD, který je v samostatném PCMark 8 Storage.

 

Spotřeba

Wattmetrem změřený příkon při přehrávání 720p filmu, při vytížení procesoru, grafiky a maximální zátěži (Furmark+Prime95).

 

 

Hodnocení

Použití GeForce GTX 970 je trochu problematické

I podle zahraničních testerů prakticky všechny GeForce GTX 970 už z výroby trpí na pískající cívky v herní zátěži. Někdy je to slyšet méně či vůbec, někdy více. Podle výrobců grafických karet lze takovou kartu reklamovat, ale jaký bude druhý kus a jestli nebude pískat více, to vám nikdo nezaručí. Čeká se spíše na Nvidii, až vydá druhou revizi.

Nejlépe se k tomu postavil HAL3000, který takto sám zdůvodnil, proč bude zatím nabízet osvědčenou GTX 770. Ta je zhruba o 30 % pomalejší, ovšem i s grafikou GTX 770 jsme u her na plné detaily dosahovali
takových výsledků (jde o rozdíl řekněme 70 vs. 100 snímků za sekundu), že jsme víc nepotřebovali. GTX 970 tak může u řady hráčů ještě počkat. U nejnovějších her na plné detaily už rozdíl poznáte, ale GeForce GTX 970 prostě někomu bude pískat a jiný kus bude téměř v pořádku.

Shrnutí:

Letos jsme poprvé se všemi sestavami spokojeni. Zatímco poslední dva roky s náskokem kraloval HAL3000 a i letos má velmi dobrou vyladěnou sestavu, tak ostatní si opravdu mákli a předvedli, že v Česku je stále několik kvalitních výrobců počítačů. Hlavně jsou ale kvalitnější a flexibilnější než světoví výrobci, kteří se ostatně zaměřují spíše na notebooky.

 

HAL3000 však přišel s nečekanou inovací. Část disku vyhradil oddílu pro obnovu Windows, jako to znáte z notebooků. Tohle bychom u české sestavy nečekali, přitom jde o vítanou funkci. HAL3000 dokazuje, že je stále inovátorem (například loni začal k některým sestavám dávat Windows na flashdisku).

Standardní dvouletou záruku někteří výrobci sami navyšují na 3 roky (HAL3000, Barbone, Mironet), u jiných lze občas třetí rok dokoupit. Ve hrách je nejrychlejším X-COMputers, ale třeba celkový výkon v PCMark 7 zvládl nejlépe Mironet. Kvalitním provedením i výbavou nás hodně zaujal Lynx a pokud pro vás nejsou hry jedinou činností na počítači, může být dobrou volbou i Softcom. Každý je dobrý v něčem jiném.

Všechny sestavy mají být v prodeji až do vánoc za ceny do 30 000 Kč, což si můžete sami pohlídat. Odkazy k sestavám jsou v první kapitole.

Ohodnoťte tento článek!