Highendový 14nm Radeon s čipem Greenland má údajně 4096 stream procesorů

0

Závěrem týdne se nám tu sešla hotová minisérie informačních úniků týkajících se AMD. Když pomineme ty o přicházející procesorové platformě AM4, začala se konečně vyjasňovat podoba 14nm GPU Ellesmere a Baffin, nyní nově označovaných Polaris 10 a Polaris 11 (viz zdezde). A nakonec pro kompletnost padá nějaké to světlo i na třetí 14nm GPU, původně očekávané mezi „arktickými ostrovy,“ Greenland. Na internetu se totiž zřejmě objevily jeho částečné specifikace.

Průsak se (stejně jako loni u Fiji) vynořil na LinkedIn, kde je mlčenlivost společností často podlomena touhou inženýrů pochlubit se v „cévéčku“ svými pracovními úspěchy. Tentokrát se rozpovídal profil zaměstnance jménem Yu Zheng, manažera výzkumu a vývoje v AMD. V životopisu uvádí práci na „projektu Greenland“, což je údajně první a/nebo vlajková součást „grafického IP v9.0“, s „SOC“ architekturou v15 (čímž se asi míní fyzická implementace onoho IP do konkrétního čipu).

Co přesně by tato slova měla znamenat, nelze říct s úplnou jistotou, ale například tento týden uvedené Linuxové ovladače označují verzi shaderů v čipech Fiji a Polaris 11/10 jako 8.0. Pokud by ono „IP v9.0“ mělo souvislost s tímto číslem, pak by dotyčný Greenland mohl být architektonicky pokročilejší než Polaris. To by asi bylo další potvrzení stále pravděpodobněji vypadajícího scénáře, že toto GPU nebude součástí letošní první vlny 14nm čipů (Polaris 10 a 11) a přijde až jako příslušník generace Vega. Kódové označení Greenland ovšem jako Baffin a Ellesmere evidentně patří ke skupině Arctic Islands, což bylo starší interní označení. Je tedy otázka, zde mezi Polaris a Vega skutečně může být nějaký velký rozdíl, když původně zdá se byly vnímány jako jedna architektura.

 

Zmínka o GPU Greenland na LinkedIn (Zdroj: VideoCardz)
Zmínka o GPU Greenland na LinkedIn (Zdroj: VideoCardz)

 

Greenland má stejně shaderů jako Fiji

Hlavní novou informací je „šířka“ tohoto GPU. Podle profilu je Greenland nominálně stejně mocné GPU, jako Fiji: má nést 4096 stream procesorů (shaderů), což je pro potenciální výkon prakticky nejdůležitější ukazatel. To ovšem neznamená, že nebude mít vyšší výkon, ten byl totiž u Fiji limitován TDP, které by měl 14nm proces razantně snížit. GPU tak může mít vyšší takt a kromě toho může dojít na architektonická zlepšení, zvyšující „IPC“ dostupné sady shaderů (AMD nějaká taková slíbilo už pro Polaris).

Výkon by tedy měl být vyšší než u Fiji, ačkoliv rozměr čipu bude asi podstatně menší a únosnější pro výrobu na novém procesu. Bohužel nevíme, jak se případně změní počet texturovacích jednotek, zda budou CU stále obsahovat 64 shaderů a zda nebude použito více rasterizačních jednotek. Ze starších informací to nicméně vypadá, že Greenland má paměti HBM2, jejichž efektivní takt by mohl být až 2,0 GHz, což by dávalo při 4096bitové sběrnici (bude-li takto široká) propustnost 1 TB/s. Kapacita by při plánované dostupnosti 2, 4 a 8GB pamětí HBM2 mohla potom být 8–32 GB. Nicméně tyto podrobnosti zatím nejsou nijak potvrzeny – sběrnice může teoreticky být užší a takty nižší.

Vnitřnosti a chlazení Radeonu R9 Fury X (Zdroj: Hispazone)

 

Některá média již počítají s tím, že čip dříve (a zde ještě stále) nazývaný Greenland ponese v nové nomenklatuře označení Vega 10; nevím ale, zda je to již nějak doloženo. Ona dokonce existuje možnost, že Greenland byl zrušen a s chystanou rodinou Vega nesouvisí. Pokud ale zrušen nebyl, zřejmě se na trhu neobjeví letos (jen teoretická je asi možnost, že by udeřilo někdy těsně kolem Vánoc či před Silvestrem), ale bude uvedeno až v příštím roce. Roadmapa, kterou AMD ukazovalo minulý týden, naznačovala vypuštění hned zkraje roku, ale grafické provedení podobných dokumentů může mást, takže bezpečnější asi bude mluvit o prvním čtvrtletí (tedy i únor, březen), což ale asi stále ještě není zaručené.

Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)
Roadmapa grafických architektur AMD: Polaris, Vega, Navi (GDC 2016)

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!