Hipstamatic: král iPhoneografie

0

Pokud se vám líbí opravdové lomosnímky (tedy fotografie pořízené spíše obskurními fotoaparáty na klasický film), ale nechcete se bezhlavě pouštět do této disciplíny, zkuste iPhoneografii. Jde o pořizování fotografií speciálními aplikacemi, které se snaží více či méně úspěšně různé lomoefekty napodobit.

Základním vybavením bude iPhone a (například) aplikace Hipstamatic. Tento podařený program můžete koupit za 1,59 EUR v App Store. V základním balíčku na vás čeká několik objektivů, filmů a (tuším) jeden blesk.

Virtuální trojkombinace: film, blesk a objektiv

O jakých filmech, objektivech a blescích to mluvím? Hipstamatic je naprogramován a chová se tak, jako byste v ruce drželi fotoaparát, ve kterém můžete ihned měnit materiál (filmy s různými vlastnostmi), na který snímky pořizujete, na kterém můžete měnit různě “nekvalitní” objektivy a ztřeštěné efektové blesky. Každá z vámi vytvořených trojkombinací (film/blesk/objektiv) vyrobí z pořízeného snímku naprosto nepadělatelný unikát. Pro vaši představu jsem několik snímků umístil na konec této malé recenze.

Po spuštění aplikace Hipstamatic je možné tlačítkem v pravém spodním rohu iPhone-fotoaparát zobrazit (otočit) zepředu a zezadu. Pohled zepředu umožňuje fotoaparát nastavit, druhý zmíněný pohled obsahuje spoušť, tedy umožňuje snímky pořizovat. Podívejme se, jak se vlastně s Hipstamatic fotí.

Pohled na Hipstamatic “zezadu”

V rámci tohoto pohledu je ve středu fotoaparátu zobrazen hedáček, spoušť (žluté kolečko), dále náhled, jaký film je založen a možnost aktivace blesku. Tlačítko vlevo dole zpřístupní galerii již vyfocených snímků, tlačítko vpravo dole změní pohled na fotoaparát “zepředu”. Pokud se dostanete do režimu prohlížení již vyfocených fotografií, klepnutím na kteroukoli z nich se snímek otočí a Hipstamatic vám ukáže jakýsi EXIF, tedy informace o tom, v jakém nastavení (film/objektiv/blesk) byla expozice provedena.

Pohled na Hipstamatic “zepředu”

Tento pohled umožnuje nastavení fotoaparátu. První tlačítko (film) nabídne založení vám dostupného filmu, druhé tlačítko umožní změnu blesku. Chcete-li vyměnit objektiv, stačí prstem aktuálně přítomný objektiv posunout směrem doleva nebo doprava. Tlačítko nákupního košíku vás automaticky nažene do tzv. HipstaMartu, tedy obchodu, ve kterém můžete dokoupit další vybavení. Vybavení se dokupuje v tzv.balíčcích. Jednotlivé balíčky se od sebe liší počtem a druhy jednotlivých komponent (opět jde o objektivy, filmy a blesky).

Výměna filmu a blesku

Klepnete-li na tlačítko film, zobrazí se vám aktuálně dostupné materiály, které můžete do fotoaparátu založit. Opět stačí prstem posunout aktuálně založený film nahoru nebo dolů.

V případě blesku je výměna identická. U jednotlivých blesků je navíc dostupné tlačítko “i”. Tipněte si: co se asi po klepnutí na něj zobrazí? Jistě, jde o nápovědu jak blesky měnit, ale také o informaci, že pokud klepnete přímo na blesk (i film), zobrazí se malá nápověda, co tyto komponenty/vybavení se snímkem provedou.

Se základní výbavou za 1,59 EUR vydržíte dlouho. Nutkání dokoupit další balíčky ale rozhodně nevydržíte. Každý balíček stojí další necelé euro. Osobně jsem již nakoupil všechny balíčky a hra s touto fotoaplikací nemá konce.

Tip pro vás: pokud se chcete pustit do náhodného experimentování s nastavením v rámci vám dostupného vybavení, zatřepejte iPhonem (v pohledu “zezadu”). Hipstamatic náhodně vybere film i objektiv. Aktivace blesku je však jen na vás. Moment překvapení pak na sebe už nenechá dlouze čekat.

Galerie balíčků s objektivy, filmy a blesky

Chcete-li se podívat, jaké balíčky a s jakým vybavením jsou v aplikaci Hipstamatic ve verzi 150 dostupné,můžete tudy. Na odkazované stránce ještě pracuji (a snad se vám správně zobrazí). Budu se zde snažit vypsat obsahy všech dostupných balíčků. Jednotlivé snímky můžete také přihlásit prostřednictvím aplikace samotné do každoměsíční soutěže o fajn ceny. Například nedávno svým snímkem inkasoval nadšenýiPhoneografista @matesola sto dolarů. Motivace tu tedy rozhodně je.

Vybrané fotografie z focení v brněnských nákupních centrech

Tuto malou recenzi jsem chtěl napsat již několik týdnů. Faktor zábavy hodnotím velmi vysoko, vyčísleně 10/10. A abych vás inspiroval, resp. pobídnul ke koupi, nabízím vám pár rychlých snímků, které jsem pořídil o víkendu v brněnských obchodech. Ano, držel jsem se i v případě praktické iPhoneografie deseti základních pravidel lomografie.

Galerie a více hipstafotografií

Kompletní fotogalerii hipstasnímků hledejte na Flickr.com (nebo projděte skupinu Hipstamatic). Moje galerie fotografií se štítkem hipstamatic leží zde. Přeji hodně zábavy! Vím totiž, že s Hipstamatic jste od ní jen malý kousek.

Animoto bonus

Z několika vyfocených snímků jsem pomocí webové aplikace Animoto vytvořil krátké a rychlé video. I takováto prezentace vašich výtvorů je vcelku působivá.

Originální článek najdete na serveru Lomografie.cz.

Ohodnoťte tento článek!