HIS uvádí HD 6670 iSilence 5: pasivní a ještě chladnější

0

Přestože architektura GCN je s námi již několik měsíců, kvůli vyšším cenám nejlevěnších Radeonů HD 7750 má jádro Turks vyráběné 40nm procesem v lowendu ještě stále co říct. Zřejmě si to myslí i společnost HIS (Hightech Information System), která uvádí HD 6670 iSilence 5. Tato grafická karta odkazuje na předešlé série grafických akcelerátorů, jež byly vybaveny pouze pasivním chlazením. Pátá generace iSilence využívá modrý pasiv, který oproti předchozím modelům značně povyrostl. Pro porovnání se můžete podívat níže na čtvrtý obrázek, kde je vyobrazena HD 6670 iSilence 4 s chladičem Zalman.

Hlavní předností nových karet iSilence je rozměrný měděný pasiv se čtyřmi 6mm heatpie, který si hravě poradí s 66 W odpadního tepla, jež produkuje jádro Turks. Nový chladič dosahuje rozměrů 190 × 97 × 32 mm v pořadí délka, šířka, výška a mezi jednotlivými žebry má široké mezery usnadňující proudění vzduchu. Žebra chrání proti korozi modré eloxování a heatpipe jsou poniklováné.

Další specifikace nejsou žádným překvapením. Jádro Turks nese 480 stream procesorů architektury VLIW5, jeho referenční takt je 800 MHz a pomocí 128bitové sběrnice komunikuje s 1 GB pamětí DDR3 s efektivní frekvencí 1600 MHz.

Absence rychlejších pamětí GDDR5 trochu zamrzí, na druhou stranu ani s nimi by z této karty nebyl lamač rekordů. Své místo si jistě najde v sestavách, u nichž záleží především na tichém provozu a se svou délkou necelých 20 cm a výškou 3,6 cm se vejde do většiny skříní malých formátů. Na záslepce pak můžeme nalézt dvojici digitálních výstupů DVI a HDMI a analogový konektor VGA.

HIS 6670 iSilence 5 se bude prodávat za £60 bez daně a marží. U nás očekáváme cenu lehce přesahující dva tisíce korun. Pokud vás „novinka“ upoutala, nepřehlédněte článek Radeon HD 6450, 6570 a 6670 a novinky AMD v testu, kde se dozvíte, jak jsou na tom Radeony s jádrem Turks s výkonem.

Zdroj: HIS 1,2; TechPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!