Nová technologie obrazovek: Hisense ULED XD pro lepší kontrast a skutečnou černou

6

Máme tu obrazovky OLED, LED, QLED (poslední dvě jsou ale ve skutečnosti názvy pro LCD s LED podsvícením) a nyní si k ním budete moci připsat ještě ULED. To je nová technologie obrazovek, se kterou přišla čínská firma Hisense a představila ji letos na CES 2019. A monitory nebo televize by to mohly být docela zajímavé.

 

ULED XD = dvě LCD v jednom pro lepší černou a kontrast

Také ULED, respektive ULED XD je ve skutečnosti označení pro technologii založenou na klasických matricích LCD, nejde tedy o nic podobného OLED nebo MicroLED panelům. Mohla by ale řešit jeden z tradičních problémů LCD, a to relativně nízký kontrast. Způsobuje ho to, že do pixelů, které mají být tmavé nebo černé, prosvítá matricí přece jen trochu podsvícení, takže jsou jen tmavě šedé. Toto se ukázalo být problémem například u HDR monitorů a televizí, které kvůli onomu prosvítání nemohou používat příliš silné podsvícení. Černá by tím totiž ještě víc utrpěla a je třeba používat nedokonalé řešení s lokálním stmíváním podsvícení.

ULED XD na to jde tak, že do monitoru mezi matrici RGB subpixelů a podsvícení přidává další vrstvu, která představuje vlastně další LCD matrici s pixely. Tyto pixely už ale nejsou barevné, jejich úlohou je propouštět skrz nefiltrované bílé světlo, nebo ho naopak ztmavit nebo úplně (v rámci možností matrice LCD) zhasnout. Až poté nastupují barevné pixely v hlavní LCD matrici. Při tomto uspořádání je tedy světlo z podsvícení blokováno dvakrát. To zlepšuje schopnost ho odstínit a černé a tmavé odstíny by tím pádem měly být o dost kvalitnější (černější, tmavější).

Demo technologie ULED XD na CES 2019 (Foto: Engadget)

Nápad od Panasonicu?

Toto vám možná něco připomnělo. Ano, přesně tento princip už tu jednou byl, tento zlepšovák technologie LCD představil v roce 2016 Panasonic. Hisense tuto myšlenku evidentně převzalo, nevíme ale, zda jde o nezávislý vývoj, kopii, nebo zda třeba technologie není licencovaná právě od Panasonicu.

Na rozdíl od Panasonicu, který pracoval s panely IPS, má Hisense v ULED XD používat panely VA. Hlavní barevná matrice má rozlišení 4K (neboli 3840 × 2160 bodů). Druhý panel sloužící k regulaci podsvícení je jen černobílý a má jen poloviční rozlišení (1920 × 1080 bodů). Ono blokování podsvícení nebude tedy dokonalé a probíhá jen s granularitou 2×2 pixely. Na druhou stranu bude efekt mnohem dokonalejší než u zónového podsvícení. U toho mají pokročilé panely stále třeba pouhých 384 zón obsahujících tisíce bodů (viz třeba monitory s G-Sync HDR a BFGD obrazovky). ULED XD je tedy srovnatelné se stmívatelným podsvícení, kde by zón bylo zhruba dva miliony.

Jas až 2900 cd/m²

Použití ULED XD bude asi hlavně v televizích, nasazení v PC monitorech asi tak pravděpodobné není. Na CES 2019 firma Hisense technologii představila právě na televizoru. ULED XD v nich dovolí použít extrémně jasné podsvícení (pro HDR obsah, samozřejmě). Podle Hisense je dosažitelný jas až 2900 cd/m², tedy skoro trojnásobek standardu DisplayHDR 1000. Tím by prý měl být realizován největší dynamický rozsah, jaký u LCD technologie kdy byl. V monitorech pro počítače by pochopitelně maximální jas musel být nižší, ale ULED XD by se dal využít pro dosažení nižší úrovně černé a tím lepšího kontrastu.

Demo technologie ULED XD na CES 2019 (Foto: Engadget)

Řešení použité v ULED XD má přirozeně i své nevýhody. Druhá matrice zvýší spotřebu a také cenu. Také bude nutné je velmi přesně sesadit a správě synchronizovat. Otázka je také, zda třeba nějak neutrpí pozorovací úhly. Každopádně by ale mohlo jít o dobrý impulz pro konkurenci na trhu, protože tyto televize by mohly být levnější než modely na bázi OLED a tlačit na další vývoj a zlepšování. Doufejme tedy, že se povede ULED XD úspěšně dostat do praxe. Možná by se pak technologie sekundární jas regulující matrice mohla objevit šířeji, a třeba i v PC monitorech.

Nová technologie obrazovek: Hisense ULED XD pro lepší kontrast a skutečnou černou
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.52%) 46 hlasů

6 KOMENTÁŘE