Historie operačních systémů: od UNIXu až po Chrome OS

0

Příklady operačních systémů všichni známe, ale když se máme zamyslet nad tím, jak jej definovat, často tápeme. Pojďme si tedy pomoci Wikipedií – ta říká, že operační systém je software, skládající se z programů a dat, který běží na počítačích, kde řídí hardware a poskytuje služby pro efektivní práci různých aplikací. Zjednodušeně řečeno, operační systém je prostředníkem mezi hardwarem a aplikací, a tím i mezi hardwarem a uživatelem.

Průkopníci bez systému

Nejstarší elektromechanické počítače v podstatě žádný operační systém neměly. Veškeré programy byly spouštěny pomocí děrných štítků a parametry nastavovala skupina operátorů pomocí různých přepínačů. Přinutit počítač k jakékoliv smysluplné činnosti tak vyžadovalo ohromnou spoustu práce, jak fyzické, tak duševní, a celý proces byl strašlivě neefektivní.

IBM OS/360
IBM OS/360

To si samozřejmě inženýři uvědomovali, a tak se začaly objevovat první pokusy o operační systém, který by některé úkony ulehčil. Tyto systémy byly velmi jednoduché a uměly jen minimum, třeba spravovat paměť, ale i tak se jednalo o pořádný skok dopředu. Každý typ počítače tehdy ale měl vlastní systém, který byl napevno spojen s hardwarem (což tehdy zas tolik nevadilo, protože počítače nebyly modulární jako dnes), a programátoři se při přechodu na nový typ stroje museli spoustu věcí učit znovu.

Přítrž tomuto trendu učinila začátkem šedesátých let firma IBM tím, že vyvinula tehdy revoluční systém OS/360. Byl to první systém, který mohl běžet na různých strojích. Jeho vývoj byl plný problémů, protože do té doby se nikdo nepokusil vytvořit systém, který by fungoval na různě výkonných a vybavených strojích, nakonec se ale povedlo, a díky jednotnému systému byla řada IBM 360 velice komerčně úspěšná. Počítače, které řídily první let člověka na Měsíc, patřily do této řady.

První okna od Xeroxu

Grafické operační systémy jsou poměrně starý vynález. Prvenství na tomto poli nepatří ani Microsoftu, dokonce ani Applu, jak si mnozí myslí, ale firmě Xerox. Její počítač jménem Alto byl prvním strojem vybaveným systémem s grafickým rozhraním (včetně ovládání myší). Vznikl v roce 1973 a nebyl příliš komerčně úspěšný, na čemž měl nemalou zásluhu právě Xerox, který považoval celý projekt spíše za technologickou vychytávku, než za něco, co by mělo mít úspěch na trhu. Přesto jeho návrh výrazně ovlivnil ostatní výrobce – třeba výraz Pracovní plocha (Desktop) pro „základní obrazovku“ systému se poprvé objevil právě zde.

V roce 1977 přišel Apple s revolučním počítačem Apple II. Revolučním jednak díky nízké ceně (pro ušetření nákladů bylo dokonce možné pořídit jej jako stavebnici a sestavit doma), jednak díky svým malým rozměrům (a to včetně monitoru a disketové mechaniky) a v neposlední řadě díky operačnímu systému, podporujícímu programování v relativně jednoduchém jazyce C.

Historie operačních systémů
Xerox Alto

Tento počítač byl komerční bomba, o čemž svědčí i to, že se přestal vyrábět až v roce 1993 (a mezitím se dočkal spousty vylepšení). Tento výrobek dostal počítače do domácností dříve než IBM PC a otevřel místo na trhu dalším legendám 70. a 80. let jako Commodore 64 či ZX Spectrum (které přišly s vlastními operačními systémy).

Další vývoj je už poměrně známý, vezmu jej tedy pouze stručně. Na Apple II se časem objevil systém Apple DOS (DOS znamená Disk Operating System). Ten byl ohromně populární a na jeho konceptu je postaven i legendární MS DOS od Microsoftu, který se prosadil díky tomu, že jej použila firma IBM pro svoji novou řadu osobních počítačů pro domácnosti a malé firmy – IBM PC. V roce 1985 přišla grafická nástavba Windows 1.0, která k DOSu přidala grafické rozhraní a možnost práce s více procesy najednou (multitasking).

O rok dříve se objevil Mac OS, také grafický. Rok 1992 přinesl známé Windows 3.0 a o chvíli později vyšly Windows 3.1, které již uměly pracovat se sítěmi – právě včas pro start komerčního internetu. Rok 1991 přinesl první Linux, nejznámější open-source systém, který se do dnešní doby dočkal mnoha mutací jako Gentoo, Ubuntu, SuSe či Red Hat. V roce 2001 pak přicházejí legendární Windows XP, která konečně oprostily domácí počítače po celém světě od dědictví DOSu. V posledních letech jsme také svědky raketového nástupu operačních systémů v mobilních telefonech, největší úspěchy slaví iOS od Applu a na Linuxu postavený Android.

1969 – UNIX

Operační systém UNIX, ze kterého vychází další dnešní systémy (Linux, Mac OS X, NeXTSTEP, openBSD a další) vznikl v roce 1969. Zasloužili se o něj Dennis Ritchie a Ken Thompson. Na obrázku můžete vidět tyto dva autory u počítače PDP-11.

Historie operačních systémů

1973 – Xerox Alto

Xerox Alto sice nebyl komerčně příliš úspěšný, jeho návrh ale ovlivnil celé další generace počítačů a operačních systémů. Jednalo se o první počítač, používající myš a plně grafické rozhraní.

Historie operačních systémů

1977 – Apple II

Apple II Steva Wozniaka se stal jedním z prvních masově rozšířených domácích počítačů a dá se říci, že za celou jednu generaci počítačových odborníků vděčíme právě jemu.

Historie operačních systémů

1978 – Apple DOS

Apple DOS (Disk Operating System) se poprvé objevil na počítačích Apple II rok po jejich uvedení na trh, a silně ovlivnil způsob, jakým se vyvíjely operační systémy v příštích deseti letech.

Historie operačních systémů

1981 – MS DOS

Systém, který z tehdy nepříliš známé firmičky jménem Microsoft udělal nadnárodní korporaci. Poprvé se objevil na počítačích IBM PC.

Historie operačních systémů

1984 – Mac OS

Operační systém Mac OS byl systém určený pro domácnosti a poprvé se objevil na počítačích typu Macintosh. S jeho následníkem se uživatelé počítačů Apple setkávají dodnes.

Historie operačních systémů

1985 – Windows 1.0

První Windows nebyla ani tak samostatným operačním systémem, jako spíše grafickou nadstavbou DOSu. Srdce uživatelů si získal, i když to byl docela primitivní systém – konečně už nebylo potřeba vše ovládat psanými příkazy. A uměl i multitasking.

Historie operačních systémů

1988 – NeXTSTEP

Steve Jobs v osmdesátých letech opustil Apple a šel se věnovat vlastnímu projektu s názvem NeXTSTEP. Ve své době se jednalo o neskutečně nadupaný systém (jak hardwarově, tak softwarově), komerčně to však byl propadák. Jedno prvenství mu ale už nikdo neodpáře: první webová stránka na světě byla hostována právě na tomto stroji (NeXT Computer).

Historie operačních systémů

1991 – GNU/Linux

Rok 1991 přinesl první Linux ve verzi 0.01. Od té doby vzalo toto „dítě“ Linuse Torvaldse svět IT útokem a najdeme jej v různých mutacích na všem možném, od obřích serverových farem až po chytré mobilní telefony.

Historie operačních systémů

1992 – Windows 3.1

Windows 3.1 už možná znáte z vlastní zkušenosti. Oproti starším verzím měla jedno obrovské lákadlo – podporu práce se sítěmi. Uživatelé se tak mohli připojit k právě se rodícímu komerčnímu internetu.

Historie operačních systémů

1995 – Windows 95

Windows 95 jsou dodnes pamětníky proklínány kvůli nestabilitě. Ve své době to ale byla bomba. Závislosti na DOSu se systém stále ještě nezbavil, ale prodeje byly rekordní a přispěly k pořádnému boomu osobních počítačů.

Historie operačních systémů

1998 – Windows 98

Pokračovatel série Windows 9x vyřešil některé problémy se stabilitou a setkal se se slušným úspěchem, a to nejen díky novinkám jako byla podpora USB či zobrazení na více monitorech. Verze SE (Second Edition), která se objevila v roce 1999, především dále vylepšila stabilitu a přidala podporu DVD.

Historie operačních systémů

2001 – Windows XP a Mac OS X

Windows XP všichni čtenáři jistě znají – i deset let po uvedení na trh stále drží masivní podíl mezi používanými operačními systémy. Mac OS X přišel ve stejném roce, a je používán dodnes (samozřejmě v silně vylepšené verzi oproti té z roku 2001).

Historie operačních systémů

2007 – iOS (iPhone OS)

Rok 2007 přinesl první iPhone a s ním samozřejmě první mobilní operační systém od Applu, v té době pojmenovaný iPhone OS. Po pár letech byl přejmenován na iOS a rozšířil se na více zařízení z portfolia Apple (iPod Touch a iPad).

Historie operačních systémů

2009 – Windows 7

Nejnovější verze systému Windows má označení 7. Po neúspěšných Vistách se při uvedení jednalo o příjemné překvapení – „sedmičky“ jsou méně náročné na hardware, bezpečnější a „otravování“ uživatele ochranou UAC se dostalo na únosnou míru. Windows 7 konečně pomalu vytlačují technologicky stará XP.

Historie operačních systémů

2010 – Chrome OS

Pokus Googlu o vstup na trh operačních systémů má jméno Chrome OS. Operační systém je velmi minimalistický a určený pro mobilní zařízení (netbooky) se stálým připojením k internetu. Zatím si srdce veřejnosti příliš nezískal, o operačních systémech založených na technologii cloud však zcela jistě ještě uslyšíme.

Historie operačních systémů

Historie operačních systémů: od UNIXu až po Chrome OS
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů