Historie SSD, SSD vs. HDD a vývoj úložišť

0

Tím skrytým pokladem myslím článek Malý, velký a „zelený“: životopis SSD disků umístění v sekci Tiskové zprávy. Tam je proto, že jsme ho v podstatě jako tiskovku na flashce od Kingstonu na prosincovém semináři o SSD získali. A pokud se ptáte, proč jsme vám tento bezesporu zajímavý, čtivě napsaný a zřejmě i pro sečtělejší IT uživatele poučný článek nabídli později než nejmenovaná konkurence, je to proto, že jsme v souladu s dobrými mravy a autorským zákonem nejdříve požádali o souhlas zastoupení Kingstonu a poté především autora článku z webu Ars Technica.

Není bez zajímavosti, že narozdíl od ČR v USA asi berou autorský zákon vážně a Ari dal svolení k publikaci českého překladu svého článku až po konzultaci s právníkem Ars Technica a byl notně překvapen, že už jeho článek jinde publikován byl, aniž by o tom věděl (natož implantován v článku jiného slávu sklízejícího autora s nenápadným uvedením zdroje na konci jedné z prostředních kapitol). Všechny ostatní asi pak už překvapilo, že takové přejmutí článku může být někým považováno za samozřejmé. Na každého ale jednou dojde, věnujme se slibované mapě.

Základní přehled o vývoji rychlých a velkých úložišť pro osobní počítače vám dá dnešní článek:

Zajímáte-li se více o stále častěji zmiňované solid state disky (SSD), určitě nevynechejte zmiňovaný článek od Ars Technica:

Chcete-li rozporovat trochu zaujatý pohled na souboj SSD vs. HDD (flashové vs. rotační disky), podívejte se na tento článek od technika z Kingstonu a k němu napsaný podrobnější “white paper” (stáhnete zde v PDF):

Velmi hezky shrnuté zkušenosti s přechodem na SSD (u systémového disku) shrnuje i s mnoha měřeními Honza v tématu:

Výběr cenově dostupného SSD řešíme také v tomto vlákně:

Na ExtraHardware pravidelně pevné disky i SSD samozřejmě také testujeme. V sekci Disky v horní navigační liště najdete recenze a testy většiny moderních HDD (včetně současné generace s 500 GB na plotnu jako Barracuda XT, 7200.12 a LP, Samsung EcoGreen F2 a SpinPoint F3, WD RE4 alias Caviar Black 2 a také Caviar Green 2 TB,…).

Z SSD byl už otestován zástupce s JMicronem JM602 (Patriot Warp v2), řadiči od Intelu (X25-M i 34nm X25-M G2) i Indilinxem Barefoot (Photofast G-Monster-V3, A-Data S592, OCZ Agility a RunCore Pro IV). V současnosti se chystá recenze Kingston V40 a V+ (tedy “polovičního” Intel X25-M G2 a zástupce SSD s ARMem od Samsungu) a přeměření některých testů s AHCI (díky mé chybě se alespoň trochu podíváme na rozdíl výkonu AHCI vs. IDE; zatím předběžně počítejte s tím, že s frontou > 4 je čtení 4K bloků v Iometeru, CrystalDiskMark 3.0 a AS SSD zejména u SSD Intel výrazně rychlejší).

Tento rozcestník také prosím využijte k diskuzi na téma SSD vs. HDD či komentování článku s životopisem SSD od Ars Technica (v sekci Tiskové zprávy standardně nemáme diskuze pod články). Nové téma diskuze ohledně SSD potom můžete založit v sekci Další úložná zařízení v našem fóru.

 

Historie SSD, SSD vs. HDD a vývoj úložišť

Ohodnoťte tento článek!